5 alternativa për të kriptuar pendrive tonë USB në Windows

kriptoni pendrive USB në Windows

Sot shumë njerëz mund të mbajnë në xhep një flash drive USB, i cili mund të ketë madhësi mjaft e vogël dhe kapacitet jashtëzakonisht i madh, karakteristikë që është miratuar për disa vjet nga një numër i ndryshëm prodhuesish.

Nëse informacioni i ruajtur në këtë flash drive USB ka një rëndësi të madhe, atëherë mbase duhet të konsideroni mbrojtjen e tij me një lloj sigurie shtesë; Shumica e sistemeve operative Windows kanë një funksion vendas që mund t'ju ndihmojëifrar në këtë pendrive USB, Megjithëse, për fat të keq, versione të caktuara nuk arrijnë ta mbështesin këtë veçori dhe teknologji, diçka për të cilën do të flasim më poshtë me rekomandimin e rreth pesë alternativave që mund të përdorni, për të qenë në gjendje të kriptoni pajisjen tuaj.

Mjet vendas për Windows për të kriptuar një flash drive USB

Siç e përmendëm në krye, ekziston një mjet vendas i propozuar nga Microsoft për versionet e Windows që shihen tutje, i cili do t'ju ndihmojë të kriptoni pendrive USB pa ndonjë problem të madh ose ndërlikim. E vetmja gjë që duhet të bësh është të hapësh eksploruesin e skedarëve në Windows dhe të përpiqesh të gjesh shkronjën e diskut të USB-së tënd pendrive, duke e zgjedhur më vonë me butonin e djathtë të miut për të aktivizoni atë funksion nga menyja e kontekstit, duke marrë diçka shumë të ngjashme me kapjen që do të vendosim në pjesën e poshtme.

encrypt_using_bitlocker

Sidoqoftë, përdoruesit e Windows XP nuk kanë të njëjtin fat, sepse ata nuk do të kenë mundësinë të kriptojnë pendrive të tyre USB; ajo që ata mund të bëjnë është lexoni ndonjërën prej tyre me një mjet që u propozua nga Microsoft dhe që ju mundeni shkarkoni nga kjo lidhje.

DiskCryptor

Nëse nuk doni të përdorni mjetin amë të Microsoft-it, atëherë mund të provoni të përdorni «DiskCryptor«, Cili është burim i hapur dhe ju lejon të keni më shumë mundësi shtesë.

DiskCryptor

Për shembull, përveç nivelit të kriptimit AES, Serpent dhe Twofish që mund të zgjidhni me këtë mjet, përdoruesi gjithashtu mund të vendosni të kriptoni një disk CD-ROM, DVD dhe natyrisht, USB pendrive; Mjeti kërkon një rinisje të sistemit operativ dhe sapo të ekzekutohet kriptimi, do të duhet pak kohë sepse procesi do të kryhet në të gjithë pajisjen; përputhshmëria varion nga Windows 2000 në Windows 8.1 në varësi të zhvilluesit.

Mini Drive Rohos

Me këtë alternative, përdoruesi do të duhet të zgjedhë midis secilës prej dy mënyrave për të kriptuar një pendrive USB, diçka që duhet të bëhet në varësi të nivelit të përvojës që kanë në këtë lloj pune.

Mini Drive Rohos

Opsioni i parë krijon skedarë kontejnerë brenda të njëjtës njësi USB, ndërsa procedura tjetër sugjeron ta bëni një ndarje që do të veprojë si një enë, e njëjta gjë që do të jetë plotësisht e padukshme për sytë e çuditshëm. Lehtësia është e shkëlqyeshme, pasi që mënyra e parë mund të rishikohet nga një përdorues i zakonshëm me skedarin, dhe kështu të eliminohen ato skedarë pasi ato janë të dukshme.

Skedar Sigurt Falas

Liria e këtij mjeti të quajtur » Skedar Sigurt Falas»Alshtë e kushtëzuar, pasi që në procesin e instalimit do të shfaqen disa ekrane që sugjerojnë përdoruesin të instalojë mjete shtesë, të cilat konsiderohen si një «AdWare»; Nëse i hasni, duhet të refuzoni instalimin e tyre për të shmangur fshirjen e tyre më vonë.

Skedar Sigurt Falas

Lehtësia e përdorimit të kësaj alternative është që përdoruesi të ketë mundësinë e kriptimit vetëm të asaj që dëshiron, kjo do të thotë kjo mund të zgjidhni vetëm dosje të caktuara të vendosura në USB, për t'i kriptuar ato shpejt.

Siguria USB Flash

Pothuajse e ngjashme me alternativat e përmendura më lart, «Siguria USB Flash»Krijon gjithashtu një enë të vogël që do të përdoret për të kriptuar USB-në. Vepron në një hapësirë ​​të vogël brenda kësaj njësie, e cila nuk i kalon afërsisht 5 MB.

Siguria USB Flash

Kur pendrive USB futet në portën e kompjuterit personal, skedarët në këtë kontejner veprojnë menjëherë, duke e bërë përmbajtjen e tyre, i paarritshëm nëse nuk keni fjalëkalimin për ta zhbllokuar atë. Sigurisht, kjo alternativë e fundit mund të ketë disa pengesa nëse një përdorues me përvojë hap "Windows Disk Manager" për të parë ndarjen dhe kështu ta fshijë atë me një klik të vetëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)