5 mjete për të identifikuar tinguj ose këngë të panjohura

identifikojnë këngët e panjohura

Për shumë prej nesh ka ndodhur të paktën një herë në jetën tonë që kemi në kokë një këngë me melodinë e saj e megjithatë nuk e dimë se cili është emri i tij ose autori që e interpreton atë.

Nëse e dëgjojmë në kokë atëherë ne tashmë kemi një aluzion të vogël për të përdorur, Epo, ne thjesht mund të gumëzhimë melodinë e saj që një mik i yni të na tregojë se si quhet ajo këngë. Nëse nuk kemi një mik afër, mund të përdorim mjete të caktuara që do të na ndihmojnë t'i njohim këto këngë, duke pasur nevojë vetëm për mikrofonin aktiv, në mënyrë që zhurma jonë të dëgjohet nga kompjuteri.

Mjete të rekomanduara për të identifikuar këngët e panjohura

Kur flasim për mjetet si alternativa që mund të na ndihmojnë të identifikojë një këngë të panjohur Ne u referohemi kryesisht atyre që mund të përdorim nga shfletuesi i Internetit ose atyre që mund të instalohen në një kompjuter personal. Nëse udhëhiqemi nga e para (një aplikacion në internet) do të duhet të lejojmë që propozimi përkatës të përdorë burimet e nevojshme për të qenë në gjendje të aktivizojmë njohjen e zërit përmes mikrofonit. Shumica e aplikacioneve që do të gjejmë janë falas, nga të cilat do të rendisim disa që mund t'i përdorni në çdo kohë.

1. Midomi

Alternativa e parë që do të përmendim në këtë moment ka emrin «Midomi»Dhe mund ta ekzekutoni vetëm me shfletuesin tuaj të Internetit. Sapo të shkoni në URL-në e saj zyrtare do të gjeni një buton shumë të ngjashëm me atë që do të vendosim më poshtë.

Midomi

Kur e shtypni, do të shfaqet një dritare që do t'ju kërkojë leja për të aktivizuar hyrjen e mikrofonit dhe kështu, njoh atë që do të gumëzhit në atë moment. Efektiviteti i këtij mjeti është mjaft i lartë, i cili do t'ju ofrojë një numër të ndryshëm rezultatesh dhe midis të cilave me siguri do të gjeni këngën që po përpiqeshit të identifikonit.

2.Shazam

Një tjetër alternativë që mund të përdorim vjen nga dora e «Shazam«, E cila shpejt u bë e njohur si një nga aplikacionet Android më i përdorur nga ata që kishin nevojë të njihnin këngët. Tani për tani mund ta përdorni në një kompjuter personal por vetëm në sistemet operative që variojnë nga Windows 8.1 e tutje.

Shazam

Kjo sepse kjo alternative (Shazam) fbashkohet si "aplikacione moderne" dhe për këtë arsye, do të shfaqet vetëm në zonën e pllakave të këtij sistemi operativ Microsoft.

3. MusicXmatch

Një tjetër alternativë që mund të përdorni gjithashtu për të identifikuar këngë të panjohura ka emrin «musiXmatch«, E cila gjithashtu ka një version për kompjuterat personal edhe pse, vetëm me sistemet operative Windows 8.1 si propozimi që përmendëm më lart.

musiXmatch

Ndërfaqja është shumë e ngjashme me kapjen që kemi vendosur në pjesën e sipërme, ku përdoruesi duhet të prekë (ose të klikojë) butonin dhe të fillojë të këndojë këngën që dëshiron të identifikojë.

4. Etiketa Audio

Nëse jeni të lodhur nga gumëzhitja ose thjesht nuk jeni aq i mirë në të, mund të dëshironi të provoni "AudioTag", i cili funksionon në një mënyrë krejtësisht të ndryshme nga propozimet e lartpërmendura.

AudioEtiketë

Kjo sepse mjet do t'ju ndihmojë importoni këngën (në formate të mbështetura) në ndërfaqen e saj për të kërkuar bazën e të dhënave prej rreth 15 milion alternativash. Padyshim, ky bëhet një opsion për ata që, nga ana tjetër, duan të dinë emrin e autorit të këngës në fjalë dhe gjithashtu emrin e tij, në rast se nuk është regjistruar me atë të vërtetë.

5. Kënga WatZat

Një alternativë e fundit që do të rekomandojmë tani ka emrin e «Kënga WatZat«, Që bashkon një pjesë të funksioneve të mjeteve që përmendëm më lart.

Kënga WatZat

Nëse i kushtoni vëmendje kapjes që ne kemi vendosur në krye do të jeni në gjendje ta realizoni atë. Këtu mundeni zgjidhni midis "hum" me opsionin që do t'ju ndihmojë të regjistroni tingullin, ose mund të ngarkoni gjithashtu një skedar muzikor që mund të keni ruajtur në kompjuterin tuaj; disa opsione shtesë janë në fund të këtij aplikacioni, të cilat do t'ju ndihmojnë të identifikoni këngën që po përpiqeni të gjeni shumë më shpejt. Për shembull, ju mund të përcaktoni llojin e zhanrit muzikor si dhe gjuhën e folur ose të kënduar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)