5 Mjete për të Nivelin Ndriçimin e Ekranit të Kompjuterit tuaj Windows

niveli i ndriçimit të ekranit

Nëse jeni nga ata njerëz që punojnë ditë e natë para kompjuterit personal, mbase duhet merrni një masë të rreptë për shëndetin e syve tuaj, pasi shkëlqimi i ekranit të monitorit nuk duhet të jetë i njëjtë për këto kohë.

Gjatë ditës, shkëlqimi është përgjithësisht më i lartë, ndërsa natën duhet të ulet sa më shumë që të jetë e mundur, në mënyrë që sytë tanë mos përfundo me "lodhje ekstreme të syve". Më poshtë do të përmendim disa mjete që mund t’i përdorni lehtësisht për të rregulluar shkëlqimin e ekranit në një nivel, në të cilin sytë tuaj nuk ndiejnë shqetësim.

Aspektet themelore për t'u marrë parasysh në lidhje me shkëlqimin e ekranit

Nëse po flasim për një kompjuter personal, ai mund të jetë një desktop ose një kompjuter portativ. Në këtë të fundit ka zakonisht çelësa funksioni që prodhuesi i ka vendosur në mënyrë që përdoruesi të mund t'i arrijë ngre ose ul dritën e ekranit. Ju gjithashtu mund të shkoni në panelin e kontrollit për të rregulluar ndriçimin, në opsionet e energjisë; nga ana tjetër, nëse jeni duke punuar me një kompjuter desktop, atëherë ekrani do të jetë i pavarur nga CPU, kështu që mundeni gjeni kontrollet e monitorit analoge që do t'ju ndihmojë të nivelizoni shkëlqimin e asaj ekrani. Nëse nuk mund të zbatoni ndonjë nga opsionet që kemi përmendur, atëherë përdorni një nga mjetet që do të përmendim më poshtë.

Çakmak për desktop

Ky është një aplikacion falas interesant që mund ta instaloni në Windows, i cili do të ruajë një ikonë në tabakun e njoftimeve të sistemit operativ.

ndriçues desktopi

Ju vetëm duhet të zgjidhni ikonën «Çakmak për desktop»Dhe përdorni shiritin e tij të rrëshqitës, i cili do t'ju ndihmojë të ngritni ose ulni nivelin e ndriçimit të ekranit.

Sirtari i Ndriçimit

"IBrightness Tray" ka shumë funksione të ngjashme me mjetin që kemi rekomanduar më parë, pasi që në këtë rast një ikonë do të ruhet gjithashtu në tabakun e njoftimeve.

Sirtari i Ndriçimit

Kur ta zgjidhni, do të shfaqet një rrëshqitës që do t'ju ndihmojë të ngritni ose ulni nivelin e ndriçimit nga ekrani; kjo detyrë shoqërohet me një vlerë përqindjeje, e cila do t'ju ndihmojë të përpiqeni të vendosni një masë për t'u përdorur në kohë të ndryshme të ditës.

GUI RedShift

Nëse jeni nga ata njerëz që ju pëlqen saktësia dhe përsosmëria, atëherë mund të provoni të provoni «GUI RedShift«, Një mjet që ka disa mundësi shtesë për të menaxhuar nga ndërfaqja e tij.

GUI RedShift

Pjesa më interesante nga të gjitha është në butonin e konfigurimit, i cili do t'ju ndihmojë të përcaktoni parametra të tillë si ditën dhe natën temperatura ndër të tjera. Përveç kësaj, ju mund të përdorni butonin "vendndodhja", i cili do t'ju ndihmojë të automatizoni këtë proces nëse vendosni adresën IP të vendit ku jeni atje.

Paneli Gamma

«Paneli Gamma»Ka një numër më të madh të parametrave për të modifikuar. Për shembull, mund të përcaktoni shkëlqimin, kontrastin ose ngopjen gama që e shihni të arsyeshme të vendosni në monitorin tuaj.

Paneli Gamma

Ju mund të përcaktoni një shkurtore të tastierës që do t'ju ndihmojë të bëni që ndërfaqja të shfaqet shpejt dhe të modifikoni çdo vlerë tjetër që dëshironi. Nëse bëni një gabim në trajtimin dhe filloni të shihni ngjyra të çuditshme në ekranin e monitorit, atëherë do t'ju duhet përdorni butonin «rivendos» për të kthyer gjithçka në normalitet.

Ndriçimi i ekranit

«Ndriçimi i ekranit»Ka një ndërfaqe mjaft të thjeshtë dhe të drejtpërdrejtë për t'u përdorur, megjithëse secili prej butonave të tij do të jetë shumë i dobishëm kur duam të vendosim një konfigurim specifik për një kohë të caktuar të ditës.

dritë ekrani

Kështu që mund të arrijë modifikoni vlerat e shkëlqimit, kontrastit, ngopjes dhe disa parametra të tjerë për t'i "ruajtur" më vonë në mënyrë që t'i rikuperoni ato në një kohë krejt tjetër. Nga këtu mund të përdorni edhe shiritin rrëshqitës në pjesën e poshtme, i cili do t'ju ndihmojë të merrni një shkëlqim korrekt, varësisht nga temperatura mbizotëruese në vendin ku jeni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)