5 Mjete për të parë integritetin e CD-ve ose DVD-ve tuaja në Windows

shikoni statusin e disqeve CD ose DVD

Përkundër faktit se sot një numër i madh njerëzish zakonisht ruani informacione të rëndësishme në re dhe në cilindo prej shërbimeve për të cilat jeni pajtuar në këtë mjedis, ka akoma një numër tjetër të njerëzve të cilët ata vazhdojnë të ruajnë informacione të rëndësishme në disqet e tyre CD-ROM ose DVD. Nëse nuk keni qenë në gjendje të rishikoni informacionin në këto disqe për një kohë të gjatë, mund t'ju duhet ta bëni këtë tani pasi ato mund të jenë shumë afër përkeqësimit.

Disa kohë më parë u përmend në lajme të ndryshme në internet, se një bateri kishte mundësinë të fillonte dëmtoni ose përkeqësoni këto disqe CD-ROM ose DVD, e cila ishte për shkak të faktit se përdoruesit e tyre i kishin të ruajtura në vende të papërshtatshme. Kështu që ju të mund të sqaroni dyshimet tuaja, më poshtë do të përmendim disa mjete për Windows që do t'ju ndihmojnë të dini nëse disqet janë të lexueshëm apo jo.

Po sikur të has nëpër disqe CD-ROM ose DVD të palexueshme?

Mjetet që do të përmendim pak më vonë do t'ju ndihmojnë e di nëse këto njësi magazinimi janë në gjendje të mirë; Nëse është kështu, mund të jetë një ide e mirë, që të filloni bëni një kopje rezervë të informacionit tuaj në një hard disk të jashtëm ose në ndonjë hapësirë ​​ruajtjeje në re; Tani, nëse disa prej këtyre disqeve janë në gjendje të keqe dhe në analizë mund të shihni blloqe të këqija, mund të përdorni ndonjë nga alternativat që përmendëm në një artikull të mëparshëm, i cili do t'ju ndihmojë të rimarr shumicën e informacionit që ende mund të shpëtohet nga ato lëvizje.

Inspektori i VSO-së

Alternativa e parë për tu përmendur ka emrin «Inspektori i VSO-së«, E cila është plotësisht falas dhe ju ofron një sasi të madhe informacioni për të njohur rreth CD-ROM ose DVD disk që keni futur në tabaka të kompjuterit tuaj personal.

vso_inspektor

Dy skedat e para të këtij aplikacioni do t'ju informojnë për llojin e diskut, si dhe harduerin që po e lexon atë. Kutia e tretë (Skanimi) është ajo fillojnë leximin dhe shkrimin e testeve të dini përqindjen e besueshmërisë që po ju ofron ky disk CD-ROM.

CD Reader 3.0

Ky mjet me emrin «CD Reader 3.0»Alsoshtë gjithashtu falas dhe vjen me një ndërfaqe shumë të ngjashme me atë që mund të shihni me Windows Explorer.

krijues3

Kjo do të thotë që ju duhet të zgjidhni diskun nga ana e majtë dhe më pas shtypni butonin "Lexo" për të filluar analizën në të njëjtin moment.

Kontrolli i diskut Emsa

Me një ndërfaqe shumë më tërheqëse sesa alternativat e mëparshme, «Kontrolli i diskut Emsa»Do t'ju ndihmojë të zgjidhni diskun që dëshironi të analizoni dhe të gjeni informacione shtesë në faqen e internetit të zhvilluesit.

Kontrolli i diskut Emsa

Mjeti është falas, megjithëse kur filloni procesin e analizës do të drejtoheni në faqen e internetit të zhvilluesit për të marrë një kod përdorimi; në të njëjtën kohë duhet ta kopjoni dhe ngjisni atë në hapësirën përkatëse të mjetit dhe ta përdorni për aq kohë sa dëshironi.

dvdisaster

Ky mjet i quajtur "dvdisaster" në të vërtetë do të përpiqet të analizojë gjendjen e diskut tuaj, duke vazhduar më vonë rimarrë informacionin prej tij sa më shumë që të jetë e mundur.

dvdisaster

Kjo është një alternativë e shkëlqyeshme për t'u përdorur, pasi rikthimi i informacionit përdor kode korrigjimi gabimesh që praktikisht lehtësojnë nxjerrjen e informacionit, diçka që mund të merret përmes një skedari të kompresuar Rar.

Shpejtësia e diskut Nero

Ndryshe nga alternativat që përmendëm më parë, «Shpejtësia e diskut Nero»Paraqitet me një ndërfaqe ku përdoruesi mund të shohë grafikisht cilët janë sektorët e mirë dhe cilët janë në gjendje të keqe.

nero_diskspeed

Brenda ndërfaqes së tij ju do të jeni në gjendje të përcaktoni shpejtësinë me të cilën dëshironi të kryhet analiza; rezultate më të mira mund të merrni me një shpejtësi të ulët Në këtë mënyrë, analiza do të kryhet bajt pas bajti.

Para se të kryeni analizën me ndonjë nga alternativat që kemi përmendur më lart, duhet të siguroheni që disku CD-ROM ose DVD të jetë plotësisht i pastër në fytyrën ku kryhet leximi, e cila zakonisht është e gjelbër ose blu e lehtë. Ka raste kur ata munden shenjat e gishtave regjistrohen në zonën në fjalë, duke e bërë atë të paarritshëm për informacionin pasi që paraqitet si një gabim në disk. Nëse e pastroni me një leckë mëndafshi (nga ato që përdoren për të pastruar thjerrëzat e syzeve) do të eliminonit një probabilitet të madh gabimi që mund të ndodhë me këto mjete.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Heliopaneri dijo

    Shkëlqyeshëm, thjesht kërkoja programe që do të kontrollonin statusin e CD-ve dhe DVD-ve. Dhe nuk kishte shumë informacion në internet.

bool (e vërtetë)