5 programe për të krijuar GIF shpejt dhe me lehtësi

GIF-të ekzistojnë që nga kohërat më të lashta, ne i përdorim ato kur mundemi, tani më shumë sesa sistemet operative të pothuajse të gjithë telefonave inteligjentë po i përfshijnë ato midis opsioneve të tastierës së tyre. GIF është një fjalë që do të thotë Formati i Shkëmbimit të Grafikëve ose në formatin e shkëmbimit grafik Spanjoll. Ky format u krijua nga një kompani e telekomunikacionit e Amerikës së Veriut, mbështet një maksimum prej 256 ngjyrave dhe luan një seri imazhesh që zgjasin nga 5 deri në 10 sekonda. Ata nuk kanë zë dhe madhësia e tyre është shumë më e vogël se skedarët JPG ose PNG.

Commonshtë e zakonshme të gjesh GIF në vend të MeM-ve tipike, pasi që këto janë në lëvizje dhe na tregojnë më shumë sesa një imazh statik. Commonshtë e zakonshme t'i shohësh në forume në internet ose në Twitter, edhe pse tani është e lehtë t'i shohësh në WhatsApp. Por, Pse të përdorim GIF nga të tjerët kur mund të krijojmë tonat? Ka disa programe që e bëjnë këtë detyrë shumë më të lehtë për ne. Në këtë artikull ne do të tregojmë 5 programet më të mira për të krijuar GIF shpejt dhe me lehtësi.

GIMP

Program gati profesional i redaktimit të fotografive i përdorur gjerësisht si një alternativë ndaj PhotoShop, i cili gjithashtu mund të përdoret për të krijuar GIF më të mira. Midis morisë së funksioneve të tij është ai i krijimit të GIF, por për këtë Imazhet që duam të redaktojmë duhet të jenë në formatin PNG. Megjithëse ky program është mjaft i plotë, ai mund të jetë shumë konfuz për njerëzit me më pak përvojë, pasi opsionet e tij janë aq të mëdha sa është dërrmuese.

Nëse duam ta provojmë dhe të krijojmë GIF tona përveç redaktimit të fotove tona si profesionistë të vërtetë, ne mund ta shkarkojmë dhe instalojmë falas nga faqja e tij faqen zyrtare të internetit. Programi është në dispozicion për të dy Windows si për MacOS.

Animator i GIF SSuite

Nëse po kërkojmë një program të thjeshtë, por efektiv kur krijojmë GIF-të tona të animuara, ky është padyshim ai që ne po kërkojmë. Skedarët që do të krijojmë nga ky program do të jenë në përputhje me të gjithë shfletuesit aktualë të uebit dhe ne mund t'i ndajmë dhe t'i shohim ato pa ndonjë problem. Për ta bërë këtë, do të jetë e mjaftueshme për të shtuar imazhet që duam të redaktojmë si duhet, për të krijuar animacionin në mënyrë korrekte. Ne mund të konfigurojmë të gjithë parametrat, nga koha e ekspozimit në shpejtësinë e saj.

Redaktori mbështet formatet JPG, PNG, BMP dhe GIF. Gjëja më e mirë për programin është se ai është jashtëzakonisht i lehtë me një peshë të papërfillshme prej 5 MB dhe nuk kërkon instalim paraprak. Ne mund ta shkarkojmë atë plotësisht falas nga faqja juaj Web zyrtar.

Lëvizja GIFted

Aplikacioni i krijuar vetëm dhe vetëm për krijimin e GIF-ve të animuara. Ky aplikacion nuk kërkon shumë përvojë me redaktorët e fotove, pasi është mjaft i thjeshtë për t'u përdorur dhe do të na lejojë të krijojmë GIF-të tona në hapa të thjeshtë, thjesht duke vendosur imazhet në rendin e tyre të duhur dhe duke rregulluar kohën e ekspozimit sipas dëshirës sonë. Isshtë një aplikacion me burim të hapur kështu që është plotësisht falas dhe nuk kërkon instalim paraprak.

Aplikacioni mund të përdoret nga një njësi stilolapsi ose nga një disk i jashtëm i ngurtë pasi nuk kërkon instalim në sistemin operativ. Ai mbështet shumë formate duke përfshirë PNG, JPG, BMP dhe GIF. Megjithëse nuk kërkon instalim, duhet të kemi Java të azhurnuar në ekipin tonë. Ndërfaqja e tij është disi koncize, por e thjeshtë dhe kohët e ngarkimit disi të larta, por rezultati është siç pritej. Nëse dëshironi ta provoni këtë aplikacion, mund ta shkarkoni nga faqja e internetit e krijuesit.

PhotoScape

Një nga suitat më të mira për redaktimin e fotove. Aplikacioni është i ngarkuar me mundësi për redaktimin e fotove, por edhe mundësi për të krijuar GIF-et tona. Ne gjejmë një mori opsionesh të grupuara që na lejojnë të korrigjojmë dhe përmirësojmë me lehtësi fotografitë tona. Për të krijuar GIF thjesht duhet të përdorim disa fotografi për të krijuar imazhin e animuar. Programi është shumë intuitiv dhe i lehtë për t’u përdorur, por ashtu si me GIFtedMotion, ai është i ngadaltë dhe i rëndë kur përpunohet, megjithëse rezultati përfundimtar ia vlen, ka edhe më të shpejtë.

Ky program është plotësisht falas si me programet e mëparshme dhe ne mund ta shkarkojmë atë pa regjistrim paraprak nga faqja e tij Web zyrtar.

Gifhy GIF Maker

Më në fund, një program që shquhet për lehtësinë e përdorimit dhe ndërfaqen e tij miqësore. Me anë të tij ne mund të krijojmë GIF të animuara falas në vetëm disa minuta. Ato mund të zhvillohen nga një sekuencë e imazheve të marra nga një sit ose nga galeria personale. Edhe pse kemi gjithashtu mundësinë të krijojmë GIF nga video ose nga galeria jonë ose nga YouTube ose aplikacione të tjera video. Padyshim një aplikacion që jep shumë lojë kur krijoni imazhet tona të animuara për tu përdorur kudo.

Giphy Gif Krijuesi

Gjëja më e mirë në lidhje me këtë aplikacion është se është një aplikacion në Ueb, kështu që nuk kemi nevojë për ndonjë instalim të mëparshëm, thjesht shkruani faqen zyrtare të internetit dhe përdorni një nga funksionet e tij të ndryshme që ofron.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.