5 telefona inteligjentë me një ekran të vogël

mollë

Tregu i telefonisë mobile ka evoluar me kalimin e kohës drejt telefonave inteligjentë me ekrane gjithnjë e më të mëdha. Prova e kësaj është se është gjithnjë e më e lehtë të gjesh pajisje të ndryshme që na ofrojnë një ekran 6 inç dhe që ndonjëherë madje e kalojnë këtë numër të madh inçësh. Sidoqoftë ka ende një numër të madh përdoruesish që kërkojnë terminale me një ekran shumë më të vogël.

Dhe përkundër asaj që mund të duket shumë prodhues akoma ofrojnë pajisje me ekrane ndërmjet 4 dhe 5 inç. Në shumicën e rasteve, ato janë modele mini ose kompakte të anijeve të tyre, të cilat pavarësisht se kanë një ekran më të vogël, ruajnë karakteristikat dhe specifikimet spektakolare të paprekura në shumicën e rasteve.

Në rast se po kërkoni një smartphone që ju ofron një ekran jo shumë të madh dhe që është rreth 4,5 inç, mos kërkoni më shumë sepse në këtë artikull ne do t'ju ofrojmë 5 nga pajisjet më të mira mobile në treg me një jo shumë të madh ekran

Sony Xperia Z5 Kompakte

Sony

Sony Xperia Z5 Isshtë një nga telefonët inteligjentë më të mirë që janë në dispozicion në treg sot dhe Xperia Z5 Compact është versioni i reduktuar i këtij flamuri të fuqishëm. Ai gjithashtu ka një ekran 4,6 inç me rezolucion HD, i cili është një nga kushtet thelbësore që duhet të ketë një terminal në mënyrë që të shfaqet në këtë listë.

Tjetra do të bëjmë një përmbledhje të shkurtër të tiparet kryesore dhe specifikimet e këtij Xperia Z5 Compact;

 • Përmasat: 127 x 65 x 8.9 mm
 • Ekran 4,6 inç me rezolucion HD prej 1.280 x 720 pikselë dhe 320 dpi
 • Procesori: Qualcomm Snapdragon 810
 • RAM 2GB
 • Hapësirë ​​e brendshme 16 GB e zgjerueshme përmes kartës microSD
 • Kamera e pasme 23 megapiksel dhe kamera e përparme 5 megapiksel
 • Bateri 2.700 mAh

Në funksion të këtyre specifikimeve, mund të kuptohet se ky nuk është vetëm çdo smartphone dhe se pavarësisht se ka një ekran të vogël, fuqia dhe performanca e tij janë shumë të mëdha.

Nëse jeni duke kërkuar për një pajisje të lëvizshme me një ekran jo shumë të madh, ky Xperia Z5 Compact mund të jetë një nga opsionet më të mira, gjithashtu mburret me një aparat fotografik të jashtëzakonshëm.

Ju mund ta blini këtë Sony Xperia Z5 Compact përmes Amazon për një çmim prej 420 euro.

Samsung Galaxy A3

Samsung

Shumica e pajisjeve mobile të Samsung-ut dallohen kryesisht për ekranin e tyre, të një cilësie të lartë dhe një rezolucion shumë të mirë, por edhe të një madhësie të madhe. Sidoqoftë, në familjen Galaxy të terminaleve ka vend edhe për smartphone me ekrane më të vogla.

Një shembull është Samsung Galaxy A3 që ka një dizajn i kujdesshëm alumini, një ekran SuperAMOLED 4,5 inç dhe një energji më se interesante.

Këto janë tiparet dhe specifikimet kryesore të këtij Galaxy A3;

 • Përmasat: 130,1 x 65,5 x 6,9 mm
 • Ekran 4,5 inç me rezolucion 960 x 540 piksel dhe 245 dpi
 • Procesori: Qualcomm Snapdragon 410
 • RAM 1GB
 • Hapësirë ​​e brendshme 16 GB
 • Kamera e pasme 8 megapiksel dhe kamera e përparme 5 megapiksel
 • Bateri 1.900 mAh

Nuk ka dyshim që po përballemi me një smartphone me karakteristika të rregulluara, të cilat mund t'i vendosim në të ashtuquajturën mes-gamë të tregut, por kjo mund të jetë nëse po kërkojmë një pajisje të vogël, por të fuqishme, pothuajse perfekte.

Çmimi i kësaj Samsung Galaxy A3 Aktualisht është 244 euro, edhe pse në varësi të vendit ku e blini mund të kurseni disa euro. Për shembull Në Amazon mund ta blini për 240 euro.

5S iPhone

mollë

Apple gjithmonë ka zgjedhur pajisjet mobile me ekrane nën 5 inç, megjithëse me ardhjen e iPhone 6 gjithashtu lansoi një version me një ekran më të madh dhe me synimin për të përmbushur nevojat e të gjithë përdoruesve.

Një blerje e mirë, nëse ajo që ne po kërkojmë është një smartphone me një ekran të vogël, mund të jetë ai 5S iPhone, i cili na ofron një ekran 4 inç, një dizajn elegant dhe fuqi të jashtëzakonshme që do të na lejojë të kryejmë çdo aktivitet me terminalin tonë.

Përkundër faktit se ky iPhone 5S ka qenë në dispozicion në treg për disa kohë, ai ende ka disa më shumë sesa veçoritë dhe specifikimet interesante, siç mund ta shohim më poshtë;

 • Përmasat: 123,8 x 58,6 x 7,6 mm
 • Ekran 4 inç me rezolucion 1136 x 640 piksel dhe 326 dpi
 • Procesori: Apple A7
 • RAM 1GB
 • Hapësira e brendshme 16 GB nuk mund të zgjerohet përmes kartës microSD
 • Kamera e pasme 8 megapiksel dhe kamera e përparme 1.2 megapiksel

për fat të keq çmimi i iPhone 5S, përkundër faktit se është një version disi i vjetër i iPhone është ende mjaft i lartëEdhe pse nëse ajo që dëshironi është të keni një version të reduktuar, për sa i përket ekranit, ky iPhone mund të jetë një zgjedhje shumë e mirë.

Sigurisht, mbase mund të prisni edhe disa ditë, derisa të prezantohet zyrtarisht iPhone 5se, i cili gjoja do të ketë një ekran të vogël dhe specifikime shumë të rinovuara dhe të përmirësuara krahasuar me këtë iPhone 5S.

Deri më sot, ky iPhone 5S vazhdon të tregtohet dhe çmimi i tij varion midis 400 dhe 450 euro në varësi të vendit ku blejmë terminalin. Në Amazon për shembull mund ta gjejmë këtë iPhone 5S për 410 euro. Toshtë për të pritur që, siç thamë më parë, ky çmim mund të ulet shumë me ardhjen e iPhone të ri që do të na ofrojë një ekran 4 ose 4,5 inç.

Motorola Moto E 4G

Motorola

La Familja Moto E, i cili ka versione të ndryshme, është një tjetër mundësi interesante për të pasur një smartphone me një ekran 4,5 inç dhe me përfitimet e një terminali me rreze të mesme dhe për këtë arsye perfekt për çdo përdorues që nuk kërkon shumë nga pajisja e tij.

Nëse ajo që ne po kërkojmë është një smartphone që është një kafshë e vërtetë, pavarësisht nga madhësia dhe madhësia e tij e vogël, kjo është një Motorola Moto E 4G Nuk duhet të jetë një opsion i mirë dhe siç e kemi thënë tashmë është një pajisje me rreze të mesme, me atë veçori befasuese.

Këto janë tiparet kryesore dhe specifikimet e këtij Motorola Moto E 4G;

 • Përmasat: 129,9 x 66,8 x 12,3 mm
 • Ekran 4,5 inç me rezolucion 960 x 540 piksel dhe 245 dpi
 • Procesori: Qualcomm Snapdragon 410
 • RAM 1GB
 • Hapësirë ​​e brendshme 8 GB e zgjerueshme përmes kartës microSD
 • Kamera e pasme 5 megapiksel dhe pjesa e përparme VGA

Nuk ka dyshim se ky nuk është një smartphone i nivelit të lartë, por më tepër një pajisje e gamës së hyrjes, shumë e ekuilibruar për sa i përket performancës dhe ne mund të blejmë për një çmim nën 100 euro.

Xiaomi Redmi 2

Xiaomi

Për të mbyllur këtë listë, ne kemi vendosur t'i lëmë hapësirë Xiaomi Redmi 2, një pajisje mobile me një ekran 4,7 inç. Me vulën e pagabueshme të dizajnit të prodhuesit kinez, ky terminal gjithashtu ka më shumë specifikime interesante dhe gjithashtu një çmim të reduktuar, të cilat e bëjnë atë të disponueshëm për çdo përdorues dhe xhep.

Nëse jeni duke kërkuar për një smartphone kompakt, ky terminal Xiaomi duhet të jetë padyshim një nga opsionet tuaja kryesore, megjithëse fatkeqësisht duhet ta blini atë përmes një pale të tretë, pasi prodhuesi kinez aktualisht nuk shet pajisjet e tij në vendin tonë.

Tjetra ne do të shqyrtojmë Karakteristikat kryesore dhe specifikimet e këtij Xiaomi Redmi 2;

 • Përmasat: 133.9 x 67,1 x 9,1 mm
 • Ekran 4,7 inç me rezolucion 1.280 x 720 piksel dhe 313 dpi
 • Procesori: Qualcomm Snapdragon 410
 • RAM 1GB
 • Hapësirë ​​e brendshme 8 GB e zgjerueshme përmes kartës microSD
 • Kamera e pasme 8 megapiksel dhe kamera e përparme 1.6 megapiksel

Midis shitjeve, përveç atyre që kemi përmendur tashmë, ekziston edhe pajtueshmëria e plotë me dyqanin zyrtar të aplikacioneve Google ose atë që është i njëjti Google Play, diçka që për fat të keq nuk ndodh në të gjitha terminalet e prodhuesve kinezë.

Ju mund ta blini këtë Nuk u gjet asnjë produkt.Megjithëse nëse nuk e keni mendjen të prisni ta merrni, mund ta blini përmes një prej shumë dyqaneve me origjinë kineze që janë në dispozicion në rrjetin e rrjeteve dhe ku mund ta gjeni me një çmim të volitshëm.

Pavarësisht nga fakti që pajisjet mobile kanë evoluar drejt ekraneve gjithnjë e më të mëdha me kalimin e kohës, ka akoma telefona inteligjentë në treg me ekrane të vegjël për të gjithë ata që pëlqejnë pajisjet kompakte që nuk zënë shumë hapësirë ​​në xhepat tuaj.

Në këtë listë ju kemi treguar vetëm 4 terminale me një ekran të vogël, por mos dyshoni se ka edhe disa të tjerë, gjithashtu sigurisht interesantë, por ne kemi vendosur të zgjedhim këtë herë, ato që kemi treguar. Ndoshta për një kohë do të bëjmë një listë të re, duke përfshirë disa pajisje më shumë dhe duke shtuar lajmet që së shpejti mund të dalin në treg.

A jeni nga ata që preferojnë një pajisje të lëvizshme me një ekran të vogël?. Na tregoni arsyet tuaja në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale ku jemi të pranishëm dhe dëshirojmë që ju të bashkëveproni me ne.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo dijo

  Më duket se ka edhe telefona të tjerë me cilësi të lartë me ekrane të atyre përmasave, të tilla si BlackBerry Z10 ose z30 që janë po aq më të fuqishëm se ato që ju shfaqni.

  1.    Villamandos dijo

   Jam plotësisht dakord me ju, mirë, por edhe Z10 edhe Z30 tashmë kanë rënë në harresë për shumicën e përdoruesve.

   Përshëndetje dhe faleminderit për komentin tuaj!

 2.   Abel dijo

  Nëse vendosni xiaomi që është 4,7 sepse nuk vendosni ekranin e iphone 6 / s të reduktuar në 4.7 dhe mbipeshë të gjithë të tjerët.

 3.   Arturo dijo

  Nuk është ekrani
  Isshtë gjatësia dhe gjerësia e pajisjeve që e bëjnë atë më të madhe
  Çdo person ka shijen e tij të ekipit
  Por ajo që kërkohet është pajisje që nuk është aq e madhe dhe me sis të nivelit të lartë që mund të jetë