5 truket për të kursyer të dhëna në smartphone tuaj

Konsumi i të dhënave

Një nga shqetësimet më të mëdha që kanë shumë njerëz në baza ditore është të mos konsumojnë ose harxhojnë plotësisht nivelin e tyre të të dhënave që ata kanë kontraktuar. "Lustrimi" i të dhënave para fundit të muajit ose ciklit të faturimit do të thotë të kaloni kohë pa qenë në gjendje të lundroni dhe në shumë raste pa qenë në gjendje të komunikoni me miqtë ose kolegët. Shumica e kompanive celulare, pasi të arrihet kufiri i të dhënave të normës, ata zvogëlojnë shpejtësinë e shkarkimit, gjë që në shumë raste e bën të pamundur hapjen e një faqe në internet ose dërgimin e një fotografie përmes WhatsApp.

Për të mos arritur kufirin e nivelit të të dhënave tona, dhe që nuk duhet të pini një pije të keqe për disa ditë, sot do t'ju tregojmë 5 truke interesante për të kursyer të dhëna në smartphone-in tuaj. Nëse jeni nga ata që konsumojnë shpejt të dhënat tuaja, madje pa i kuptuar, kjo padyshim që ju intereson, prandaj kushtojini vëmendje të madhe dhe mbi të gjitha të vini në praktikë të gjitha këshillat që do t'ju japim sa më shpejt të jetë e mundur.

Nëse jeni nga ata që nuk e shpenzojnë shkallën e të dhënave tuaja muaj pas muaji, gjithashtu kushtojini vëmendje sepse nuk mjafton të jeni të kujdesshëm dhe të mësoni të kurseni të dhëna sepse herët a vonë operatorët do të na lejojnë të zgjedhim numrin e gigabajt ose megabajt ne dëshironi të punësoni për çdo muaj të vitit dhe nëse jeni kursyes ose kurseni në përdorimin e të dhënave, fatura e telefonit tuaj mund të jetë shumë më e lirë.

Vëzhgoni nga afër WhatsApp

WhatsApp

WhatsApp është pjesë e jetës së përditshme të shumicës së njerëzve dhe është një nga arsyet kryesore pse shkalla e të dhënave tona mbaron kaq shpejt. Përmes aplikacionit të mesazheve të çastit ne jo vetëm që dërgojmë mesazhe me tekst, por gjithashtu dërgojmë foto, video apo edhe telefonata. E gjithë kjo konsumon të dhëna, shumë të dhëna, gjë që bën që niveli ynë të ulet në mënyrë drastike dhe me shpejtësi të madhe.

Një nga mënyrat më të lehta për të kursyer të dhëna për normën tuaj është të kufizoni përdorimin e këtij aplikacioni, për shembull duke shmangur që fotot ose videot të shkarkohen automatikisht nëse nuk jemi të lidhur në një rrjet WiFi.

Për ta bërë këtë, thjesht duhet të ndiqni këto hapa, në rast se keni një pajisje Android;

 • Hyni në aplikacionin WhatsApp që do të keni në sirtarin e aplikacionit
 • Klikoni në ikonën e tre pikave që do të shihni në pjesën e sipërme të djathtë të ekranit. Pasi të keni klikuar, zgjidhni opsionin "Cilësimet"
 • Tani shkoni te "Cilësimet e bisedës"
 • Tani duhet të futni seksionin "Shkarkim automatik i multimedias" dhe, në opsionin "Lidhur me të dhënat celulare", duhet të shënojmë "Pa skedar". Me këtë, skedarët që merrni në pajisjen tuaj nuk do të shkarkohen më automatikisht

Në rast se kemi një iPhone, hapat që duhet të ndiqni janë si më poshtë;

 • Hyni në aplikacionin WhatsApp
 • Tani duhet të hyni në menunë "Cilësimet" që ndodhet në pjesën e poshtme të djathtë të ekranit kryesor
 • Tani klikoni në opsionin "Cilësimet e bisedës" dhe hyni në seksionin "Shkarkimi automatik i multimedias"
 • Sapo atje duhet t'i kushtoni vëmendje të lini opsionin "WiFi" të kontrolluar në mënyrë që skedarët të mos shkarkohen automatikisht në pajisjen tuaj kur t'i merrni ato

Një mënyrë tjetër për të shmangur humbjen e të dhënave është të zgjedhësh përdorimin e një tjetri prej shumë aplikacioneve të mesazheve të menjëhershme në treg, megjithëse shumica e tyre, nëse nuk u vë kufij, konsumojnë një sasi të madhe të të dhënave.

Çaktivizo përdorimin e të dhënave në disa aplikacione

Të gjithë ose pothuajse të gjithë kemi një seri aplikacionesh që zakonisht nuk i përdorim, përveç një nevoje ekstreme, kur nuk jemi të lidhur në një rrjet WiFi. Sidoqoftë, shumë herë gabimisht i përdorim duke konsumuar në shumicën e rasteve një sasi të konsiderueshme të të dhënave nga niveli ynë.

P.sh. Spotify, Instagram ose YouTube janë disa nga ato aplikacione që ne nuk i përdorim kur jemi të lidhur në një rrjet 3G ose 4G. Për të shmangur ato lidhje të papërshtatshme, një nga zgjidhjet më të mira është të çaktivizoni ato aplikacione kur nuk jemi të lidhur në një rrjet WiFi. Për ta bërë këtë, thjesht duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm në pajisjen tuaj celular ose tabletë.

Në rast se keni një pajisje me sistemin operativ Android;

 • Hyni në menunë e Cilësimeve
 • Tani shkoni te seksioni "Menaxhimi i trafikut të të dhënave" (ose "Përdorimi i rrjetit")
 • Tani duhet të kërkoni opsionin që ju lejon të konfiguroni lidhjen automatike të aplikacioneve në rrjetin e rrjeteve. Zakonisht zakonisht janë "Aplikime në rrjet", megjithëse do të varen kryesisht nga versioni i Android që po përdorim. Në varësi të shtresës së personalizimit të secilit prodhues, ky opsion mund të mos jetë i disponueshëm për zhgënjimin tonë
 • Më në fund, do të duhet të çaktivizojmë vetëm opsionin "Të dhëna Mobile" në aplikacionet që nuk duam t'i lidhim duke përdorur normën tonë të të dhënave

Në rast se keni një iPhone ose iPad, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm;

 • Hyni në menunë e Cilësimeve
 • Tani duhet të futni seksionin "Të dhëna celulare"
 • Duke zbritur në ekran duhet të shikoni për opsionin "Përdor të dhëna celulare për"; dhe atje mund të çaktivizojmë aplikacionet që nuk duam t'i shpenzojmë të dhënat e tarifës sonë të telefonit

Konsumi i të dhënave të aplikacionit

E thjeshtë, apo jo? Sepse ky veprim që shumë pak përdorues kryejnë kursen një sasi të madhe të dhënash çdo muaj, kështu që mos humb më shumë kohë dhe bëje tani.

Vendosni vetes alarme të tepruara të konsumit

Një mënyrë për të ditur se sa të dhëna kemi përdorur në çdo kohë dhe çfarë është në dispozicion për ne, është vendosni alarme të konsumit. Ky opsion është i disponueshëm në të dy pajisjet Android dhe iOS, kështu që nuk keni asnjë justifikim për të mos e bërë atë.

Ky opsion është jashtëzakonisht i dobishëm sepse nëse, për shembull, vendosim një alarm konsumi kur konsumojmë 2 GB të tarifës sonë, varësisht nga dita e muajit në të cilin marrim njoftimin, mund të marrim masa pak a shumë drastike për të monitoruar të dhënat konsumi i tarifës sonë të lëvizshme.

Për të vendosur një sinjalizim të konsumit në një pajisje Android duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm;

 • Hyni në menunë e Cilësimeve
 • Tani klikoni në seksionin "Përdorimi i të dhënave"
 • Nëse pajisja jonë është e përputhshme me këtë funksion (shumica me një version Android që nuk është shumë i vjetër, ato janë), ne e aktivizojmë atë dhe do të na tregohet një grafik në të cilin mund të vendosim një kufi për konsumin mujor të të dhënave

Konsumi i të dhënave

Nëse ky opsion nuk ju bind shumë ose nuk është i disponueshëm në pajisjen tuaj, gjithmonë mund të përdorni aplikacione të palëve të treta siç është My Data Manager që ju lejon të vendosni alarme të konsumit të të dhënave mjaft lehtë. Për fat të mirë ose për fat të keq, nëse keni një iPhone ose një iPad, do t'ju duhet të përdorni aplikacione për ta bërë këtë pasi nuk është i disponueshëm natyrshëm në iOS.

Shkarkoni hartat që përdorni më shumë në Google Maps

Google

Një nga aplikacionet që konsumon më shumë të dhëna nga pajisja jonë mobile është pa dyshim Google MapsSigurisht, ne gjithmonë e përdorim atë si një GPS për t'u përpjekur të shkojmë diku me sukses. Një mënyrë për të kursyer këtë konsum të të dhënave është duke shkarkuar hartat që do të na duhen kur të jemi të lidhur në një rrjet WiFi.

Me këtë ne shmangim që ajo të jetë e lidhur vazhdimisht kur shkojmë në makinë duke bërë konsumin e të dhënave të tarifës sonë të lëvizshme.

Çdo përdorues mund të shkarkojë harta në Google Maps për të hyrë në to pa lidhje me rrjetin e rrjeteve, gjë që është vërtet e dobishme në shumë raste.

Kufizoni konsumin e shfletuesit tuaj të internetit

Për ta mbyllur këtë seri këshillash, nuk mund të ndalojmë së treguari atë ju duhet të kufizoni konsumin e të dhënave të shfletuesit tuaj të internetit, e cila nëse përdorni Google Chrome, është diçka vërtet e thjeshtë dhe gjithashtu e dobishme. Siç e dimë të gjithë, ky është shfletuesi i instaluar natyrshëm në Android, por është gjithashtu i disponueshëm në iOS, ku natyrisht mund të kurseni edhe në përdorimin e të dhënave të tarifave tuaja mobile.

Për të qenë në gjendje të përdorni këtë funksion të Google Chrome, thjesht duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm;

 • Hapni shfletuesin e Google Chrome në pajisjen tuaj celular
 • Tani duhet të përdorim opsionin "Cilësimet" (do ta gjeni të fshehur nën ikonën e tre pikave që mund t'i gjeni në pjesën e sipërme të djathtë të aplikacionit)
 • Pastaj duhet të klikojmë në opsionin "Ruaj të dhënat". Në rastin e iPhone ose iPad, së pari duhet të përdorim opsionin "Bandwidth"
 • Më në fund ne aktivizojmë opsionin dhe do të shohim se tregohet një grafik në të cilin me kalimin e ditëve do të mund të shohim megabajt që kemi kursyer

Nëse përdorni Google Chrome si një shfletues, mos ndaloni aktivizimin e këtij opsioni pasi që nuk do të paraqesë ndonjë problem dhe nuk do të vëreni absolutisht asgjë kur shfletoni rrjetin e rrjeteve, por me kalimin e ditëve do të vini re kursimet në konsumi i megave.

Gati për të kursyer të dhëna për tarifën tuaj të telefonit celular me këto këshilla të thjeshta por të dobishme që ju kemi dhënë?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

<--seedtag -->