Udhëzues: 9 këshilla për xhirime në dimër

tutorial-9-këshilla-për-fotografimin-në-dimër-10

Ndërsa moti bëhet më i ftohtë, ju nuk duhet të tundoheni ta vendosni kamerën tuaj derisa dielli të kthehet. Muajt ​​e dimrit paraqesin disa mundësi fantastike fotografike, të pictures të peizazheve me dëborë dhe portreteve festive ose kapjen e kafshëve të egra të ngrira me makro, etj. Sidoqoftë, shkrepja në dëborë, erë dhe shi mund të paraqesë disa probleme, dhe ju duhet të kujdeseni mirë për veten dhe aparatin tuaj para se të merrni imazhe të mahnitshme. Këtu janë disa këshilla për t'u marrë me këto probleme të zakonshme në mënyrë që të mund të vazhdoni të xhironi gjatë gjithë dimrit. Sot ju sjell, Udhëzues: 9 këshilla për xhirime në dimër.

Këtu janë disa këshilla për ta bërë më të lehtë për ju që të bëni fotot tuaja në dimër dhe madje edhe në dëborë. Në një postim të mëparshëm 5 faqe të dobishme udhëzuese për fotografi për fillestarët, Unë ju lë disa site mësimore shumë të dobishme.

tutorial-9-këshilla-për-fotografimin-në-dimër-01

Mbajeni baterinë të ngrohtë

Bateria e kamerës suaj mbaron më shpejt në mot të ftohtë dhe është një ide e mirë ta mbani atë në një vend të ngrohtë, si xhepi juaj, derisa të keni nevojë për të që të përdorni kamerën dhe të filloni të shkrepni. Alwaysshtë gjithmonë një ide e mirë të mbani një kamera rezervë gjithashtu, kështu që ju nuk duhet të paketoni paketat dhe të shkoni në shtëpi para se të jeni gati.

tutorial-9-këshilla-për-fotografimin-në-dimër-06

Qëndroni të thatë

Shiu dhe bora mund të dëmtojnë kamerën tuaj, kështu që investoni në një mbulesë të papërshkueshme nga uji dhe vendoseni në një qese plastike të pastër për ta mbajtur të sigurt dhe të thatë. Gjithashtu, përpiquni të mbani kamerën tuaj duke përdorur një rrip sigurie për të parandaluar rënien e saj në pellgje ose dëborë.

tutorial-9-këshilla-për-fotografimin-në-dimër-02

Shmangni kondensimin

Kur bëni fotografi në klimë të ftohtë, shmangni frymëmarrjen në ekranin LCD të kamerës ose pamjen pasi kjo do të shkaktojë kondensim që mund të ngrijë dhe dëmtojë kamerën. Pra, para se ta lëvizni kamerën përsëri të ngrohtë, mbështilleni atë në një qese plastike për të parandaluar formimin e kondensimit.

tutorial-9-këshilla-për-fotografimin-në-dimër-04

Vishni doreza pa gishta

Megjithëse dorezat ose dorashkat e mëdha do ta mbajnë dorën tuaj të ngrohtë, do t'ju duhet t'i hiqni ato sa herë që keni nevojë të ndryshoni cilësimet e kamerës. Dorezat pa gisht do t'ju lejojnë të kontrolloni kamerën, ndërsa mbani ende duart tuaja të ngrohta. Nëse keni një aparat fotografik me një ekran në prekje, mund të blini edhe doreza të veçanta prekëse që ju lejojnë ende të ndërveproni me ekranin.

tutorial-9-këshilla-për-fotografimin-në-dimër-03

Korrigjo ekspozimin

Bërja e fotografive në dëborë ndonjëherë mund të ngatërrojë kamerën tuaj pasi mund të ngatërrojë borën e bardhë të ndritshme nga ekspozimi i tepërt dhe të errësojë fotot tuaja për të kompensuar. Kjo do ta bëjë borën në aeroplanin tuaj të duket e shurdhër dhe gri. Për ta kundërshtuar këtë, vendosni kompensimin e ekspozimit të kamerës në 1 ose 2 në thirrësin e ekspozimit për të ndriçuar fotot tuaja. dhe mbaje borën të duket e bardhë.

tutorial-9-këshilla-për-fotografimin-në-dimër-05

Përdorni një mënyrë skene

Shumë kamera kanë një regjim të veçantë të skenës së dëborës që do të optimizojë cilësimet e kamerës për të shkrepur skena në dëborë. Nëse kamera juaj nuk do t'ju lejojë të vendosni ekspozimin manualisht, përdorni këtë mënyrë skene për të kapur borë të bardhë të ndritshme.

Përdorimi i blicit

Blic

Nëse jeni duke shkrepur një subjekt përpara borës së bardhë të ndritshme, kjo mund ta bëjë subjektin të duket i pa ekspozuar. Provoni të përdorni blicin për të ndriçuar lart, ose nëse jeni duke shkrepur një portret, përdorni një reflektor për të kërcyer dritën e reflektuar nga dëbora nga fytyra e subjektit.

tutorial-9-këshilla-për-fotografimin-në-dimër-02

Matja në vend

Përndryshe, mund ta vendosni kamerën tuaj të dallojë mënyrën e matjes dhe t'i tregoni kamerës tuaj në metra nga modeli juaj në dëborë. Kjo duhet ta bëjë modelin të duket më i lehtë në foto.

balanci i bardhe

Ndonjëherë bora në foto mund të bëhet blu. Ky është një problem i ekuilibrit të bardhë dhe mund të korrigjohet lehtësisht duke vendosur mënyrën e ekuilibrit të bardhë të kamerës në hije. Kjo do të shërbejë për të ngrohur foton tuaj dhe për të marrë përsëri borën në kërkim të synimeve.

Më shumë informacion - 5 faqe të dobishme udhëzuese për fotografi për fillestarët


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.