6 lajme që do t’i shohim me ardhjen e iOS 10

mollë

Disa ditë më parë Apple prezantoi zyrtarisht iPhone të ri iPhone SE, me një ekran 4 inç dhe iPad Pro në një version të ri që na ofron një ekran 9.7 inç. Tani është koha për të parë të ardhmen dhe gjëja më e afërt në kohë, në lidhje me kompaninë Cupertino, do të jetë WWDC.

Edhe pse për momentin Apple nuk ka njoftuar një datë zyrtare për ngjarjen, shumë sugjerojnë tashmë që ajo mund të mbahet midis 13 dhe 17 qershor. Në lidhje me ngjarjen, ne tashmë kemi filluar të dëgjojmë dhe lexojmë thashethemet e para. Nëse logjika imponohet atje, ne do të shohim iOS 10 i ri, nga të cilat sot ne ju ofrojmë 7 risitë kryesore që mund të na ofrojë.

Nëse jeni përdorues i një pajisjeje Apple me një sistem operativ iOS, kushtojini vëmendje të madhe, sepse më poshtë do t'ju tregojmë ndryshimet kryesore që do të mund të shihni në pajisjen tuaj në një kohë shumë të shkurtër.

Ndryshimet do të vijnë në aplikacionin Fotografitë

Sipas të gjitha thashethemeve, një nga aplikacionet vendase që mund të gjejmë, për shembull në iPhone, siç janë Fotografitë, do të jetë një nga ata që pëson më shumë ndryshime. Çdo përdorues mund të modifikojë të dhënat EXIF ​​dhe gjithashtu zona të caktuara të fotografisë nga vetë aplikacioni.

Përveç kësaj, edhe pse më pak e mundshme, është gjithashtu e mundur që të mund të shohim se si zbulimi i fytyrës arrin në këtë aplikacion.

Aftësia për të çinstaluar ose fshehur aplikacionet vendase

IPhone dhe iPad janë mbushur me kalimin e kohës me aplikacione të instaluara natyrshëm, që përdoruesit nuk mund t'i çinstalojnë ose t'i fshehin, me pasojë problemin që supozon. Për shembull, pavarësisht nga fakti që ne jemi përdorues të Spotify, ne duhet ta mbajmë Apple Music të instaluar në pajisjen tonë, madje pa qenë në gjendje ta fshehim atë.

megjithatë Me ardhjen e iOS 10, çdo përdorues do të jetë në gjendje të çinstalojë disa nga aplikacionet që vijnë të instaluara paraprakisht në iOS. Vetë Tim Cook, CEO i Apple, ka dhënë të dhëna për këtë mundësi kur vitin e kaluar ai tha se disa aplikacione mund të ndikonin negativisht në ato të tjera të rëndësishme nëse ato ishin të çinstaluara, por ai gjithashtu tregoi se në aplikacione të tjera nuk është kështu, kështu që "Me kalimin e kohës, unë mendoj se për ato që nuk janë, ne mund të gjejmë një mënyrë."

Në rast se fjalët e kokës së Apple nuk ishin të mjaftueshme javën e kaluar, ne mund të shohim një pjesë të kodit në iTunes që shfaqej si një opsion "aplikacione të fshehura".

Emoji të reja

iOS 10

Nuk do të jetë një nga risitë kryesore që na sjell iOS 10 dhe mund të kalojë pothuajse tërësisht pa u vënë re, por falë marrëveshjes që Apple ka nënshkruar me Unicode, ne mund të shijojmë në mënyrë të sigurt 74 emoji të rinj në versionin e ri të iOS.

Asnjëherë nuk ka emoji të reja në dispozicion për t'u përdorur në bisedat tona me miqtë ose familjen, por siç themi, nuk do të shfaqet si një nga risitë më të mira të iOS 10.

Siri do të vazhdojë të bëhet më mirë

Prej Siri u prezantua zyrtarisht dhe do të mbërrijë në pajisjet tona Apple, ka përfshirë përmirësime dhe funksionalitete të reja që e kanë bërë atë asistentin e përsosur të zërit. Në iOS 10 pritet që përmirësimet të vazhdojnë t'i bëhen asistentit dhe për shembull është e mundur që ne të mund të përdorim Siri për të zhbllokuar pajisjen.

Po ashtu sipas informacioneve të ndryshme nga Business Insider, disa punonjës të Apple tashmë kanë testuar një shërbim që do të lejonte Siri t'u përgjigjej thirrjeve për përdoruesit. Kjo, duke spekuluar kryesisht, mund të ndihmojë zërin të tund kokën për t'iu përgjigjur thirrjeve tona kur jemi të zënë ose kur jemi të zhytur në një telefonatë tjetër.

Më në fund, është gjithashtu e mundur që me iOS 10 Siri të jetë në gjendje të transkriptojë mesazhe, diçka që mund të jetë vërtet shumë e dobishme për shumë përdorues.

Funksionalitete të reja të lidhura me 3D Touch

WhatsApp-3D-Touch

Me ardhjen në treg të iPhone 6S, Apple prezantoi teknologjinë e pagëzuar si 3D Prekni që na lejon të trajtojmë pajisjen tonë me gjeste me prekje. Ndërsa duket normale me ardhjen e iOS 10 do të shohim se si rriten mundësitë e këtij kontrolli prekës të pajisjes.

Për momentin nuk është kapërcyer ose ka dalë informacioni për ndonjë nga gjestet e reja me prekje që do të sjellë iOS 10, por me siguri do t’ia vlejnë. Gjithashtu me ekranin e ri të iPhone 7, mbase veçori të reja 3D Touch janë të orientuar për të shtrydhur edhe më shumë ekranet e pajisjeve Apple.

Cilësimet e parazgjedhura të aplikacioneve të palëve të treta

Apple duket se gjithnjë e më shumë dëshiron t'u japë përdoruesve një liri më të madhe dhe nëse e kemi parë tashmë se si me ardhjen e iOS 10 është më se e mundur që të mund të çinstalojmë ose fshehim disa nga aplikacionet e instaluara natyrshëm, është gjithashtu më shumë se e mundshme që Tim Cook's djemtë prezantojnë mundësinë e konfiguroni aplikacionet e palëve të treta si parazgjedhje ose çfarë është e njëjtë me ato të paracaktuara.

mollë

Ky do të jetë një avantazh i madh për përdoruesit që vijnë nga pajisjet me sisteme të tjera operative dhe që do t'i lejojë ata të vazhdojnë të përdorin disa aplikacione që ata përdorën deri në atë moment. Për shembull, përdoruesit e Android, të cilët hedhin hapin drejt iOS, do të jenë në gjendje të konfigurojnë Gmail dhe aplikacione të tjera të Google në një mënyrë të paracaktuar, duke mos qenë aq traumatike ndryshimi nga një platformë në tjetrën.

Ka ende një rrugë për të bërë që Apple të paraqesë iOS-in e ri 10, por thashethemet e para për funksionet dhe opsionet e reja që do të ofrojë tashmë kanë filluar të qarkullojnë në rrjetin e rrjeteve. Sot ne ju kemi treguar vetëm disa nga ato që tingëllojnë më fort, por në javët dhe muajt e ardhshëm me siguri do të njihemi me disa më shumë që natyrisht do t'ju tregojmë në detaje në këtë faqe në internet.

Tani për tani ne duhet të vazhdojmë të presim dhe të shijojmë iOS 9, por ndërsa presim unë propozoj disa pyetje; Cilat opsione dhe veçoritë e reja do të dëshironit të shihnit dhe shijonit në iOS 10 të ri?, dhe një që me siguri nuk e prisnit; A mendoni se Apple do ta mbajë emrin iOS të shoqëruar me numrin e versionit të saj?. Ju mund të na jepni mendimin tuaj për këtë në hapësirën e rezervuar për komente në këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale në të cilat jemi prezent.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.