85% e shpenzimeve të Netflix shkon për përmbajtje origjinale

netflix normat e dhjetorit 2017 Krishtlindjeve

Netflix vazhdon të përparojë në tregun ndërkombëtar me një ritëm të shkëlqyeshëm. Një nga pikat e forta të shërbimit streaming është se ato krijojnë një sasi të madhe të përmbajtjes origjinale. Diçka që i ka ndihmuar ata të dallojnë nga shumë shërbime të tjera deri më tani. Deri më tani e dinim se ata harxhojnë një shumë të madhe parash për të krijuar këtë përmbajtje, megjithëse nuk e dinim sa.

Por më në fund ishte Ted Sarandos, kreu i përmbajtjes së Netflix që e zbuloi këtë informacion. Kompania alokon 85% të shpenzimeve të saj për krijimin e përmbajtjes origjinale. Duke e bërë të qartë në këtë mënyrë angazhimin e firmës për përmbajtjen e vet.

Shifra në vetvete tashmë na lë me një ide të qartë në lidhje me vëllimin e përmbajtjes që gjenerohet, dhe koston e saj. Edhe pse ata e kanë komentuar atë ata do të investojnë rreth 8 miliardë dollarë në filma, seriale dhe projekte të tjera me të cilën të përmirësohet oferta e përmbajtjes aktualisht e disponueshme.

Disney për të hequr përmbajtjen e saj nga Netflix në 2019

 

Kjo është një shifër që është dhënë me raportin për tremujorin e parë të këtij viti. Edhe pse nuk dihej që Netflix alokon 85% të shpenzimeve të saj për këtë. Për më tepër, kjo shifër do të thotë që numri i prodhimeve origjinale do të rritet ndjeshëm gjatë këtij viti.

Në fakt, pritet që të ketë rreth 1.000 prodhime origjinale deri në fund të këtij viti. Netflix konfirmon se rreth 470 do të lëshohen këtë vit. Kështu që ne do të kemi një sasi të madhe të përmbajtjes në dispozicion për të shijuar në shërbimin transmetues.

Një nga arsyet pse ata investojnë kaq shumë në përmbajtje origjinale është sepse ato janë gjithashtu ato që gjenerojnë më shumë të ardhura. Siç raportohet nga Netflix, 90% e përdoruesve me një llogari në platformë konsumojnë përmbajtje nga platforma. Pra, ka një kërkesë të madhe për ta. Tani, ne vetëm mund të presim që këto seri dhe filma të rinj të vijnë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.