A e dini se ... "Të shkruash mirë është e bukur"?

Të shkruash mirë është e bukur

Shfaqja e pajisjeve mobile dhe përhapja e rrjeteve të mesazheve të menjëhershme si WhatsApp ose Telegram, dhe rrjeteve sociale si Twitter, me kufizimin e saj prej 140 karakteresh, ka bërë që shumë përdorues nga zgjuarsia të jenë në gjendje të shprehin atë që duan, të shkruajnë direkt gabim, duke kaluar nëpër harkun triumfal rregullat më themelore dhe elementare të drejtshkrimit spanjoll.

Ajo që ne shprehim në bloge, rrjete sociale dhe të tjerët, është po aq e rëndësishme sa projekti i gradës përfundimtare, është në dispozicion për këdo që ta shohë, dhe duhet të shkruhet në mënyrë korrekte. Për këtë, Wiko dhe La Vecina Rubia janë bashkuar dhe kanë lansuar një aplikacion që, nën titullin Të shkruash mirë është e bukur, synon të edukojë përdoruesit e internetit dhe pajisjet mobile për të shkruar mirë, mirë, për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të mësuar, për të cilën disa njerëz kanë vërtet nevojë.

Të shkruash mirë është për të bukurën ... dhe për të bukur, të shëmtuar dhe të shëmtuar, të shëndoshë dhe të dobët, flokëverdhë dhe kafe ...

A e mbani mend atë reklamë për pijen freskuese popullore? Epo, ne mund ta zbatojmë atë slogan këtu, sepse të shkruash mirë është thelbësore, nëse jo vetëm të duket qesharake. Ne të gjithë bëjmë gabime, dhe sa më shumë që shkruani, aq më shumë ka të ngjarë t’i bëni. Por ka gabime, dhe gabime.

A e dini se ... "Të shkruash mirë është e bukur"?

Të shkruash mirë është e bukur është një aplikacion i ri «i zhvilluar me vezullim për të shkruar mirë në celularin tuaj dhe për të pasur flokë të shkëlqyeshëm» që ka lindur nga bashkimi i WiKo, një prodhues i teknologjisë dhe La Vecina Rubia, një profil sarkastik në Twitter me pothuajse dy milion ndjekës dhe shqetësimi më i madh në jetë është "të kesh flokë me një tru poshtë".

Aplikacioni tani është i disponueshëm në Luaj Dyqanin për pajisjet Android krejtësisht falas dhe të një natyre informative. Objektivi, ata theksojnë nga Wiko, është «ndërgjegjësoni përdoruesit për rëndësinë e përdorimit të duhur të drejtshkrimit, shkrimit dhe gramatikës përmes telefonave inteligjentë".

Kjo është arsyeja pse aplikacioni ofron "Rubitips" ose këshilla me normat kryesore drejtshkrimore të gjuhës së Servantesit, "Rubikonsultat" dërguar nga La Vecina Rubia në RAE, nisur nga blogeri në vetë RAE, «Rubiurbanas Legends» me mite të rreme në lidhje me përdorimet e gjuhës sonë, dhe "Lojë e Bjondeve", një lojë në të cilën do të jeni në gjendje të vini në provë njohuritë e fituara.

Mos harroni, të jesh i bukur ose i pashëm, të shkosh në modën më të fundit ose të kesh një flokë që Hilario Pino do të donte të bënte, nuk është në kundërshtim me shkrimin e saktë. Nga rruga, a do të ishit në gjendje të zbulonit gabimin drejtshkrimor që unë kam përfshirë në këtë postim? Shikoni, madje e kam vënë me të kuqe?

Të shkruash mirë është e bukur
Të shkruash mirë është e bukur
 • Shkrimi mirë është pamje e bukur e ekranit
 • Shkrimi mirë është pamje e bukur e ekranit
 • Shkrimi mirë është pamje e bukur e ekranit
 • Shkrimi mirë është pamje e bukur e ekranit
 • Shkrimi mirë është pamje e bukur e ekranit
 • Shkrimi mirë është pamje e bukur e ekranit
 • Shkrimi mirë është pamje e bukur e ekranit

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Benjamin Doodle dijo

  Epo, shiko, José: Që të duhet të përdorësh jo vetëm aplikacionin, por direkt nga Fjalori i RAE, si dhe Pan-Hispanikën e dyshimeve dhe herë pas here Spanjisht-Anglisht-Spanjisht.
  Ju keni dërguar më shumë se një gabim në këtë nën-pjesë të një gjysmë artikulli që jep shumë siklet.
  Unë mund të mos jem bjonde, e bukur apo e postuar në Twitter ose pseudo-e famshme, por krenohem që akoma kam marrë mjaft punë për të detajuar marrëzitë e magnas që, ashtu si tuajat, janë trimëruar paturpësisht nga rrjeti.
  Argh! Bruto!

  PS: Ishte koha që atyre platin, të pikturuar me mekanikë, iu dha detyra të shtonin ndonjë substancë në figurën e tyre të butë (kështu që efekti nuk zgjat ose nuk ka shije të pasur).

  Faleminderit për asgjë, hë?!

 2.   Jose Alfocea dijo

  Përshëndetje Benjamin Garabato. Ju faleminderit shumë për komentin tuaj. Ndryshe nga ju, unë jam mirënjohës edhe për atë që nuk më pëlqen, edhe kur fjalët tuaja tregojnë një mungesë të dukshme respekti. Shtë e qartë se të shkruarit mirë, të cilin ju e bëni, nuk është sinonim i sjelljes së mirë.
  Nga rruga, ky aplikacion, edhe nëse nuk ju pëlqen, ka të bëjë me njerëz që shkruajnë saktë pa bërë gabime drejtshkrimore ose gramatikore, nuk plotësojnë një radhë mbiemrash të tepërt që as nuk sqarojnë dhe as nuk japin informacion.
  Faleminderit për vrasjen e mërzitjes tuaj herë duke kritikuar postimin tim. Duaje!
  PS: në spanjisht, thirrma dhe pikëpyetjet vendosen si në fillim ashtu edhe në fund të fjalisë. Dhe pas zorrës së trashë, shkruhet me shkronjë të vogël, të paktën në dy rastet kur e keni bërë gabimisht. Sa për të folur, por pastaj ...
  Unë ju lë lidhjet në mënyrë që këtë fundjavë të mund të kaloni pak kohë duke studiuar të dy rregullat dhe kështu, herën tjetër, të mos bini në tallje: http://www.rae.es/consultas/ortografia-de-los-signos-de-interrogacion-y-exclamacion y http://lema.rae.es/dpd/srv/search?id=2a3yRXFBiD6rvDOMtq
  Një përqafim i dashur lexues!

bool (e vërtetë)