Altoparlantët Sonos tani janë të pajtueshëm me AirPlay 2

Apple prezantoi gjeneratën e dytë të AirPlay, AirPlay 2, si pjesë e Konferencës së Zhvilluesve vitin e kaluar, po, vitin e kaluar. Që tani, është dashur gati një vit për të ofron pajtueshmëri me këtë teknologji midis pajisjeve tuaja. Kjo pajtueshmëri erdhi me lëshimin e iOS 11.3 disa muaj më parë, dhe Macs për vetëm disa ditë.

Sapo Apple njoftoi këtë gjeneratë të dytë të AirPlay 2, shumë ishin prodhuesit që njoftuan se altoparlantët e tyre do të ishin gjithashtu në përputhje me këtë teknologji të pronarit të Apple. Sonos ishte një prej tyre, megjithëse në atë kohë nuk specifikonte se cilët do të ishin modelet që mund të azhurnoheshin. Për disa javë, ne tashmë e dimë se cilat janë modelet dhe që nga sot, mund t'i azhurnojmë për të përfituar nga përfitimet e AirPlay 2.

AirPlay 2 na lejon të luajmë muzikë ose podcast nga altoparlantët në të gjithë shtëpinë, dhe gjithçka qëndron në një sinkronizim të përsosur. Nëse keni më shumë se një altoparlant të pajtueshëm me AirPlay 2, madje mund të luani këngë të ndryshme në dhoma të ndryshme nga e njëjta pajisje, kjo risia kryesore që na ofron kjo gjeneratë e dytë e AirPlay.

Modelet Sonos që janë në përputhje me AirPlay 2 janë:

Nëse kemi modele më të vjetra, të tilla si një Sonos Play: 1, ne mund ta grupojmë atë me një Sonos One, i cili është i pajtueshëm me AirPlay 2, në mënyrë që të përfitojmë nga kjo teknologji në modele jo të përputhshme.

Altoparlantët që do të azhurnohen për të mbështetur AirPlay 2

 • Beoplay A6
 • Beoplay A9 mk2
 • Beoplay M3
 • BeoSound 1
 • BeoSound 2
 • BeoSound 35
 • BeoSound Core
 • Thelbi i BeoSound mk2
 • BeoVision Eclipse (vetëm audio)
 • Denon AVR-X3500H
 • Denon AVR-X4500H
 • Denon AVR-X6500H
 • Libratone Zipp
 • Libratone Zipp Mini
 • Marantz AV7705
 • Marantz NA6006
 • Marantz NR1509
 • Marantz NR1609
 • Marantz SR5013
 • Marantz SR6013
 • Marantz SR7013
 • Naim Mu-so
 • Naim Mu-so QB
 • Naim ND 555
 • Naim ND5 XS 2
 • Naim NDX 2
 • Naim Uniti Nova
 • Naomi Uniti Atomi
 • Naim Uniti Ylli

Si të azhurnoni altoparlantin Sonos në AirPlay 2

Nëse kemi ndonjë nga modelet Sonos të pajtueshme me teknologjinë AirPlay 2, thjesht duhet përdorni aplikacionin Sonos Controller për të qenë në gjendje të shkarkoni versionin më të fundit të firmware të Sonos tonë dhe që instalohet automatikisht në altoparlant. Pasi të ketë mbaruar instalimi, më në fund do të jemi në gjendje të përfitojmë nga avantazhet që na ofron AirPlay 2, veçanërisht nëse kemi më shumë se një pajisje në shtëpinë tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.