Amazon jep detaje se si synon të shpërndajë blerjen tuaj me dronë

Jeff Bezos ka qenë në një spirale inovacioni për disa vite tani që nuk mund ta imagjinonim, manjatin e blerjeve në internet na befasoi disa ditë më parë me blerjen e Whole Foods, një zinxhir i fuqishëm i supermarketeve të produkteve perimore të Amerikës së Veriut, në të cilin do të ishte i pari nga fushat e tij në tregun tradicional. Sidoqoftë, ne tashmë e dimë që Amazon gjithmonë jep një gëlqere dhe një tjetër rërë.

Me këtë rast, pas kthesës së blerjes së Whole Foods, Kompania e Jeff Bezos ka dashur të na japë më shumë detaje se cila do të ishte metoda e tij për shpërndarjen e paketave përmes dronëve. Një risi e qartë që nuk duket shumë afër arritjes, por që po bëhet gjithnjë e më e mundur.

Isshtë e qartë që ideja nuk është krejtësisht e çmendur, por nuk është diçka që mund të mendojmë se do të vijë në një periudhë afatshkurtër, ka shumë faktorë që mund të ndikojnë nëse kjo ide funksionon apo jo. Ne anen tjeter, mënyra se si shpjegohet në këto diagrame procedurale është mjaft e qartë dhe zgjidh disa nga problemet më të mëdha që mund të imagjinojmë në këtë drejtim. Pa dyshim, departamenti i R&D i Amazon është një nga më të fuqishmit në botë, dhe ata kurrë nuk do të pushojnë të na mahnitin.

Ideja do të ishte të gjenerojmë diçka si një lloj stacioni magazinimi për përmbajtjen dhe daljen nga bimët e dronëve. Këto "kapanone" do të gjendeshin në periferi të qytetit, me hapësirë ​​të mjaftueshme dhe do të shkojnë me mallrat drejtpërdrejt në shtëpinë e blerësit. Për të lënë produktin ata do të përfitojnë nga platformat ose ballkonet, kështu që ne vetëm duhet ta lëmë dronin të parkojë dhe ta marrim atë.

Aspekti që gjeneron më shumë dyshime është se si ata do të garantojnë jo vetëm sigurinë këmbësorët, por edhe vetë dronët, të cilët padyshim do të bëhen shënjestër të hajdutëve dhe kriminelëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.