Amazon mbyll rubinetin dhe nuk do të lejojë më që produktet të japin vlerësime pozitive

Amazona

Një nga strategjitë e ndjekura nga shumë prodhues ose dyqane që shesin produktet e tyre përmes Amazon përbëhej nga jepni produkte falas disa përdoruesve në mënyrë që ata t'i provojnë ato dhe në këmbim të tyre kërkojnë një mendim të mirë ose kritikë. Me këtë ata arritën të tërheqin vëmendjen e përdoruesve të tjerë kur blejnë një produkt specifik.

Nuk është aspak e çuditshme të shohësh fraza të kohës në opinione "Produkt i dhënë për mendim subjektiv". Sidoqoftë, Amazon duket se ka vendosur të ndalojë këtë praktikë dhe ka vendosur që këto lloj mendimesh nuk do të lejohen më, të cilat në kohët e fundit mund të numërohen në mijëra dhe të cilat në shumë raste nuk janë plotësisht të vërteta.

Deri më tani, çdo shitës mund t'i ofrojë një përdoruesi specifik produktin e tij falas ose me zbritje, por kur bën mendimin përmes faqes në internet, duhet të përfshihet se produkti është dhënë për rishikim. Nga ky moment, kjo praktikë do të ndalohet shprehimisht nga kompania e drejtuar nga Jeff Bezos.

sinqerisht Duhet të themi që ka logjikën e vet, sepse dikush që i jep një produkt specifik, ju ndikoni në të në një mënyrë apo në një tjetër dhe madje edhe nëse kushdo që e merr nuk dëshiron ta pranojë atë. Nga ky moment në Amazon ne do të gjejmë vetëm mendime të përdoruesve që kanë paguar për artikullin e blerë dhe që kanë një mendim të pa ndikuar. Një gjë tjetër do të jetë rishikimi ose analiza e produkteve që shiten në Amazon që i gjejmë jashtë fushave të tyre.

A mendoni se Amazon ka të drejtë duke hequr nga faqja e saj e internetit mendimet e përdoruesve që kanë marrë falas produktin për ta provuar?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.