Apple Arcade tashmë ka një datë të nisjes dhe çmim në Spanjë

Apple Arcade

Kryefjala e Apple tashmë ka filluar, një ngjarje në të cilën firma Cupertino do të na lërë me të gjitha llojet e lajmeve. Midis tyre, me të cilin ata kanë filluar ngjarjen, janë lajme në lidhje me Apple Arcade. Marsin e kaluar ata njoftuan për herë të parë këtë platformë, për të cilën më në fund kanë zbuluar të gjitha detajet, siç është data e fillimit të saj, një nga të panjohurat e mëdha deri më tani.

Realiteti është ai nuk do të duhet të presim shumë gjatë që Apple Arcade të nisë në treg. Meqenëse do të jetë ky muaj kur platforma e lojrave e gjigandit amerikan arrin në Spanjë. Përveç kësaj, gjithçka në lidhje me funksionimin e tij dhe çmimin që do të ketë është zbuluar.

Një nga dyshimet ishte kur ky shërbim i kompanisë do të nisej zyrtarisht. Ne kemi marrë një përgjigje për të, sepse Apple Arcade do të nisë në 19 Shtator në Spanjë Dhe në pjesën tjetër të botës. Kjo datë nuk është zgjedhur rastësisht, sepse është data në të cilën kompania lançon iOS 13, iPadOS 13, tvOS 13 dhe macOS Catalina në të gjithë botën.

Si do të funksionojë Apple Arcade

Një nga dyshimet e mëdha ishte mënyra në të cilën do të funksiononte ky shërbim i kompanisë. Apple Arcade nuk është diçka që ne do të shkarkojmë, është integruar në App Store. Do të jetë një skedë e veçantë në të, në të cilën do të kemi qasje në këtë shërbim të firmës amerikane. Në këtë shërbim do të kemi qasje dhe shkarkim falas të lojërave që gjenden në të. Ato janë lojëra me pagesë, por duke u regjistruar ne u qasemi atyre, sikur t’i kishim blerë.

Për më tepër, jepet qasja në llogaritë familjare, kështu që deri në gjashtë persona do të kenë mundësi të hyjnë në këtë shërbim dhe të shkarkojnë këto lojëra. Apple e ka konfirmuar atë katalogu fillestar i lojërave do të jetë më shumë se 100 tituj në të njëjtën gjë. Edhe pse do të zgjerohet me muaj, me ardhjen e titujve të rinj. Sa shpesh do të lëshohen lojëra të reja nuk është konfirmuar.

Katalogu i Arcade Apple do të ndryshojë. Kjo do të thotë që lojërat që janë prezente në fillim do të jenë në gjendje të lënë të njëjtën të kaluar për një kohë. Duket se ekziston një garanci se një lojë do të jetë së paku një vit në platformën e disponueshme përpara se të dalë në treg. Nëse duam të vazhdojmë ta luajmë kur të dalë, atëherë do të duhet të paguajmë për ta shkarkuar në pajisje. Ideja është në këtë mënyrë për të mbajtur një përzgjedhje aktuale që përshtatet me shijet e përdoruesve.

Lojëra, shkarkime dhe platforma

Nëse keni një pajtim në Apple Arcade, do të jetë e mundur të shihni katalogun e lojërave në çdo kohë dhe shkarkoni automatikisht çdo lojë që intereson. Ndryshe nga lojërat normale, këta tituj kanë një certifikatë që vërteton nënshkrimin si një aplikacion, i cili na lejon të ekzekutojmë deri në datën kur ata largohen nga platforma ose të anulojnë pajtimin tonë në këtë shërbim. Prandaj kërkohet që të ketë akses në internet çdo 24 ose 48 orë për ta vërtetuar këtë.

Lojërat në tërësinë e tyre do t'u japin përdoruesve aftësinë për të ruajtur lojëra në re. Ata do të jenë në gjendje të ruhen në iCloud në çdo kohë, duke hyrë me Apple ID-në tonë. Për më tepër, të gjitha lojërat në platformë shfaqen mbështetje për të luajtur pa lidhje interneti, i cili është padyshim një aspekt i një rëndësie të madhe për përdoruesit. Brenda lojërave nuk ka reklama, nuk ka blerje brenda aplikacioneve dhe asnjëra nuk mund të përfshijë mjete gjurmimi.

Apple Arcade është në përputhje me të gjitha pajisjet e Applepërveç orëve të tyre. Kështu që ne do të kemi qasje në të nga iOS 13, tvOS 13, iPadOS 13 ose macOS Catalina në çdo kohë. Në të gjitha rastet duhet të kemi qasje nga App Store, ku ka një skedë specifike për këtë shërbim. Kompania ka menduar për këtë në mënyrë që të mund të luajmë të gjitha këto lojëra pavarësisht nga platforma.

Katalogu i Lojërave

Lojërat Arcade me Mollë

Siç kemi përmendur, fillimisht një katalog na pret që do të tejkalojë 100 tituj në Apple Arcade. Me kalimin e kohës do të zgjerohet me lojëra të reja, ndërsa lojërat e vjetra do të dalin (të paktën në disa raste). Ajo do të mbahet azhurnuar dhe rinovuar në çdo kohë.

Përzgjedhja e lojërave në platformë është bazuar në një seri kriteresh të qarta. Ajo kërkon të ketë lojëra që përndryshe nuk do të ishte e mundur të kishte në App Store. Në përgjithësi, ata përqendrohen në argëtim, duke pasur grafikë të mirë, përveç lojërave të mira në çdo kohë. Pra, ai kërkon të ofrojë një përvojë të re në platformat Apple, me lojëra që normalisht nuk mund t'i shkarkonim.

Apple ka bashkëpunuar me shumë studio në këtë platformë. Konami, SEGA, Disney Studios, LEGO, Rrjeti i Karikaturave, Devolver Digital, Gallium, Sumo Digital, Klei Studios (Mos vdisni nga uria, nuk përfshihet oksigjen), Finji (Nata në pyje), Annapurna Interactive, Bossa Studios, Giant Squid, Konami, Mistwalker Corporation, Snowman janë emra që do të kenë një prani në platformën e firmës.

lirim

Apple Arcade

Lëshimi i Arcade Apple do të zhvillohet në 19 Shtator zyrtarisht, siç është konfirmuar tashmë në këtë fjalim kryesor nga firma amerikane. Lëshimi i tij përkon me fillimin në mbarë botën të iOS 13, iPadOS 13, tvOS 13 dhe macOS Catalina. Kështu që në këtë datë përdoruesit do të kenë tashmë qasje në platformën e lojërave të kësaj firme, të integruar brenda vetë App Store. Kështu që qasja do të jetë e lehtë në këtë drejtim.

Një nga dyshimet më të mëdha për shumë ishte çmimi që do të kishte ky shërbim. Siç ka njoftuar vetë kompania, çmimi i pajtimit në Apple Arcade është 4,99 euro në muaj. Ne kemi një provë 30-ditore në dispozicion, për të qenë në gjendje të testojmë dhe eksperimentojmë nëse kjo bast e firmës është diçka me interes. Çmimi është befasues, të cilin shumë e shohin si shumë të volitshëm. Edhe pse është diçka që padyshim do të inkurajojë shumë për të marrë një pajtim në këtë platformë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.