Ata hakojnë llogarinë e VEVO në YouTube dhe fshijnë videon me më shumë shikime në histori: Despacito

Gjatë gjithë vitit, me siguri më shumë se njëqind herë kanë vuajtur, ose shijuar, në varësi të mënyrës sesi e shikoni, nga kënga Despacito nga Luis Fonsi dhe Daddy Yankee, një video që ka thyer të gjitha rekordet në platformën video Google YouTube, një video që disa ditë më parë tejkalonte 5.000 miliardë shikime.

Por duket se disa njerez u ngopen me kete kenge dhe ka arritur të hyjë në llogarinë VEVO duke proceduar së pari për të ndryshuar imazhin përfaqësues të videos për një nga seritë spanjolle Heist Money dhe më vonë fshini plotësisht videon, diçka që nuk do të jetë qesharake për përdoruesit që përdorën YouTube për ta dëgjuar atë.

Grupi i hakerave që kanë qenë përgjegjës për heqjen e kësaj kënge quhet Kuroi'SH, një grup që më parë ishte bërë i njohur nga hakoni llogari të ndryshme në Twitter dhe atë për 30 minuta që faqja e internetit e Google në Brazil do të shfaqë një mesazh në vend të kutisë së kërkimit. Përveç kësaj, duket se ata nuk do të jenë të vetmit që preken nga ky lloj sulmi, pasi që ky grup ka njoftuar se ata tashmë kanë shënjestra të reja: YouTube i diskutueshëm Logan Paul së bashku me vëllain e tij Jake Paul.

Në kohën e botimit të këtij artikulli, imazhi i serisë Heist Money Ajo tashmë është zhdukur dhe mund të shohim vetëm se si video është fshirë tashmë, por duket se ato nuk kanë qenë të vetmet të prekura, pasi që disa video të Taylor Swith, Drake, Shakira dhe Selena Gomez janë prekur gjithashtu nga ky sulm , por në vend që t'i fshijmë ato, titujt e këngëve kanë ndryshuar duke përmendur autorët e kollitjes si Prosox dhe Kuroi'SH.

Siç pritej, Despacito tashmë është bërë një trend në Twitter, ku disa shprehin gëzimin e tyre për zhdukjen e videos, ndërsa të tjerët ankohen për pak respekt që disa njerëz kanë për punën që bëjnë artistët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.