Ata zbulojnë një sjellje të çuditshme në një satelit rus që është në orbitë

Sateliti rus

Nëse jeni një vend si Shtetet e Bashkuara është më se logjike që jo vetëm të investoni në kërkimin dhe zhvillimin e teknologjive të reja, por gjithashtu të investoni në një sasi të madhe pajisjesh, njerëzore dhe teknike, me monitorojnë kërcënimet e mundshme të të gjitha llojeve.

Me këtë rast duket se në vendin e Amerikës së Veriut ata po nervozohen shumë nga aktivitet i çuditshëm që po paraqet një satelit misterioz, për të cilën me sa duket ata nuk dinin asgjë, origjinë ruse e cila është në orbitë rreth Tokës. E tillë është frika se, duke pasur parasysh këtë sjellje, tashmë ka pasur disa zëra që flasin se mund të jetë një armë hapësinore.

orbitë

Shtetet e Bashkuara fillojnë të shqetësohen për sjelljen e një sateliti me origjinë ruse

Sipas një deklarate zyrtare të lëshuar nga Departamenti i Shtetit, problemi qëndron pikërisht në faktin se ata nuk e dinë pse një satelit si ky është në orbitë dhe gjëja më shqetësuese për ta është se sot ata nuk kanë se si ta dinë nëse vërtet Ata po përballen me një satelit me një lloj problemi, një objekt që i dedikohet nxjerrjes së të dhënave të caktuara ose fjalë për fjalë a armë që mund t’u shkaktojë shumë dëme.

Për momentin, e vërteta është se i gjithë personeli që po heton këtë objekt rus që rrotullohet rreth Tokës përpiqet të shmangë përdorimin e fjalës armë në deklaratat e tyre edhe pse as nuk e mohojnë që mund të jetë a pasi, siç ka komentuar një ndihmës sekretar i departamentit të shtetit të Shteteve të Bashkuara në një konferencë, sot «ne nuk kemi asnjë mënyrë për të ditur se çfarë është apo si ta verifikojmë atë".

Ky satelit ka qenë në orbitë që nga tetori 2017

Duke hyrë në pak më shumë detaje dhe duke marrë parasysh pak informacionin që ka dalë në dritë në lidhje me këtë çështje, me sa duket ne po përballemi me një satelit që u vu në orbitë nga Rusia në tetor 2017 dhe sjellja e saj në orbitë është anormale dhe pothuajse e paparashikueshme. Gjëja më shqetësuese është se kjo sjellje nuk përkon me atë të ndonjë sateliti tjetër që është në orbitë, madje as rusisht.

Sipas fjalëve të Yleem Poblete, Ndihmës Sekretari i Departamentit të Shtetit të cilit i përmendëm më parë:

Sjellja e saj në orbitë është në kundërshtim me çdo gjë që kemi parë në inspektimet tona, përfshirë analizat e satelitëve rusë. Synimet e rusëve me këtë satelit janë të paqarta dhe shqetësuese.

satelit

Rusia mohon hapur se ky satelit është një armë

Nga ana e tyre, rusët fjalë për fjalë duket se kanë refuzuar të hyjnë në «lojë " të Shteteve të Bashkuara, ose të paktën kjo është ajo që ata kanë deklaruar. Në mënyrë të veçantë, atyre u është dashur të jenë agjentë zyrtarë të cilëve u është dashur të dalin publikisht në përpjekje për të qetësuar, në mënyrën e tyre, qeverinë e SH.B.A.-së duke pretenduar se ata janë vetëm «akuza të pabazuara dhe shpifëse të bazuara thjesht në dyshime".

Nga vjen frika e Shteteve të Bashkuara se kjo pajisje mund të jetë një armë hapësinore? Sigurisht nuk është sekret që Rusia, në të kaluarën, tashmë kishte një program ku ishin zhvilluar armët hapësinore. Kuriozisht, dhe përkundër faktit se ky nuk është një sekret, e vërteta është se sot nuk ka asnjë provë që ky lloj programi është akoma aktiv, megjithëse nga ana tjetër, nuk do të ishte për t'u habitur nëse ata do të ekzistonin që atëherë, si United Shtetet dhe fuqitë e tjera botërore, këto projekte në lidhje me teknologjinë hapësinore zakonisht mbahen konfidenciale për të gjitha qeveritë e të gjitha vendeve.

Me gjithë këtë në tryezë, dhe ndoshta shumë gjëra që lëmë nën të dhe që nuk i kuptojmë, ne zbulojmë se Shtetet e Bashkuara janë shumë të shqetësuara për atë që një satelit mund të jetë i pajisur me një lloj armë lazer ose mikrovalë që mbase do të ishte bëj për të mos shkaktuar kaos dhe shkatërrim në orbitë apo edhe për të sulmuar Tokën, por më tepër të ndikojë në funksionimin e satelitëve të tjerë dhe kështu t'i bëjë ata të paaftë për t'u larguar «i verbër»Një armiku në tokë përpara sulmeve të mundshme.

Më shumë informacion: Departamenti i Shtetit i Shteteve të Bashkuara


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)