Besojuni minjve dhe tastierave për telepunimin, ia vlen?

El teleworking është bërë e zakonshme e shumë profesioneve sot, në fakt, ne duhet të kemi përparësi mbi këtë mekanizëm të punës mbi të gjithë të tjerët, kurdoherë që është e mundur sigurisht. Sidoqoftë, shumë punëtorë nuk ishin të përgatitur të përballen me mundësinë e krijimit të një pune në shtëpi.

Aksesorët kompjuterikë janë bërë një pjesë e domosdoshme kur bëhet fjalë për të na ndihmuar në ditën tonë të punës, kjo është arsyeja pse në Actualidad Gadget kohët e fundit ne po sjellim një pjesë të mirë të analizave të përqendruara në këtë sektor. Ne ju sjellim analizën e disa tastierave dhe minjve të Besimit në mënyrë që të mund të dini se cili i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Tastiera ODY dhe paketa e miut

Gjëja më e thjeshtë është të bësh gjithmonë bast në një tastierë dhe paketë miu që funksionon "dorë për dore" dhe rregullon automatikisht. Prandaj, nëse do të montoni një të vetme Setup e punës për automatizimin e zyrës në shtëpi, këto pako janë më të mirat.

Shumë marka të tilla si Logitech, Trust ose Genius ofrojnë këtë lloj kombinimi që ka tastierë dhe minj. Këshilla jonë është që për qëndrueshmëri të shkoni gjithmonë te produktet e bëra nga plastika e zezë dhe sa më të lehta.

Në këtë rast ne fokusohemi në modelin ODY Trust, një tastierë dhe paketë miu që ka një sistem të heshtur veçanërisht të rëndësishëm për telepunimin. Në shtëpinë tonë do të kërkojmë një heshtje shtesë sepse në një hapësirë ​​shumë më të kompresuar se zakonisht ne duhet të kryejmë detyrat tona dhe gjithashtu të shmangim shqetësimin e shokëve të dhomës ose anëtarëve të familjes.

Si miu, ashtu edhe tastiera në këtë rast kanë butona dhe çelësa të heshtur të membranës. Pas provave tona duhet të themi që tastiera është veçanërisht e qetë, megjithatë, mund të bëhet e rrallë për një përdorues të rregullt për shkak të mungesës së reagimeve që mund t’i vërejmë kur i shtypim.

Sa për tastierën, Kemi deri në 13 çelësa të parafiguruar si për Microsoft Office ashtu edhe për menaxhimin e multimedias. Padyshim, kjo tastierë, si të gjithë ata që janë përqendruar në telework, kanë një tastierë numerike me shkurtore dhe bllokim. Në pjesën e sipërme të djathtë kemi tre drita LED që do të tregojnë aktivizimet përkatëse.

Tastiera, nga ana e saj, është gjithashtu rezistent ndaj derdhjeve, domethënë, nuk duhet të shqetësohemi nëse hedhim një filxhan ujë ose kafe mbi të, megjithëse për arsye të dukshme nuk kemi qenë në gjendje ta provojmë këtë veçori.

Të dy tastiera dhe miu janë të lidhura përmes të njëjtit port USB. Në rastin e miut, ai ka një shtresë gome në anët për një rehati më të madhe dhe rrëshqitje më pak të çrregullt. Një buton në krye për të menaxhuar shpejtësinë e treguesit, po, na mungojnë butonat anësorë për qasje të shpejtë.

Në pjesën e pasme, tastiera ka një sistem ngritjeje, sidoqoftë, unë ju rekomandoj që ta përdorni gjithmonë në modalitetin "e sheshtë" për të shmangur dhimbjen në kyçet e duarve që kemi provuar. Përndryshe, tastiera ka një paraqitje të mirë për sa kohë që ju mësoheni me prekjen dhe rezistencën e tij.

Ky tastierë dhe maus ODY nga Trust është i pajtueshëm me të dy Windows dhe macOS dhe Chrome OS, kështu që në terma të përgjithshëm nuk do të kemi shumë vështirësi në përdorimin e përditshëm. Çmimi i rekomanduar për këtë produkt është 24,99 euro, ju mund ta blini me çmimin më të mirë në Amazon me KJO LIDHJE.

Miu wireless Ozaa

Tani po flasim për miun, qendrën e dytë të madhe të kontrollit të kompjuterit tonë, në këtë rast modelin Ozaa de Besim. Padyshim që e shohim që ka një ngjashmëri të arsyeshme me minjtë e tjerë të nivelit të lartë nga disa kompani konkurruese, diçka që nuk është domosdoshmërisht një pikë negative, veçanërisht nëse marrim parasysh çmimin.

Ky mi është Plug & Play dhe ka një marrës sinjali USB, i cili në teori mbulon deri në 10 metra, diçka që vështirë se do ta kontrollojmë, sepse nuk do ta shihnim ekranin në atë rast. Nuk ka Bluetooth as ndonjë lloj tjetër i teknologjisë wireless, kështu që domosdoshmërisht do të zini një port USB.

Ajo ka në majë të një LED tregues i baterisë e cila do të pulsojë e kuqe. Miu hyn brenda "Modaliteti i gjumit" për të kursyer baterinë automatikisht, dhe ajo do të "zgjohet" duke shtypur ndonjë buton ose duke bërë një lëvizje të papritur. Përveç gjithë kësaj, theksimi është se ne gjejmë një bateri litiumi të rikarikueshme.

Ashtu si me tastierën dhe kompletin e miut për të cilin kemi folur më herët, në këtë ne gjithashtu gjejmë butona të heshtur në të gjitha rastet. Isshtë bërë tërësisht prej plastike me disa detaje të vogla në alumin, anët janë bërë prej silikoni gome për të përmirësuar kapjen.

Padyshim që është një produkt i lehtë për shkak të plastikës që është prodhuar, megjithatë, unë personalisht i shoh shumë të dobishme butonat anësorë, ku do të jemi në gjendje të lundrojmë «prapa» dhe «tjetër» dhe një rrotë anësore për të qenë në gjendje të lundrojmë më rehatshëm përmes dokumenteve. Në total, gjashtë butona për të përmirësuar produktivitetin.

Mund ta blejmë në tre ngjyra të ndryshme, blu, e zezë dhe e bardhë. Siç mund ta shihni, njësia që ne kemi testuar në analizën tonë është ajo e bardha, megjithëse duhet të them se bluja jeshile është ndoshta më tërheqësja, megjithatë, përfitoj nga rasti të tregoj se duhet të shkojmë gjithmonë në të zezë nëse ne po kërkojmë është qëndrueshmëri dhe pastërti.

Ne nuk kemi një përafrim të caktuar në lidhje me jetëgjatësinë e baterisë, gjatë provës tonë për më shumë se një javë nuk kemi pasur nevojë ta karikojmë. Pesha totale është pak më shumë se 100 gram, kështu që është e rehatshme, dhe është plotësisht i pajtueshëm me të dy Chrome OS dhe Windows dhe macOS.

Ky mi kushton rreth 49,99 euro, megjithatë, aktualisht është në ofertë në Amazon në njësinë e saj të zezë për vetëm 39,99 euro, që do të thotë një zbritje prej 20%. Mund ta blini në KIST L LIDHJE me çmimin më të mirë dhe me të gjitha garancitë.

Këto kanë qenë rekomandimet tona pas provave të produkteve të Trustit për telepunimin, shpresojmë që tani të keni një ide më të qartë se si të montoni një punë në shtëpi pa shumë mundim dhe me produkte të një cilësie relative, çfarë prisni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.