Cilat janë ndryshimet midis JPG dhe JPEG?

jpg kundrejt jpeg

Kur bëhet fjalë për të punuar me skedarët e imazheve Në kompjuterin tonë kemi në dispozicion një numër të madh formatesh, të gjitha me avantazhet dhe disavantazhet e tyre. Dy nga më të njohurit janë formatet JPG dhe JPEG. Në fakt, ato janë dy më të përdorurat. Kjo është arsyeja pse pyetja që shumë përdorues i bëjnë vetes është si vijon: Cila është më e mira? Cilat janë ndryshimet midis JPG dhe JPEG?

Nuk duhet të jeni shumë të vëmendshëm për të vënë re se emrat e JPG dhe JPEG janë shumë të ngjashëm. E vërteta është se shumë njerëz i ngatërrojnë dhe mendojnë se janë të njëjtë. Dhe ata nuk po gabojnë, pasi, në realitet, të dyja JPG dhe JPEG janë dy shtesa skedarësh që i referohen të njëjtit format imazhi dixhital. E shpjegojmë më poshtë:

Çështje nomenklature

JPEG është shkurtesa për Grupi i Përbashkët i Ekspertëve Fotografi, grup teknologjik krijues i formatit me të njëjtin emër që përdoret gjerësisht në kamerat dixhitale, në rrjetet sociale dhe në fusha të tjera.

Megjithatë, kur ky format u lëshua, në vitin 1992, pothuajse të gjithë kompjuterët përdornin sistemin operativ MS-DOS të Microsoft. Që nga ky sistem mbështeten vetëm shtesat e skedarëve me tre shkronja, zgjerimi JPEG duhej të shkurtohej në mënyrë të pashmangshme në JPG. Dhe kështu u transmetua më vonë në versionet e para të Windows.

Artikulli i lidhur:
Skedarët JPEG tani do të jenë 35% më të lehtë falë këtij programi Google

Nga ana tjetër, zgjerimi .jpeg nuk shkaktoi asnjë konflikt në kompjuterët MacOS, të cilët vazhduan ta përdorin pa problem. Në këtë mënyrë vijmë në ditët tona, në të cilat Të dy pajisjet Windows dhe Apple njohin dhe përdorin skedarët JPG dhe JPEG pothuajse në mënyrë të ndërsjellë.

Prandaj, nga e gjithë kjo mund të konkludohet se ndryshimi midis dy formateve është thjesht një çështje nomenklature. Asgjë më shumë se kaq.

Konvertoni JPG në JPEG dhe anasjelltas

Meqenëse ndryshimet midis JPG dhe JPEG janë në thelb në formë dhe jo në thelb, kur përdorni një format ose një tjetër nuk ka pothuajse asnjë dallim.

Për shembull, kur dëshironi të kryeni një konvertim të formatit dhe Konvertoni një imazh nga JPG në JPEG, gjejmë një surprizë: nuk keni pse të bëni asgjë! E njëjta gjë do të ndodhë kur përpiqeni të bëni operacionin në drejtimin tjetër.

Për të njëjtat arsye, çdo program i redaktimit të imazheve do të hapë dhe trajtojë skedarët me një shtesë .jpeg saktësisht të njëjtë me ato me një shtesë .jpg. Ju do t'i konsideroni ata si të barabartë, kryesisht sepse janë.

JPG ose JPEG: Cila është më e mirë?

jpg kundrejt jpeg

Nëse marrim parasysh se si JPG ashtu edhe JPEG janë dy mënyra të ndryshme për të emërtuar të njëjtin lloj skedarësh, pyetja se cila është më mirë "humb çdo kuptim.

Në përgjithësi, mund të thuhet se është imazhe raster 24 bit (image bitmaps), të cilat priren të kenë të njëjtat përdorime dhe humbasin një përqindje të caktuar të cilësisë kur ruhen. Këto skedarë ruhen imazhe të formuara në RGB (E kuqe, jeshile, blu) nga të cilat mund të përfaqësojnë deri në 16 milionë ngjyra. Nuk ka dyshim se është një format (ose formate) me ngjyra të shkëlqyera dhe shumë i përshtatshëm për përdorim në fotografi.

Përdorimi i paqartë i JPG ose JPEG rekomandohet nga ekspertët për të shfaqur fotot në ueb pa zënë shumë hapësirë ​​në serverin tonë. Diçka që është vërtet praktike. Kur ruani imazhet, informacioni më pak i rëndësishëm hidhet poshtë, duke e bërë skedarin të zërë midis 50% dhe 75% më pak.

Për këtë arsye, si JPG ashtu edhe JPEG konsiderohen formatet e kompresimit me humbje. Në këtë pikë ata janë dukshëm inferiorë ndaj formateve të tjera si BMP, ku nuk ka humbje të cilësisë së imazhit. Nëse ajo që duam është të minimizojmë këtë mangësi, një alternativë e mirë është të punojmë me skedarët RAW JPEG. Me të, ne mund të zgjedhim elementët e redaktueshëm përpara se të ruajmë versionin përfundimtar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.