Vajzat Zyrtare në Ditën e TIK: Ne bisedojmë me Fran del Pozo, nga Code.ORG

Sot, 22, 22 Prill, festohet dita zyrtare ndërkombëtare e vajzave në TIK, një ditë e rëndësishme nëse marrim parasysh hendekun e konsiderueshëm gjinor që ndodh në tranzicionin dixhital dhe programimin, kjo është arsyeja pse ne duam t'ju tregojmë se çfarë përbëhet nga Kodi ORG dhe si veprimtaria e tij ndihmon mijëra vajza nga e gjithë bota në çdo pjesë të shtëpisë për të mësuar më shumë rreth teknologjive të reja dhe veçanërisht programimit. Ne biseduam me Fran del Pozo, kreu i Code.ORG në Spanjë.

Në Actualidad Gadget, gjithmonë besnikë ndaj etikës sonë editoriale, ne vazhdojmë me transkriptimet e plota të intervistave që kryejmë.

Në çfarë? Kur vendosi Code.ORG të merrte pjesë në ndarjen dixhitale midis të rinjve dhe të bëhej pjesë e këtij tranzicioni? 

Code.org ka lindur në 2013 në Shtetet e Bashkuara me misionin që çdo fëmijë në çdo shkollë në botë të ketë mundësinë të mësojë të kodojë. 

Një model suksesi i provuar. Më shumë se 40% e studentëve amerikanë kanë një llogari në Code.org, si dhe + mësues 2MM dhe studentë 55MM në të gjithë botën (gjysma e tyre janë gra). 

Projekti drejtohet nga udhëheqës globalë, politikë, socialë dhe ekonomikë, të tilla si Bill Gates, Jeff Bezos, Satya Nadella, Eric Schmidt, Tim Cook, Barack Obama, Bill Clinton, Richard Branson, BONO, ose dekanët e Universiteteve të Stanford, Harvard ose MIT MediaLab ndër shumë të tjerë ... dhe financuar nga disa nga kompanitë më të mëdha në botë, të tilla si Google, Microsoft, Amazon, General Motors dhe Disney.

Si funksionon Code.ORG për të ndihmuar vajzat më të reja të mësojnë programimin? 

Së bashku me Khan Academy, ne jemi platforma më e madhe e trajnimit në botë për nga numri i përdoruesve. Kemi përmbajtje falas të përkthyer në më shumë se 60 gjuhë për studentë nga 4 deri në 18 vjeç. Përveç kësaj, ne vazhdimisht bëjmë fushatë për të promovuar qasjen e të rinjve në programim.

Diferencimi ynë i madh është se ne jemi një platformë plotësisht e hapur dhe e lirë nga kudo në botë. Përmbajtja ka për qëllim trajnimin e djemve dhe vajzave që në moshë të vogël, (40% e studentëve amerikanë në këtë grupmoshë janë përdorues të Code.org) me kurse të ndryshme në varësi të moshës së të mësuarit. Nga ana tjetër, ai gjithashtu u drejtohet mësuesve, si ofruesi kryesor i trajnimit dhe një mjet për të zhvilluar programet e tyre arsimore. Shkurtimisht, në Code.org ne promovojmë një model gjithëpërfshirës dhe të drejtë, për të gjithë, me qëllim eliminimin e informacionit, gjinisë dhe hendekut të konkurrencës që mund të ekzistojë.

Çfarë? rëndësi mund të ketë programimi në punën dhe të ardhmen tuaj personale? 

Në një mënyrë apo në një tjetër, të gjitha punët do të lidhen me teknologjinë dhe informatikën. Sidoqoftë, shumica e popullsisë nuk e di se çfarë është programimi dhe sa i rëndësishëm është për të ardhmen e fëmijëve të tyre. Në fakt, mësimi i shkencave kompjuterike është jetik për të ardhmen e të rinjve dhe për konkurrencën spanjolle.

Keyshtë thelbësore për të harmonizuar trajnimin me punësimin siç po bëjnë ekonomitë më inovative në botë.

Cila mendoni se është arsyeja pse numri i grave që studiojnë dhe i përkushtohen shkencës dhe teknologjisë kompjuterike është zvogëluar në një botë gjithnjë e më të dixhitalizuar? 

Unë mendoj se ekziston një problem stereotip që është absolutisht i nevojshëm për të shkatërruar vështirësinë e karrierës teknike dhe mungesën e kapacitetit të grave. Nga ana kulturore, u kuptua që karrierat më të vështira, të cilat kërkonin më shumë përkushtim dhe përpjekje, nuk ishin krijuar për gratë dhe kjo është arsyeja pse edhe familjet u rekomanduan vajzave të tyre që të përqendroheshin në degët shoqërore të shkencës, të tilla si mjekësia. Media luan një rol themelor në eliminimin e hendekut gjinor. Moreshtë më se e demonstruar se burrat dhe gratë janë njësoj të aftë dhe është e nevojshme të përfshihen gratë në shkencë dhe teknologji, jo për një çështje të drejtësisë ose barazisë, por për efikasitetin dhe konkurrencën.

Si i financon Code.ORG të gjitha projektet e tij falas? 

Nga donatorët tanë, të cilët janë kryesisht kompani të mëdha globale të teknologjisë, si dhe filantropë të mëdhenj të Amerikës së Veriut. Pak nga pak po kërkojmë burime të reja financimi dhe donatorë nga pjesë të ndryshme të botës sepse ne jemi një projekt me të vërtetë global.  

Si ndikon dygjuhësia teknologjike në ndarjen dixhitale dhe si synon Code.ORG ta luftojë atë? 

Absolutisht ndikon sepse mos harmonizimi i trajnimit me punësimin do të prodhojë një deficit profesionistësh, i cili do të jetë gjithnjë e më i vështirë për tu mbuluar. Ndikon në aspektin e punësimit, mirëqenies, konkurrencës dhe produktivitetit. Ne jemi vonë me anglishten dhe nuk kemi mundësi që e njëjta gjë të na ndodhë me programimin (dhe të menduarit kompjuterik).

A mendoni se rinia e sotme ka probleme me kreativitetin, mendimin kritik dhe zgjidhjen e problemeve? 

Nuk kam të dhëna për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje. Por nëse mund të them se kur programojmë ne zhvillojmë të menduarit llogaritës dhe kjo favorizon zhvillimin e një serie tjetër aftësish si logjika, mendimi kritik ose zgjidhja e problemeve. Ne nuk e dimë se cilat do të jenë punët e së ardhmes, por ne e dimë se cilat aftësi do të kërkojnë dhe, ndër të tjera, janë këto.

Duke u kthyer në Ditën Ndërkombëtare të Vajzave, a parashikon Code.ORG të kryejë aktivitete ose fushata të përqendruara në këtë festë në veçanti? 

Jo në mënyrë specifike pasi që ne vazhdimisht bëjmë fushatë, pasi është pjesë e ADN-së tonë të shtojmë vajza.

Si mendoni se mund të jetë depërtimi i Code.ORG në vendet në rrugët e zhvillimit? 

Afrika për shembull është një kontinent me veçori të veçanta. Në vendet në zhvillim ne punojmë dorë për dore me organizata ndërkombëtare që veprojnë në terren, ata janë, së bashku me qeveritë lokale, aleatët më të mirë në këto gjeografi.

Ne falënderojmë ekipin e Code.ORG dhe veçanërisht Fran del Pozo për vëmendjen e tyre dhe për përgjigjen e të gjitha këtyre pyetjeve pa kundërshtim. Shpresojmë të jemi në gjendje të kontribuojmë në zgjerimin e programimit tek më të rinjtë, dhe posaçërisht thyerja e barrierave gjinore në një sektor që nuk duhet t'i ketë ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)