Facebook mund të jetë duke punuar në zhvillimin e çipit të tij për inteligjencën artificiale

Facebook

Duket se një nga majat e shtizave ku duan të jenë të gjitha kompanitë e mëdha që lidhen me botën e teknologjisë është pikërisht në zhvillimin e sisteme dhe platforma të reja të inteligjencës artificiale. Për shkak të kësaj dhe, pasi të keni korrur rezultate të shkëlqyera, hapi tjetër logjik është të krijoni harduerin tuaj, një evolucion më shumë se interesant të të gjitha programeve në mënyrë që të keni pajisjen optimale për platformat tuaja.

Me këtë rast, mbase ky hap logjik për të cilin po flasim mund të tërheqë edhe më shumë vëmendje pasi që, siç mund ta lexoni në titullin e këtij postimi, nuk po flasim për kompani si Google, Apple dhe madje Huawei, por për Facebook. Megjithatë, ishte e pritshme, veçanërisht duke marrë parasysh përfitime të mëdha që arkitektura e tyre e pajisjeve u ka sjellë kompanive të lartpërmendura plotësisht i përshtatur për të punuar me sisteme të inteligjencës artificiale ekskluzivisht.


inteligjencës artificiale

Facebook do të zhytej në zhvillimin e çipit të tij për inteligjencën artificiale, siç është zbuluar nga Bloomberg

Para se të vazhdoni, ju tregoj se të gjitha këto informacione nuk janë zbuluar nga askush tjetër përveç Mark Gurman në Bloomberg, ashtu siç duhet të kuptohet, të paktën për momentin nuk ka asnjë informacion zyrtar nga Facebook për faktin se inxhinierët e tij me siguri po punojnë në këtë çip shumë të veçantë në të cilin, siç jeni duke menduar me siguri, atyre u është dashur të investojnë shumë miliona dollarë në zhvillimin, testimin dhe prodhimin e tij.

Bazuar në deklaratat e Mark Gurman, me sa duket të dhënat për këtë projekt dalin përmes disa vendeve të reja të punës që Facebook kërkon të plotësojë me personel të kualifikuar. Këto pozicione kërkojnë të rekrutojnë specialistë të gjysmëpërçuesve, si dhe një menaxher me kapacitet të mjaftueshëm për të ndërto një platformë 'Soc / ASIC fund-për-fund', një firmware dhe drejtues për zhvillimin dhe funksionimin. Përveç kësaj, vetë Facebook njofton se të gjitha këto postime do të shkojnë në një zonë që është ende në fazat e para të formimit.

inteligencia

Falë këtij departamenti, Facebook do të jetë në gjendje të zvogëlojë varësinë e tij nga kompanitë e jashtme të tilla si Intel ose Qualcomm

Përveç përfitimeve që mund të ketë pajisja juaj personale për detyra specifike, ka shumë thashetheme që sugjerojnë që Facebook do të mendonte të bëhej i vetëmjaftueshëm në këtë fushë në mënyrë që të zvogëlojnë sa më shumë që të jetë e mundur varësinë që ata kanë sot nga prodhuesit e jashtëm siç janë Intel ose Qualcomm. Në të njëjtën kohë, gjithashtu thuhet se kompania e famshme e motorëve të kërkimit po kërkon personel shumë të kualifikuar në sektorët e inteligjencës artificiale dhe të të mësuarit makinerik.

Fatkeqësisht dhe për momentin e vërteta është se nuk ka asnjë informacion zyrtar se pse Facebook po punon në zhvillimin dhe përdorimin e këtyre SoCs dhe ASIC të reja, megjithëse, siç pritej, investimi duhet të përdoret për të promovojnë zhvillimet e ardhshme që do të kryhen në kompanitë e Amerikës së Veriut. Duke u kthyer te thashethemet, po diskutohet fakti që Facebook është i interesuar të zhvillojë një altoparlant inteligjent, kamera të reja dhe madje edhe helmeta të realitetit virtual, me forcë në rritje, fusha në të cilat kjo lloj teknologjie është shumë më interesante. përqendrohuni në punën për një platformë të vetme.

Sido që të jetë, siç presin të gjithë analistët e tregut, ky informacion pritet të bëhet zyrtar ose gjatë konferencës për zhvilluesit në Facebook ose, anasjelltas, në konferencën e Oculus. Konferenca ku përveç zbulimit të qëllimit të këtij departamenti, ofrohen detajet e para të këtij projekti të ri. Pa dyshim, duket se e ardhmja e Facebook fillon të diversifikohet drejt shumë tregjeve të tjerë, diçka që mund të arrihet nëse ky departament i ri i zhvillimit të pajisjeve ekskluzivisht për platformën fillon të marrë formë dhe të japë rezultatet e tij të para në afat të shkurtër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.