Festivali i Filmit në Kanë vendos veton në pjesëmarrjen e filmave nga shërbimet e transmetimit

Vitin e kaluar, disa filma të prodhuar për shërbime kryesore të transmetimit të videos, ata arritën të fitonin çmime të rëndësishme në disa festivale, madje duke krijuar kategori të veçanta për përmbajtjen e krijuar ekskluzivisht për këtë lloj platforme dhe duke lënë të kuptohet se ky lloj filmi mund të ketë një të ardhme premtuese në industri.

Asgjë nuk mund të jetë më larg së vërtetës. Vitin e kaluar, Netflix konkurroi në Kanë me filmat Okja dhe The Stories of Meyerowitz, me të cilët zbuloi kutinë e Pandorës midis puristëve më të kinemasë, veçanërisht midis mediave franceze, pasi që nëse ata filma nuk do të dilnin në kinematë e teatrove, ata nuk duhet të jenë në gjendje të marrin pjesë në Festivalin e Filmit në Kanë, dhe për këtë arsye jo në ndonjë tjetër.

Për të shmangur të njëjtën bisedë çdo vit dhe për ta mbyllur temën përgjithmonë, Festivali i Filmit në Kanë ndryshoi rregullat e tij në mënyrë që vetëm filmat që ishin trajnuar më parë në kinematë franceze, të mund të merrnin pjesë në festival, diçka që logjikisht si Netflix ashtu edhe pjesa tjetër e shërbimeve video streaming, nuk planifikojnë ta bëjnë në afat të shkurtër, dhe aq më pak në të ardhmen. e gjate

Por kjo nuk do të thotë që të mëdhenjtë nuk mund të shfaqin filmat e tyre gjatë Festivalit, edhe nëse nuk hyjnë në garë. Tani për tani, Festivali i Kanës ka qenë i pari që ka marrë iniciativën në këtë drejtim, por ne shpresojmë se do të jetë i vetmi dhe që me kalimin e kohës, do të detyrohet të ndryshojë përsëri bazat e konkursit, pasi e ardhmja e shumë filma të shkëlqyeshëm, dhe jo aq të shkëlqyeshëm, mund të kalojë përmes shërbimeve video streaming.

Le të shpresojmë që pjesa tjetër e festivaleve të filmit të mos zgjedhin rrugën që Kanti duket se ka ndjekur, pasi që përmes këtij mediumi, ju mund të gjeni materiale me cilësi shumë të lartë, mundësia e vetme e të cilëve për të prodhuar filmat tuaj është përmes kësaj lloj platforme. , shumë më e hapur dhe të gatshëm të bëjnë bast për talente të reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Modaliteti Martínez Palenzuela SAbino dijo

    Konkurrenca është e mirë për të gjitha fushat, përveç për filmin dhe TV-në, i cili duhet të jetë monopol i mediokritetit.