Pritja ka mbaruar, Samsung Galaxy S7 tani është zyrtar

Samsung

Pas muajsh e muajsh thashetheme rreth tij Galaxy S7 i ri Disa minuta më parë, Samsung e ka prezantuar zyrtarisht atë në kuadrin e Kongresit Botëror Mobile që filloi sot në Barcelonë. Siç e prisnim, dy versione të Galaxy S7 do të mbërrijnë në treg në ditët e ardhshme, të cilat ne mund t'i pagëzojmë si normale dhe Edge, me një ekran me buzë të lakuara.

Falë këtyre thashethemeve dhe rrjedhjeve të shumta ne tashmë e dinim në një masë të madhe këtë anije të re Samsung, e cila vështirë se ka habitur askënd. Dhe do të dalë në treg pa ndonjë lajm të mirë, duke qenë një version i vitaminizuar i Galaxy S6. Sigurisht, do të gjejmë disa lajme interesante, por jo diferencuese.

Këto janë karakteristikat kryesore dhe specifikimet e Samsung Galaxy S7 të ri;

 • Përmasat: 142.4 x 69.6 x 7.9 mm
 • Pesha: 152 gram
 • Ekrani: 5,1 inç SuperAMOLED me rezolucion QuadHD
 • Procesori: Exynos 8890 4 bërthama në 2.3 GHz + 4 bërthama në 1.66 GHz
 • RAM 4GB
 • Kujtesa e brendshme: 32 GB, 64 GB ose 128 GB. Të gjitha versionet do të zgjerohen përmes kartës microSD
 • Kamera kryesore 12 megapiksel. 1.4 um pixel. Teknologji Dual Pixel
 • Bateria: 3000 mAh me karikim të shpejtë dhe pa tel
 • Ftohja me sistem të lëngët
 • Sistemi operativ Android 6.0 Marshmallow me Touchwiz
 • Lidhshmëria: NFC, Bluetooth, LTE Cat 5, WiFi
 • Të tjerët: Dual SIM, IP 68

Në funksion të këtyre karakteristikave dhe specifikimeve, nuk ka dyshim se po përballemi me një terminal të nivelit të lartë dhe se pa dyshim do të jetë një nga referencat më të mira të këtij viti të ardhshëm.

Galaxy S7 ose rinovimi logjik i Galaxy S6

Gjëja më e shquar në lidhje me këtë Galaxy S7 është ajo është rikuperuar mundësia e zgjerimit të hapësirës ruajtëse të brendshme përmes kartës microSD, dhe disa lajme më pak të dukshme. Mund të themi se ky flagship i ri i Samsung është një evolucion logjik i Galaxy S6, edhe pse lë disa gjëra të pritshme në rrugë.

Ekrani do të mbetet një rezolucion QuadHD SuperAmoled, megjithëse këtë herë do të jetë i ndjeshëm ndaj presionit, duke ndjekur rrugën e ndjekur nga Apple me Touch Force të saj.

Brenda terminalit ne gjejmë një procesor Exynos 8890, prodhuar nga Samsung, dhe që mbështetet nga a 4 GB RAM Do të na ofrojë fuqi të madhe për të qenë në gjendje të kryejmë ndonjë aktivitet pa ndonjë problem. Si procesori ashtu edhe RAM-i janë padyshim evolucioni logjik i Galaxy S6.

Sigurisht, për të shmangur problemet që i kemi parë tashmë në pajisjet e tjera të lëvizshme të ashtuquajturit high-end, Samsung ka vendosur të përfshijë një sistem ftohës të lëngshëm që do të lejojë këtë Galaxy S7 të nxehet jashtëzakonisht kur e shtrydhim atë në maksimum .

Dizajn, më shumë e njëjtë

Shumë kanë qenë ata që e kanë thënë këtë ky Samsung Galaxy S7 është praktikisht identik me paraardhësin e tijpër arsye ato nuk mungojnë pasi që në nivelin estetik dallimet janë shumë të pakta. Ndoshta gunga e kamerës është një nga gjërat e pakta që është ndryshuar së bashku me vendin e kartës microSD. Një tjetër ndryshim, i cili është padyshim i parëndësishëm, është ai i ngjyrave në të cilat do të jetë i disponueshëm ky Galaxy S7 i ri.

Nuk ka dyshim që së brendshmi ky smartphone i ri është një kafshë e vërtetë, por nga jashtë lajmi është praktikisht i dobët. Ndoshta në këtë pikë duhet të ndalemi për të menduar nëse duam të kemi një Galaxy të ri çdo vit, saktësisht i njëjtë me atë të mëparshëm në nivelin e dizajnit, edhe pse më i fuqishëm ose nëse duam ndryshime në aspektin e dizajnit, ndoshta duke humbur një farë fuqie.

Kamera Galaxy, pika e saj e fortë

Një nga evolucionet e shkëlqyera që mund të gjejmë në Galaxy S7 është i përqendruar në kamera dhe është se Koreano-Jugorët duket se kanë vendosur të braktisin luftën megapiksel, e cila nuk po i çonte askund, për t'u përqëndruar në krijimin e një kamera e jashtëzakonshme me "vetëm" një sensor 12 megapiksel.

Ndërsa po presin të provojnë kamerën Galaxy S7, të gjithë ata që kanë qenë në gjendje të marrin imazhet e para me të, tashmë flasin për diçka të jashtëzakonshme. Madhësia e re e pikselëve nga 1,12 um në 1,4 ofron deri në 95% shkëlqim më të lartë dhe një hapje të diapazonit rekord sensori f / 1.7 ato sigurojnë imazhe me cilësi të lartë.

Përveç kësaj, Samsung ka arritur të përmirësojë shumë fokusin e kamerës, e cila është bërë më e shpejtë dhe mbi të gjitha më e saktë, falë një teknologjie të njohur si pixel të dyfishtë.

Për momentin rezultatet e treguara nga Samsung janë të lakmueshme, megjithëse për ta vlerësuar në masën e duhur duhet ta provojmë dhe ta shtrydhim në maksimum. Le të theksojmë për momentin se kjo aparat fotografik është në përputhje me atë që prisnim dhe se ajo nuk del më nga mbrapa, me atë lloj gungë që na u desh të vuanim në Galaxy S6.

Bateria dhe softueri

Lidhur me baterinë, një nga pikat e dobëta të shumicës së pajisjeve mobile që janë në dispozicion sot në treg, Samsung e ka pajisur këtë Galaxy S7 me një bateri 3.000 mAh. Kjo duhet të na ofrojë në mënyrë të pashmangshme autonomi më të madhe sesa na ka ofruar Galaxy S6. Përveç kësaj, procesori i ri, i kombinuar me softuerin e ri, duhet të kryejë një optimizim edhe më të mirë të energjisë.

Softueri i këtij flagshipi të ri të Samsung është Android 6.0, siç kemi njohur për një kohë të gjatë dhe mbështetur nga Touchwiz i ri që na ofron disa lajme interesante. Megjithëse do t'i shqyrtojmë ato në thellësi në ditët në vijim, për shembull do të shohim zhvillime të reja për kthesat e Galaxy S7 edge, që është padyshim një lajm i shkëlqyeshëm pasi që deri më tani ekrani i lakuar i këtij terminali nuk ishte shumë i dobishëm.

Çmimi dhe disponueshmëria

Siç është njoftuar nga Samsung, Galaxy S7 i ri, në të dy versionet, do të jetë në dispozicion nga 11 Mars, megjithëse tashmë mund të bëni rezervimin e terminalit për ta marrë atë të njëjtën ditë.

Çmimi zyrtar i Galaxy S7 do të jetë 719 euro, ndërsa versioni edge do të shkojë deri në 819 euro.

Çfarë mendoni për këtë Samsung Galaxy S7 dhe Galaxy S7 edge të ri?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)