Gjermania do ta mbajë Facebook përgjegjës për krimet e përdoruesve të saj

Ne po jetojmë në kohë të vështira për miqtë e lirisë së shprehjes, ka gjithnjë e më shumë hakmarrje që autoritetet marrin kundër mënyrës sesi ne ndërveprojmë në rrjetet sociale. Kjo nuk do të thotë që, në përgjithësi, përdoruesit keqpërdorin këto mekanizma në internet, por përkundrazi faktin se ekzistojnë mizori të vërteta që çojnë në shprehjen klasike: të drejtët paguajnë për mëkatarët. Gjermania ka miratuar një masë të veçantë që mund të ndryshojë metodën në të cilën zhvillohen rrjetet sociale.

Ne u referohemi në përgjithësi të gjithë atyre, por mbi të gjitha Facebook-ut, udhëheqësit të padiskutueshëm. Dhe ata sapo aprovuan një Teksti i ri rregullator në Gjermani që është mjaft i diskutueshëm, i cili do ta bëjë media dixhitale përgjegjëse për mendimet dhe shkeljet e shprehura nga përdoruesit e saj.

Dhe është që nga momenti i hyrjes në fuqi, kur një rrjet social ose medium dixhital nuk eliminon përmbajtjen e klasifikuar si një krim urrejtjeje (ose të ngjashme) në 24 orët e ardhshme, ai do të përballet me një gjobë që do të kuptohet se është lëshuar në kohën në të cilën autoritetet lëshojnë kërkesën për fshirje. Padyshim, Në këtë mënyrë, Gjermania synon të lehtësojë ngarkesën e punës për këtë lloj shkelje tek autoritetet e saj, dhe kështu e detyron Facebook-un të vendosë metoda të parandalimit dhe eliminimit të këtij lloji të përmbajtjes.

Gjoba do të lëkundet midis 5 dhe 50 milion euro (nuk ka asgjë). Sidoqoftë, edhe një herë ne po lundrojmë në terrenin moçalor kur bëhet fjalë për të përcaktuar se çfarë është një krim urrejtjeje dhe çfarë është liria e shprehjes, siç ka ndodhur në disa raste famëkeqe të përdoruesve spanjollë të Twitter dhe shaka "humor të zi". Në fund të fundit, kjo lloj lagune do ta shkaktojë atëOfruesit e shërbimeve zgjedhin të disponojnë sipas gjykimit të tyre nga frika se mos përballen me gjoba që Ligji i ri ka vendosur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose trinidad rivera navarrete dijo

  Nuk është e mundur që ata të pengojnë të drejtën për informacion, ju do të shihni forcat e botës që duan të mbulojnë veprimet e tyre të gabuara, thonë ata, e vërteta nuk mëkaton por shqetëson, qeveritë duan të mbulojnë ndyrësinë e tyre, njerëzit në përgjithësi bëjnë nuk pajtohem, minj të ndyrë

 2.   Rodrigo Heredia dijo

  Budallallëk i jashtëzakonshëm, është si të mbash ata që bëjnë armë ose makina përgjegjës për vdekjet.