HyperX Quadcast S, një mikrofon më i mirë për lojëra dhe podcast [Rishikim]

Mikrofoni mund të bëjë një ndryshim, veçanërisht kur flasim për podcast, lojëra ose transmetim të çdo lloji, veçanërisht në këto kohë kur Twitch po bëhet kaq i rëndësishëm dhe ndryshimi midis pajisjeve me cilësi më të lartë ose më të ulët është i jashtëzakonshëm. Për këtë arsye, posedimi i këtij lloji të mikrofonëve të dedikuar mund të na lehtësojë detyrën dhe mbi të gjitha të përmirësojë ndjeshëm rezultatet e marra me punën tonë.

Në këtë rast ne testuam HyperX Quadcast S të rinovuar, një mikrofon premium për krijuesit e përmbajtjeve të të gjitha llojeve. Zbuloni në analizën tonë të thelluar në të cilën do t'ju tregojmë nëse një produkt me këto karakteristika ia vlen vërtet.

Materialet dhe dizajni

Kjo pajisje si shume te tjera te njohura te firmes dhe sipas cmimit qe paraqet ka nje konstruksion shume te mire. Vjen direkt i montuar në paketë, diçka që vlerësohet dhe që nga ana tjetër është hera e parë që e shoh në një mikrofon me këto karakteristika.

Në fakt, ajo që mbështet mikrofonin nuk është vetë baza, por ka një lloj unaze me spiranca gome elastike. Këto shirita gome përshtaten në një shasi të jashtme që është e vidhosur në mikrofon dhe kështu mikrofoni vetë noton mbi brezat elastikë me qëllim minimizoni ndikimin e dridhjeve të tabelës në performancën përfundimtare të mikrofonit.

Pjesa e sipërme është për një buton me prekje të qetësisë, i aksesueshëm dhe i vendosur shumë mirë për emergjencat që mund të ndodhin gjatë përdorimit. Në anën e pasme kemi një port 3,5 milimetrash për kufjet dhe një port USB-C për të lidhur mikrofonin me PC ose Mac që do të përdorim. Në të njëjtën pjesë të pasme do të gjejmë edhe opsionet e marrjes së zërit për të cilat do të flasim më vonë.

Së fundi, Ne kemi një përzgjedhës fitimi në pjesën e poshtme, për të moduluar në varësi të vendndodhjes së mikrofonit ose tonit të zërit. Kemi dy variante, mikrofonin bardh e zi. Siç mund ta shihni, po analizojmë versionin e bardhë mat, i cili duket rezistent, i bërë kryesisht nga metali dhe plastika.

Pesha e mikrofonit është 254 gram, të cilës duhet t'i shtojmë 360 gram mbështetëse dhe po aq gram kabllo. Sigurisht që nuk është një pajisje e lehtë, por asnjë pajisje audio që respekton veten nuk duhet të jetë e lehtë.

dritat dhe aksioni

Si mund të ishte ndryshe, mikrofoni ka dy zona ndriçimi LED përgjatë vetë sistemit të marrjes. Ky ndriçim do të alternohet në mënyrë të rastësishme dhe mund ta ndryshojmë gjithashtu duke shtypur butonin e heshtjes të vendosura në majë.

Sasinë dhe cilësinë e ndriçimit ne do të jemi në gjendje të menaxhojmë përmes aplikacionit HyperX Ngeunity, jo me pjesën tjetër të parametrave të mikrofonit. Ky aplikacion mund të shkarkohet në faqen e internetit HyperX plotësisht falas. Një shtesë tjetër që mund të përmirësojë përvojën tonë në varësi të përmbajtjes, por që është larg nga të qenit pjesa më vendimtare e Quadcast S.

Karakteristikat teknike

Ky mikrofon ka tre kondensatorë të pavarur 14 milimetrash, të cilët do të lejojnë marrjen e audios në një mënyrë shumë të personalizuar dhe, më e rëndësishmja, me shumë cilësi. Përgjigja e frekuencës do të variojë midis 20Hz dhe 20kHz dhe ndjeshmëria e mikrofonit është 36dB (1V/Pa në 1kHz).

Thënë kështu, ne kemi një pajisje që funksionon praktikisht plug-&-play, domethënë nuk do të kemi nevojë të bëjmë asnjë lidhje. Kur e lidhim me portën USB të PC ose Mac-it tonë, ai do ta identifikojë atë si një mikrofon të pavarur, kjo do të thotë që ne nuk ndalojmë së dëgjuari përmbajtjen e pajisjes sonë, megjithatë, do të jemi në gjendje të flasim drejtpërdrejt në mikrofon.

Në fakt, nëse lidhim një kufje me PC-në ose Mac-in tonë, do të dëgjojmë zërin tonë të kapur përmes mikrofonit, i cili do të na ndihmojë shumë dhe do të na lejojë të bëjmë rregullimet audio që ne i konsiderojmë të përshtatshme, pa humbur. një copëz personalizimi.

Mendimi i redaktorit

Ky mikrofon është vlerësuar nga shumica e recensuesve si një nga mikrofoni më i mirë (nëse jo më i miri) për krijuesit e përmbajtjes, dhe unë nuk do të vij këtu për të jep shënimin. Asgjë nuk është më larg nga realiteti, Aq i mirë është rezultati vizual dhe funksional i këtij HyperX Quadcast S sa është bërë pjesë e ekipit tonë të regjistrimit.

Kjo do të thotë që si në Podcast-in që bëjmë çdo javë në bashkëpunim me Actualidad iPhone dhe Soy de Mac, ashtu edhe në videot tona, do të mund ta shihni dhe të kontrolloni rezultatin e tij.

Nëse doni të shihni se si funksionon, thjesht shkoni në kanalet tona dhe do të shihni që nuk po e ekzagjerojmë. Mund ta blini HyperX Quadcast S nga 109,65 € në të dyja faqen zyrtare të internetit e HyperX si

Kuadcast S
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
109 a 159
 • 100%

 • Kuadcast S
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: 30 gusht 2022
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • cilësi
  Redaktori: 99%
 • performanca
  Redaktori: 95%
 • konfiguracion
  Redaktori: 99%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 95%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Materiale dhe dizajn me cilësi të lartë
 • Marrja spektakolare e audios
 • Përputhshmëria dhe lehtësia e përdorimit

Contras

 • Kablloja e përfshirë është USB-A në USB-C

rekuizitë

 • Materiale dhe dizajn me cilësi të lartë
 • Marrja spektakolare e audios
 • Përputhshmëria dhe lehtësia e përdorimit

Contras

 • Kablloja e përfshirë është USB-A në USB-C

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

<--seedtag -->