Jan Koum, themelues dhe CEO i WhatsApp, tërhiqet

WhatsApp arrin një rekord të ri të përdoruesve të përditshëm

Muajt ​​e fundit kanë qenë shumë të zënë për Facebook dhe kompanitë që i përkasin rrjetit social. Por duket se problemet nuk kanë mbaruar ende. Sepse tani dorëheqja e CEO dhe themeluesit të WhatsApp. Ne flasim për Jan Koum i cili sapo ka zbuluar se po largohet nga pozicioni i tij në kompaninë që themeloi. Duket se tensionet dhe marrëdhëniet e këqija me Mark Zuckerberg kanë shumë të bëjnë me këtë vendim.

Meqenëse të dy kanë mendime shumë të ndryshme për sigurinë e të dhënave, privatësinë dhe kriptimin. Duket se propozimi i fundit i Zuckerberg, për të integruar WhatsApp me Facebook, duke eliminuar kështu pavarësinë e tij, nuk i ka qëndruar mirë Jan Koum.

Kjo është arsyeja pse ju keni marrë vendimin për të hequr dorë nga pozicioni juaj në kompani. Sipas disa mediave, CEO i Facebook dëshironte të dobësonte sistemin e kriptimit në WhatsApp. Në këtë mënyrë, ai mund të ketë qasje në të dhënat e përdoruesit dhe t'i përdorë ato për qëllime komerciale. Kjo nuk ishte diçka që Koumit i pëlqente.

Jan Koum

Sigurisht, në lamtumirën e tij, CEO i WhatsApp nuk ka përmendur ndonjë nga këto probleme apo thashetheme. Toni në të cilin ai i ka thënë lamtumirë kompanisë është shumë i përzemërt. Edhe vetë Zuckerberg ka reaguar duke komentuar se do t’i mungojë shumë. Si dhe duke përmendur të qenit mirënjohës për sa keni mësuar.

 

Dorëheqja e Jan Koum bëhet humbja e dytë e dukshme në WhatsApp që nga viti i kaluar. Sepse në vitin 2017 pamë se si Brian Acton u largua nga kompania pasi mësoi skandalin me manipulimin e të dhënave të përdoruesit. Pra, asnjë nga themeluesit e shërbimit të ndërlidhësve nuk është tashmë në kompani.

Kjo duket se i jep Zuckerberg-ut lëvizje të lirë për të ndryshuar rrjedhën e WhatsApp sipas dëshirës.. Diçka që shumë komente do të fillojnë së shpejti. Kështu që do të duhet të jemi të vëmendshëm ndaj ndryshimeve që do të vijnë në aplikim në javët dhe muajt e ardhshëm dhe të shohim nëse vërtet ka ndonjë ndryshim të drejtimit në të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.