Këto janë celularët inteligjentë ku WhatsApp do të ndalojë së punuari më 31 dhjetor

WhatsApp

Viti 2016 ka vetëm disa ditë të mbetura dhe fundi i këtij viti mund të shkaktojë gjithashtu fundin e jetës së dobishme të pajisjes suaj celular, në të cilën ajo mund të ndalojë së punuari WhatsApp, aplikacioni më i përdorur për mesazhe të menjëhershme në të gjithë botën dhe që çdo ditë ose pothuajse të gjithë ne e përdorim për të komunikuar me miqtë ose familjen tonë.

Shkurtin e kaluar WhatsApp njoftuar zyrtarisht përmes blogut të tij një listë e telefonave inteligjentë në të cilët aplikacioni do të ndalet në mënyrë të pashmangshme. Kështu që kjo të mos ju kapë me hapin e ndryshuar dhe pa, për shembull, të jeni në gjendje të dërgoni mesazhet tipike duke uruar vitin e ri, Sot ne ju tregojmë telefonat inteligjentë në të cilët WhatsApp do të ndalet së punuari.

Nëse pajisja juaj mobile është ndër ato që WhatsApp do të pushojë së punuari në mënyrë të pashmangshme, ajo do të shkëputet nga serverat e aplikacionit të mesazheve të çastit, kështu që nuk do të jeni në gjendje të dërgoni ose merrni mesazhe. Ajo që në fillim, përsëri në shkurt, mund të duket si një shaka, nuk është për asgjë, prandaj jini të përgatitur dhe merrni masa para se të mbaroni WhatsApp.

Për momentin WhatsApp nuk ka dhënë data specifike se kur do të shkëputë telefonët inteligjentë që ka vendosur në listën e saj të zezë, por gjithçka tregon se mund të jetë me ndryshimin e vitit, megjithëse po, informacioni zyrtar flet për "midis fundit të 2016 dhe fillimit të 2017".

Telefonat inteligjentë që nuk do të jenë në gjendje të përdorin WhatsApp

Android 2.2

Më poshtë ju tregojmë smartphone që nuk do të jenë më në gjendje të përdorin WhatsApp, në varësi të sistemit operativ që ata përdorin;

 • Android 2.1 dhe Android 2.2
 • Windows Phone 7
 • iPhone 3GS dhe iOS 6

Në këtë listë ka dy versione të Android, të cilat praktikisht nuk kanë prani në treg, një nga Windows Phone që është gjithashtu shumë pak i pranishëm në treg. Përveç kësaj, shfaqet edhe iPhone 3GS i Apple, një terminal që vështirë se shihet në duart e ndonjë përdoruesi dhe gjithashtu versioni i gjashtë i iOS që ka ende një pjesë të vogël të tregut.

Lista fillestare gjithashtu përmbante sistemet e mëposhtme operative;

 • BlackBerry OS dhe BlackBerry 10
 • Nokia S40
 • Nokia Symbian S60

Megjithatë më në fund WhatsApp ka vendosur të zgjasë mbështetjen për këto sisteme operative deri në qershor 2017, kur ata përfundimisht do të pushojnë së qeni në gjendje të përdorin aplikacionin e mesazheve të çastit në pronësi të Facebook. Këto 3 raste janë disi të veçanta, kështu që ata kanë marrë një shtesë që shumë përdorues dhe ndonjë kompani tjetër do ta vlerësojnë shumë.

Pavarësisht nga sa mund të duket, ka ende miliona pajisje të lëvizshme në të gjithë botën që përdorin sistemet operative të shënuara nga aplikacioni i mesazheve të çastit dhe që nuk do të jenë në gjendje të dërgojnë ose marrin mesazhe në ditët në vijim.

Rinovoni smartphone-in tuaj tani nëse doni të vazhdoni të përdorni WhatsApp

WhatsApp

Arsyet e dhëna nga WhatsApp për të ndaluar ofrimin e mundësisë së përdorimit të aplikacionit të mesazheve të menjëhershme nuk janë shumë, edhe pse disa persona të ngarkuar kanë konfirmuar që terminalet "Ata nuk ofrojnë llojin e aftësive që na duhen për të zgjeruar mundësitë e WhatsApp në të ardhmen".

Nëse dëshironi të vazhdoni të përdorni WhatsApp në pajisjen tuaj celular, duhet së pari nëse mund të azhurnoni versionin e sistemit tuaj operativ, pasi mund ta keni atë mundësi dhe nuk keni nevojë të rinovoni terminalin tuaj për të vazhduar përdorimin e aplikacionit të mesazheve të menjëhershme. Fatkeqësisht në shumicën e rasteve nuk do të jeni në gjendje të azhurnoni softuerin tuaj, duke pasur nevojë të blini një smartphone të ri për të vazhduar të përdorni aplikacionin më të përdorur të mesazheve të çastit në të gjithë botën.

Duke përfituar nga Krishtlindjet, Ndoshta mund të kërkoni nga Tre Njerëzit e mençur për një smartphone të ri që të mund të vazhdoni të përdorni WhatsApp pa ndonjë problem.. Nëse jeni më të interesuar të mos jeni në gjendje të përdorni aplikacionin e mesazheve të menjëhershme, nuk keni nevojë të ndryshoni pajisjen tuaj celular, megjithëse mund t'ju duhet të mendoni për alternativa të tjera të tilla si Telegram ose Skype.

A është smartphone juaj në listën e atyre që do të ndalojnë përdorimin e WhatsApp në ditët në vijim?. Na tregoni se çfarë po mendoni të bëni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes njërit prej rrjeteve sociale në të cilin jemi të pranishëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)