Sonos bredh, i vogël, por i ashpër [SHQYRTIM]

Ekzistojnë gjithnjë e më shumë alternativa të shëndosha, të cilat shfaqen, veçanërisht kur flasim për lëvizshmërinë, dhe kurrë nuk dhemb të zbresësh në pishinë ose të shkosh për një Barbecue me altoparlantin tonë të zgjuar dhe të përfitosh prej tij për të gjallëruar pasditen tonë sa më shumë e mundshme Sonos vuri në dukje suksesin e Lëvizjes dhe ka dashur ta bëjë atë më të vogël dhe më tërheqës.

Zbuloni me ne të gjitha tiparet e tij dhe pse Sonos tani pretendon fronin e altoparlantëve portabël.

Si në shumë raste të tjera, ne kemi vendosur ta shoqërojmë këtë përmbledhje me një video në kanalin tonë YouTube në të cilin do të mund të shihni zhbllokimin e plotë, hapat e konfigurimit dhe disa karakteristika të tjera interesante si testet e zërit. Ne ju rekomandojmë që të kaloni përmes kanalit tonë dhe të shfrytëzoni rastin për t'u bashkuar me komunitetin e Gadget Actualidad, vetëm atëherë mund të vazhdojmë t'ju sjellim përmbajtjen më të mirë dhe t'ju ndihmojmë në vendimet tuaja. Mos harroni se kutia e komenteve mund të përmbajë të gjitha pyetjet tuaja, mos ngurroni ta përdorni. A ju pëlqeu? Ju mund të blini Sonos Roam në KJO LIDHJE.

Materialet dhe dizenjimi: Prodhuar në Sonos

Firma e Amerikës së Veriut është e aftë të ndërtojë pajisje me identitetin e saj dhe e ka bërë atë për shumë vite. Në këtë rast, Sonos Roam në mënyrë të pashmangshme na kujton një produkt tjetër të markës, Sonos Arc. që së fundmi i kemi analizuar. Dhe është që të jesh i sinqertë, është si një kopje e vogël e këtij modeli kaq tërheqës dhe kaq shumë komplimente i kanë shërbyer firmës. Ka një madhësi mjaft kompakte dhe materialet e veta të markës, me një trup unik që çlirohet plotësisht nga najloni për të siguruar rezistencë më të madhe. Ne vendosëm përsëri për dy ngjyra, të bardha dhe të zeza me përfundime mat.

 • dimensionet: 168 × 62 × 60 mm
 • pesha: 460 gram

Padyshim që nuk është një pajisje e lehtë, por është se asnjë altoparlant që respekton vetveten nuk do të ketë një peshë të lehtë, në këtë produkt zanor lehtësia ekstreme zakonisht nënkupton cilësi të dobët të audios. Kjo nuk ndodh me Sonos Roam, i cili gjithashtu përfshin certifikimin IP67, është i papërshkueshëm nga uji, Rezistent ndaj pluhurit dhe mund të zhyten në ujë në një thellësi prej një metër deri në 30 minuta në varësi të markës. Ne nuk i kemi kontrolluar këto terma për arsye të dukshme, por të paktën ato Sonos Move na e vërtetoi atë.

Karakteristikat teknike

Siç ndodh në raste të tjera, Sonos lançon një produkt që është projektuar jashtëzakonisht shumë për t'u përdorur nga Wi-Fi, prandaj përfshin një kartë rrjeti të pajtueshme me çdo router 802.11 b / g / n / ac 2,4 ose 5 GHz me aftësinë për të luajtur pa tel. Kjo është interesante të jetë në përputhje me rrjetet 5 GHz, ne e dimë që jo shumë altoparlantë janë të pajtueshëm, në këtë Sonos Roam nuk mungon. Sidoqoftë, nuk duhet të harrojmë se Sonos është një kompjuter i vogël në formën e një altoparlanti, ai fshihet në zemrën e tij a CPU me katër bërthama 1,4 GHz me arkitekturë A-53 që përdor një memorie 1 GB SDRAM dhe 4 GB NV.

 • Përputhshmëria e Google Home
 • Përputhshmëria e Amazon Alexa
 • Përputhshmëria e Apple HomeKit

E gjithë kjo e bën Sonos enden një pajisje e pavarur që ka nga ana e saj Bluetooth 5.0 për ato momente që na largojnë shumë nga shtëpia dhe për atë që është projektuar jashtëzakonisht ky Sonos Roam. Përveç kësaj, ne gjithashtu do të kemi Apple AirPlay 2 gjë që e bën atë plotësisht të pajtueshme me pajisjet e kompanisë Cupertino dhe me Apple HomeKit kur bëhet fjalë për krijimin e ngjarjeve me shumë dhoma në mënyrën më të lehtë. E gjithë kjo na lejon të shijojmë SpotifyConnect, Apple Music, Deezer, dhe shumë më tepër.

Shkëmbim automatik i TruePlay dhe Sonos

Vlera e shtuar e Sonos Roam nuk është vetëm e lartpërmendura, megjithëse mund të duket kontradiktore sepse është Sonos më i lirë në treg, ne gjejmë dy karakteristika softueri dhe hardueri që për momentin Sonos nuk i ka përfshirë në pjesën tjetër të altoparlantëve të tij të zgjuar . Ne fillojmë me Sonos Swap: Kur të lidheni me Wi-Fi dhe butoni i luajtjes / pauzës në Roam është shtypur dhe mbajtur, altoparlanti do të sinjalizojë altoparlantë të tjerë Sonos në rrjetin tuaj për të lëshuar tinguj me frekuencë tejzanor. Muzika do të transferohet nga Sonos Roam në altoparlantin më të afërt në sekonda.

Tani po flasim për Automatik TruePlayShumë prej jush e dinë që TruePlay është sistemi i analizës së mjedisit për pajisjet Sonos që na lejon të marrim tingullin më të mirë për çdo moment. Tani mund të aktivizojmë një funksion automatik që na garanton se Sonos TruePlay është duke punuar vazhdimisht për të na ofruar audion më të mirë edhe kur jemi të lidhur me Bluetooth, diçka ekskluzive në momentin e Sonos Roam.

Autonomia dhe cilësia e audios

Ne shkojmë tani në daulle, pa specifikime në mAh kemi një portë 15W USB-C (nuk përfshihet adaptori) dhe mbështetje për karikimin pa tel Qi, ngarkuesin e së cilës duhet ta blejmë veçmas për 49 euro. Sonos na premton 10 orë rishikim, të cilat në testet tona janë arritur afërsisht për sa kohë që kemi asistentin e zërit të shkyçur dhe volumi tejkalon 70%. Për ta karikuar do të duhet pak më shumë se një orë përmes portës USB-C, nuk kemi mundur të testojmë ngarkuesin Qi.

 • Përforcues dixhital Dual Class H
 • Tweeter
 • Altoparlanti i mesit

Lidhur me cilësinë e zërit, Nëse e krahasojmë atë me pjesën tjetër të produkteve në gamën e tij, të tilla si Ultimate Ears Boom 3 ose një altoparlant JBL, ne gjejmë një produkt dukshëm superior. po ne rregull kemi pak zhurmë mbi 85%, Duket e pashmangshme për shkak të madhësisë së produktit, në të njëjtën mënyrë që cilësia e tij është shumë e lartë, fundet theksohen veçanërisht. Unë isha i befasuar nga fuqia e madhe e pajisjes, diapazoni i mikrofonit të saj të integruar. E gjithë kjo e bën atë altoparlantin portativ kompakt më të fuqishëm dhe me cilësinë më të lartë në treg për 179 €., dhe çuditërisht nuk mbron një çmim që është i tepërt në krahasim me konkurrencën.

bredh
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
179
 • 100%

 • bredh
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • Cilësi audio
  Redaktori: 95%
 • Conectividad
  Redaktori: 100%
 • karakteristika
  Redaktori: 100%
 • autonomi
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 95%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 95%

rekuizitë

 • Materiale dhe dizajn me cilësi të lartë
 • Lidhje e padëgjuar në një altoparlant kompakt
 • Sonos cilësia dhe fuqia e tingullit
 • Spotify Connect dhe pjesa tjetër e përfitimeve të Sonos S2
 • Përputhshmëria Alexa, Google Home dhe AirPlay 2

Contras

 • Pesha është e madhe
 • Nuk përfshin adaptorin e rrymës
 • Nuk përfshin karikuesin Qi
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.