Sonos Arc, kur përsosmëria vjen në formën e zërit

Pak më shumë se një javë më parë, Sonos nisi një betejë të risive, duke përfshirë Sonos Arc të ri, një shirit zanor që erdhi për të zëvendësuar Sonos Paybar. Këtu bëmë zhbllokimin dhe ju thamë përshtypjet tona të para në lidhje me produktin, dhe tani arrijnë përfundimet përfundimtare.

Ne ju sjellim një vështrim të thelluar në shiritin e ri referues të zërit, Sonos Arc. Qëndroni me ne sepse kemi një video në të cilën ju tregojmë aftësitë e saj dhe gjithashtu do të përqendrohemi në të gjitha detajet, më të mirat dhe më të këqijat, të përvojës sonë të përdoruesit.

Si gjithmonë, në krye të këtij artikulli ju lëmë një lidhje që të mund të shihni në video analizën tonë shteruese të Sonos Bar-it të ri, nëse në vend të kësaj doni të dini se si është konfiguruar ose cila është përmbajtja e kutisë, në KJO LIDHJE Ne ju lëmë absolutisht gjithçka. Nga ana tjetër, nëse tashmë jeni plotësisht të sigurt, Ju mund ta blini Sonos Arc të ri në Amazon me çmimin më të mirë dhe me garanci të plota.

Dizajni: Një Arritje e Suksesshme

Do të jetë e vështirë të besosh gjithçka që është brenda kur të njohësh karakteristikat teknike. Edhe pse do të biem dakord që jemi përballë një produkti që mat jo më pak se 1141,7 mm e gjatë, 87 mm e lartë dhe 115,7 mm e thellë. Extremelyshtë jashtëzakonisht e gjatë dhe jashtëzakonisht e hollë. Sigurisht, nuk harrojmë se peshon 6,25 kg, e kupton shpejt sa më shpejt që të përpiqesh ta heqësh nga kutia.

Fakti që një produkt audio peshon shumë është përgjithësisht një lajm i mirë, në rastin e Sonos Pajisjet e tyre nuk janë veçanërisht të lehta pavarësisht ndërtimit të tyre prej polikarbonatit, por shumica e fajit është tek metalet e brendshëm me cilësi të lartë të përqendruar në dhënien e zërit në përputhje.

Arc Sonos duket veçanërisht mirë nën TV që janë rreth 50 inç, ne kemi një rast polikarbonat mikro-të shpuar plotësisht oval (76.000 vrima në total), edhe pse në pjesën e poshtme kemi një bazë të sheshtë silikoni Ndihmon stabilitetin e tij dhe jep tingull të qartë. Në dispozicion në dy ngjyra: E zezë dhe e bardhë, ky Sonos Arc shton në modelin e markës.

Ne kemi dy tregues LED, një në pjesën qendrore me Sensori IR për telekomandën që do të na njoftojë për ndryshimet e vendosjes, si dhe një tregues LED të aktivitetit për mikrofonin në të djathtë. Kontrolli i mediave me prekje qëndron në qendër të sipërme dhe mikrofoni ku ka LED-in e vet.

Karakteristikat teknike dhe lidhshmëria

Ne shkojmë në një seksion tjetër ku padyshim ky Sonos Arc na kujton se është një produkt me varg premium, Le të shohim se çfarë kemi brenda:

 • 3 Tweeter 3/4
 • 8 vufer eliptik
 • 11 Përforcues të Klasës D.

Megjithatë, ne gjithashtu kemi një tru që do të lëvizë gjithë këtë:

 • Arkitektura QuadCore 1,4GHz CPU A53
 • 1 GB memorie SDRAM
 • Magazinim 4 GB NV

Rezultati është siç pritet, pajtueshmëria me Dolby Atmos dhe Dolby True HD. Padyshim që ne tashmë dimë arsye të tjera për blerjen tuaj:

 • AirPlay 2
 • Amazon Alexa
 • Asistent i Google

Si lidhjes Ne nuk do të humbasim absolutisht asgjë, ne nxjerrim në pah konvertuesin optik të audios në HDMI 2.0 që është përfshirë në paketim:

 • HDMI 2.0 me teknologji ARC dhe eARC
 • Hyrja optike (e konvertuar në HDMI)
 • Lidhja Ethernet 45/10 RJ100
 • WiFi me bandë të dyfishtë 802.11bg
 • Marrës infra të kuqe
 • 4 mikrofonë me rreze të gjatë

Tingulli: Sonos sjell përsëri shkopin

Ne kemi një shirit zanor 5.1 që ne gjithashtu mund të konfigurojmë si një sistem rrethues, siç është rasti ynë. Ne kemi përdorur një Sonos Arc nën TV dhe dy Sonos One mbështetëse pas divanit. Ne duhet të theksojmë se na duhet një TV me HDMI ARC / eARC që të jemi në gjendje të shtrydhim potencialin, sepse pa këtë lidhje do të humbasim pothuajse të gjithë hijeshinë.

Harku Sonos identifikon atë që do të emetojë dhe e përpunon atë në mënyrë të përsosur, rezultati është që dialogët të mos humbasin, ne kemi një qartësi totale në zëra, si duke dëgjuar muzikë dhe në filma.

Kjo nuk vuan kur e ngremë vëllimin në nivele të larta, dhe këngët me shumë kompleksitet si Queen's Bohemian Rhapsody na lejojnë të dallojmë me lehtësi të gjithë zërat, instrumentet dhe harmoninë. Kjo është kur ne shpejt e kuptojmë se jemi më parë shiriti i zërit me diapazonin më të mirë dinamik që ka kaluar ndonjëherë stolin tonë të provës.

 • Stereo PCM
 • Dolby Digital 5.1
 • Dolby Digital +
 • Dolby Atmos

Edhe pse, e vetmja "por" që mund të gjenim është basi, megjithëse mund ta rregullojmë atë në EQ, padyshim që nuk shkakton efektin "Wow" të pjesës tjetër të harmonive. Ata janë të mirë, me zë të lartë dhe me grushta, por jo në nivelin e përsosmërisë që do të ofroni me një Sonos Sub.

Vlera e shtuar: Konfigurimi dhe personalizimi

Ne flasim për ndryshimet e vogla që bëjmë çdo ditë kur e njohim produktin më thellësisht. Netët e filmave, pasditet e futbollit dhe pushimet janë këtu. Ky Sonos Arc na lejon të shijojmë një tingull Dolby Atmos pa shkaktuar zemërimin e fqinjit, të kalojmë shumë mirë duke parë ekipin tonë të fitojë dhe madje të organizojmë ahengun e shekullit në shtëpinë tuaj, çdo moment ka konfigurimin e tij:

 • Tingulli i natës: Kjo mënyrë do të na lejojë të kufizojmë tingujt si shpërthimet dhe muzikën me zë të lartë nga filmat pa humbur pak përmbajtje. Funksionon tepër mirë.
 • përmirësim de dialogje: Shumë herë tingulli ose muzika e sfondit mund të pengojë dialogjet e filmave të caktuar, që Sonos i di mirë dhe përgatit këtë mënyrë që nuk do të humbasë skenarin.

Përveç tij, aplikacioni S2 ddhe ai për të cilin flasim KETU, përfshin një të thjeshtë, por efektive barazues që do të rregullojë tingullin me shijet tona.

Asistentë virtualë dhe shërbime të tjera

Një shtesë e shkëlqyeshme për Sonos Arc është pikërisht se ne kemi pajtueshmëri absolute me tre menaxherët e shkëlqyeshëm të shtëpisë inteligjente: Apple HomeKit (AirPlay 2), Amazon Alexa dhe Google Assistant. Ne ju kemi shpjeguar në raste të tjera se si të kontrolloni shtëpinë tuaj dixhitale me Sonos, dhe përvoja me këtë Sonos Arc ka qenë në lartësinë e detyrës.

Pasi të jetë shtuar asistenti virtual i dëshiruar, në rastin tonë Amazon Alexa, Katër mikrofonët e tij me rreze të gjatë na kanë lejuar të kryejmë veprime të përditshme pa ndonjë pengesë, edhe kur Sonos Arc po luante përmbajtje me volum të lartë:

 • Luaj muzikë në Spotify
 • Ndizni dhe çaktivizoni ndriçimin inteligjent
 • Menaxhoni përmbajtjen TV, si dhe aktivizoni dhe çaktivizoni

Kufijtë vendosen nga ju në këtë aspekt. Aplikimi S2 që pamë më parë (KETU) tashmë na ka mësuar se për çfarë është e aftë. Kryesisht ne kemi shijuar Spotify Connect, Apple Music dhe Sonos Radio me të njëjtën përsosmëri si gjithmonë.

Mendimi i redaktorit dhe përvoja e përdoruesit

Pak tjetër kemi për të thënë për këtë Sonos Arc, duhet të jetë pa dyshim rivali për të rrahur brenda shiritave të zërit, kemi shkathtësi, zë me diapazon premium, lidhje dhe veçori inteligjente. Sonos ka ri-provuar shiritat zanorë me Arc-in e tij dhe ata do të jenë të ngutshëm për t'i dalë përpara. Nëse ju ka pëlqyer, mund ta blini KETU nga 899 €, ose në faqen zyrtare të internetit Sonos.

Harku Sonos
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
899
 • 100%

 • Harku Sonos
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Cilësia e tingullit
  Redaktori: 95%
 • Conectividad
  Redaktori: 95%
 • Pagesë shtesë
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 87%

rekuizitë

 • Dizajni minimalist, cilësia dhe saktësia e lartë, gjithmonë duket mirë
 • Një tingull me diapazon premium, përsosmëri pa më shumë
 • Lidhje e lartë dhe funksionalitete shtesë me aplikacionin S2
 • Përputhshmëria e HomeKit, Alexa dhe "Asistentit të Google"

Contras

 • Basi, duke qenë pjesa tjetër e ekipit kaq i shkëlqyer, na kujton se nuk do të dëmtonte blerja e një Sonos Sub
 • Çmimi mund të jetë ndalues ​​për njeriun e thjeshtë
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)