TCL TS6110, një mënyrë e lirë për të ndërtuar një teatër shtëpiak me Dolby Audio

Me ardhjen e shiritat e zërit përmes porteve HDMI dhe evolucioni i tij me disa çiftëzime dhe aftësi inteligjente të zërit, tani më shumë se kurrë shumica e përdoruesve zgjedhin të montojnë sisteme të teatrit në shtëpi me një çmim shumë më të lirë, diçka që dikur, në epokën "analoge" ishte diçka me një kosto pothuajse ndaluese.

Në këtë shtëpi ne dëshirojmë t'ju tregojmë të gjitha llojet e alternativave, dhe larg produkteve të nivelit të lartë që deri tani ju kemi treguar në sektorin e Kinemasë Shtëpi, Ne ju sjellim analizën e thelluar të shiritit zanor të teatrit në shtëpi TCL TS6110, le të shohim se si sillet dhe cilat janë tiparet më të spikatura të tij.

Materialet dhe dizajni

TCL është një markë e njohur në seksionin multimedial, edhe pse kemi parë edhe pajisje të lëvizshme të lansuara nga marka, realiteti është se ajo ka qenë gjithmonë e njohur për televizionet e saj me një vlerë të mirë për para, si dhe për produktet e saj audio, kjo e fundit duke qenë ata që na kanë sjellë këtu sot. Në këtë rast, TCL për të rregulluar çmimin në maksimum zakonisht nuk heq dorë nga një dizajn i pranueshëm, dhe kjo është ajo që ka ndodhur me këtë njësi që ne kemi testuar.

 • Madhësia e shiritit të zërit: 800 x 62 x 107 mm
 • Madhësia e nën-vuferit: 325 x 200 x 200m
 • Pesha e shiritit: 1,8 Kg
 • Pesha e nën-vuferit: 3 kg

Bërë tërësisht nga plastika e zezë, me një shtresë tekstili në pjesën e përparme, ka kapje të mirë në pjesën e poshtme për të minimizuar dridhjet. Pjesa e sipërme ka një zgjedhës multimedial të prekshëm, ndërsa pas tekstilit është fshehur një panel LED të ngjyrave që do të tregojnë vëllimin dhe llojin e lidhjes. Në pjesën e pasme janë lidhjet për të cilat do të flasim më vonë. Madhësia gjithashtu mjaft e përmbajtur për Sub, edhe pse në këtë rast me një peshë dukshëm më të lartë se shiriti i zërit dhe jastëkët e gomës për të minimizuar lidhjen.

Lidhshmëria dhe konfigurimi

Ne fillojmë me seksionin e lidhjes, Para së gjithash, ne theksojmë se shiriti i zërit përfshin një sistem Bluetooth 4.2 të lidhjes pa tela, pa harruar faktin se lidhja e saj kryesore duhet të vijë përmes portës HDMI në anën e pasme ose, duke dështuar, hyrjen optike të audios. Sidoqoftë, për ato më elementaret, përfshihet edhe një portë USB që do të na lejojë të lidhim burimet audio dhe madje edhe një të vjetër, por jo më pak të rëndësishëm, një lidhje tipike AUX 3,5 milimetra.

 • Bluetooth 4.2
 • AUX 3,5 mm
 • Port USB
 • optikë
 • HDMI ARC

Sub nga ana e tij ka një lidhje plotësisht automatike dhe pa tel me shiritin e zërit përmes një butoni të vetëm çiftimi i cili do të ndalet së ndezuri kur të vendoset ajo lidhje. Kjo do të na kursejë një kabllo, jo kabllon e energjisë, i cili do të jetë i pavarur. Konfigurimi është mjaft i thjeshtë, pasi gjithmonë do t'i japë përparësi hyrjes audio përmes lidhjes HDMI, megjithatë, do të jetë gjithmonë e nevojshme të përdoret kontrolli i shiritit të zërit për pjesën tjetër të funksionaliteteve, përtej ngritjes dhe uljes së vëllimit të televizionit, gjë që mund ta bëjmë me të njëjtin kontroll.

Duhet të theksohet se Dy kllapa janë të përfshira në paketim që do të na lejojë të përshtatim shiritin e zërit direkt në mur, si dhe një letër që do të shërbejë si skemë kur bëni vrimat përkatëse në mur. Diçka e mrekullueshme duke marrë parasysh gamën e çmimeve në të cilën ndodhet produkti.

Karakteristikat teknike

Duke thënë të gjitha sa më sipër, ne fillojmë duke përmendur atë porta e lidhjes HDMI ka teknologji ARC, po, ne mbetemi në një HDMI 1.4. Nga ana e saj, kjo do të na lejojë të ndërveprojmë me kontrollin e televizionit drejtpërdrejt në shiritin e zërit, si dhe të dërgojmë dhe të marrim informacion midis të dy pajisjeve, dhe ky është një avantazh famëkeq. Nga ana e tij, ky shirit zanor nuk ka ndonjë lidhje më të lartë wireless.

Ne kemi një Kapaciteti maksimal 95db që korrespondon me fuqinë e tij maksimale 240W. Jo keq për një zë me një peshë kaq të përmbajtur. Në nivelin e pajtueshmërisë që kemi 5.1 Virtualizimi të sigurohet nga Dolby, realiteti është se pavarësisht nga fakti që audio është shumë i copëtuar nga përpara, virtualizimi bën punën e tij dhe është mjaft i këndshëm pa u vërejtur. Sidoqoftë, komanda do të na lejojë të alternojmë midis tre barazimeve për konfigurime për momente specifike siç janë: Kinemaja, TV dhe muzika.

Përvoja e përdoruesit dhe cilësia e audios

Gjëja më e rëndësishme në këtë lloj produkti është gjithmonë cilësia e audios, veçanërisht kur flasim për një gamë më të ulët çmimi, ku mund të gjejmë pothuajse gjithçka. Realiteti është se nën 150 euro ky shirit i zërit përputhet, veçanërisht për shtesat. Na ofron një bas mjaft të jashtëzakonshëm dhe të pavarur falë nën-vuferit të pavarur, Diçka që dikush mund të presë nga ky lloj produkti, sidoqoftë, ato zakonisht përfshihen sepse basi "mbulon" pikërisht defekte të tjera në cilësinë e audios, diçka që dikush do ta priste.

Tingulli është disi i sheshtë kur flasim për televizionin dhe muzikën, mungon një gamë pak më dinamike, atëherë ju mbani mend çmimin dhe mbani mend se mund të kërkohet pak më shumë. Në rastin e riprodhimit të muzikës, ajo mbrohet veçanërisht kur bëhet fjalë për të luajtur filma disa bas mund të kamuflojnë dialogun, dhe kjo është veçanërisht problematike gjatë natës, në atë rast duhet të luani me modalitetet e paravendosura të konfigurimit me telekomandën.

Shkurtimisht Ne gjejmë një produkt mjaft të rrumbullakët duke marrë parasysh gamën e tij të cilësisë së çmimit, ai do të na lejojë të shijojmë teatrin në shtëpi në kushte mjaft të mira dhe madje të kënaqemi me nivelin e tij jashtëzakonisht të fuqishëm të audios. Pak alternativa më ndodhin në këtë rang çmimesh që përfshijnë montimin në mur, një nën-vufer wireless të veçantë dhe HDMI ARC. ju mund të hidhni një vështrim në Amazon nga 150 euro, dhe në vetvete Uebfaqja e TCL.

TS6110
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
150
 • 80%

 • TS6110
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Cilësia e audios
  Redaktori: 70%
 • konfiguracion
  Redaktori: 75%
 • Conectividad
  Redaktori: 75%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Materiale dhe dizajn mjaft elegant
 • Lehtësi e konsiderueshme e konfigurimit
 • Subwoofer i pavarur dhe virtualiteti i Dolby Audio 6
 • çmim

Contras

 • Tingull disi i sheshtë
 • Bass-i mund të mbivendosë dialogun

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)