Fire HD 10, tableta e Amazon është rinovuar më e fuqishme dhe e shkëlqyer

Amazona vazhdon të vërë bast për demokratizimin e një numri të mirë sektorësh me produktet e saj themelore, kështu kompania e Jeff Bezos ka lansuar disa produkte që përgjithësisht janë të suksesshme për shkak të vlerës së tyre të madhe për para. Midis këtyre kemi folës, libra elektronikë dhe padyshim tableta.

Qëndroni me ne dhe zbuloni pse këto tableta të lira Amazon zakonisht janë një nga më të shiturat dhe cilat janë aftësitë e tyre teknike, a jeni i interesuar t’i blini ato?

Si pothuajse gjithmonë, ne kemi vendosur ta shoqërojmë analizën tonë të thelluar me një video në vazhdim kanali ynë YouTube, Në këtë video do të mund të shihni një zhbllokim të plotë për të hedhur një vështrim në përmbajtjen e kutisë së këtij Amazo Fire HD 10. Sigurisht, ne gjithashtu testojmë harduerin, karakteristikat më të hollësishme dhe madje edhe ekranin dhe altoparlantët e tij, për çfarë video mund të jetë një plotësim i mirë për leximin e kësaj analize. Mos e humbni dhe na lini ndonjë pyetje në kutinë e komenteve.

Materialet dhe dizajni

Me këtë rast, Amazon ka vendosur të mos inovojë aspak, firma Jeff Bezos gjithmonë zgjedh një dizajn dhe materiale ndoshta tepër të matura që, megjithëse nuk do të tërheqin vëmendjen tonë për shkak të delikatesës së tyre, ata do ta bëjnë këtë për shkak të rezistencës së tyre të shkëlqyeshme deri te goditjet dhe gërvishtjet. E njëjta gjë ka ndodhur me këtë Fire HD 10 nga Amazon që ushqehet me pjesën tjetër të pajisjeve të ngjashme të kompanisë dhe për këtë arsye na lë përfundime të jashtme paksa të rrumbullakosura për të shoqëruar përdorimin e zgjatur, Polikarbonat i zi mat dhe pak i ashpër dhe vetëm logoja e buzëqeshjes në pjesën e pasme të kësaj tablete të madhe për shkak të madhësisë së saj.

 • Fire HD 10 i Amazon është zvogëluar nga versioni i tij i mëparshëm në 465 gram
 • dimensionet: 247 x 166 x 9,2 mm

Ne kemi në këndin e sipërm një kamerë të pasme, në të njëjtën mënyrë që në pjesën e sipërme janë të gjitha lidhjet dhe butonat, një port USB-C, një port Jack 3,5 mm, dy butona volumi dhe butoni i energjisë. Nga ana e tij, paneli i ekranit, i cili nuk është i minuar, ka një dizajn të sheshtë që ndihmon vendosjen e mbrojtësve. Kamerën për thirrjet me video e kemi të vendosur në anën e majtë nëse e përdorim vertikalisht dhe në pjesën e sipërme qendrore nëse e përdorim atë horizontalisht, siç duket se është menduar.

Karakteristikat teknike dhe lidhshmëria

Në këtë seksion, Amazon nuk është bërë e famshme për përfshirjen e teknologjisë dhe fuqisë më të fundit për harduerin e këtyre pajisjeve, por për përpjekjen për të ofruar një marrëdhënie të ngushtë midis cilësisë dhe çmimit. Në këtë rast ata kanë përfshirë një procesor tetë bërthama në 2,0 GHz prodhuesin e të cilit nuk e njohim, megjithëse gjithçka tregon se është MediaTek sipas analizës sonë. RAM-i rritet deri në 3 GB në total ndërsa vini bast për një hapësirë ​​prej 32 GB ose 64 GB në varësi të modelit të zgjedhur.

Për tu lidhur kemi Bandë dyfishtë WiFi 5, gjë që ka treguar performancë të mirë në analizën tonë si me rrjetet 2,4 GHz ashtu edhe me 5 GHz. Bluetooth 5.0 LE qJu do të jeni të ngarkuar me transferimet e zërit për kufjet pa tel ose altoparlantët, të gjitha pa harruar portin Fole 3,5 mm që ky Fire HD 10 përfshin në pjesën e sipërme të tij.

Sa për kamerat, 2 MP për kamerën e përparme dhe 5 MP për kamerën e pasme që do të na ndihmojë të dalim nga telashet, të skanoni dokumentet dhe ... pak tjetër.

Sistemi operativ dhe përvoja e përdoruesit

Siç e dini mirë, produktet e Amazon Fire, pavarësisht nëse janë tableta apo pajisje inteligjente TV, kanë një version të personalizuar të Android që është i përqendruar te përdoruesit e Amazon. Ne kemi Fire OS, një shtresë Android që nuk ka Google Play Store, Sidoqoftë, ne mund të instalojmë APK-të nga çdo burim i jashtëm që ne e konsiderojmë të përshtatshëm, pasi ato do të jenë plotësisht të pajtueshme. Nga ana e tij, Sistemi Operativ nuk ka programe bloat përtej aplikacioneve të integruara të Amazon dhe përmirësimi i tij në pajisje ka ndikuar që koha të lundrojë më rrjedhshëm.

Nga ana e saj, ne kemi një shfletues që mund të përmirësohet, të cilin mund ta zëvendësoni shpejt me Chrome nëse dëshironi. Për më tepër, në dyqanin e aplikacioneve Amazon mund të kemi qasje në versionet e Netflix, Disney + dhe pjesa tjetër e kastit të ofruesve të përmbajtjes audiovizive. Sidoqoftë, unë insistoj që instalimi i APK-ve nga burime të jashtme është pothuajse një detyrim, për të cilin nuk ka asnjë pengesë.

Për më tepër, tableta në përdorim është e përqendruar qartë në konsumimin e përmbajtjes, lexoni, shfletoni ose shikoni video. Kur bëhet fjalë për të luajtur video lojëra, ne fillojmë të gjejmë disa probleme të tjera të performancës, siç mund të pritet nga hardueri i lartpërmendur.

Përvojë multimediale

Siç kemi thënë më parë, ne përqendrohemi në faktin se do të konsumojmë përmbajtje, dhe për këtë arsye është e rëndësishme të analizojmë performancën duke ekzekutuar këto detyra të Amazon Fire HD 10. Në këtë rast, firma pretendon të ketë rritur ndriçimin e ekranit me 10% në krahasim me versionin e mëparshëm, diçka që sinqerisht e vë re, duke e bërë atë më të këndshëm për t'u përdorur jashtë. Sidoqoftë, nuk është se kemi një shkëlqim veçanërisht të rëndësishëm, i cili shtoi mungesën e një materiali anti-reflektues do të thotë që ne mund të kemi vështirësi në diell të plotë, diçka që nuk do të jetë e zakonshme.

 • Madhësi Ekrani: 10,1 inç
 • rezoluta: 1.920 x 1.200 piksel (224 dpi)

Sa i përket zërit, ne kemi një grup prej dy altoparlantësh të vendosur mirë që do të ofrojnë pajtueshmëri me Dolby Atmos përveç stereos klasike. Ata punojnë më shumë sesa saktë dhe ofrojnë zë mjaft të lartë për të shijuar video, filma dhe muzikë.

Sa i përket autonomisë, pa kapacitet në mAh mund t'ju themi se kemi pasur dy deri në tre ditë përdorim lehtësisht, duke shoqëruar kështu porta e saj USB-C dhe karikuesi i përfshirë 9W të cilën Amazon është aq dashamirëse sa ta përfshijë në kuti. Në total, rreth 12 orë kohë në ekran.

Mendimi i redaktorit

Ne e gjejmë veten me një tabletë 10,1 inç, një pajisje të matur, si dhe çmimin e tij dhe një ofertë interesante që synon veçanërisht në konsumimin e përmbajtjes, ose nga platformat e ofruara nga vetë Amazon ose nga ofruesit e jashtëm. Çmimi i tij do të jetë rreth 164,99 euro për versionin 32 GB dhe 204,99 euro për versionin 64 GB. Ndërsa është e vërtetë që në oferta specifike mund të gjejmë tableta të përfunduara më mirë me një çmim të ngjashëm nga firma të tilla si Chuwi ose Huawei, garancia dhe kënaqësia e ofruar nga Amazon mund të luajë një aset të rëndësishëm në këtë çështje. Availableshtë në dispozicion nga 26 maj në faqen e internetit të Amazon.

Zjarri HD 10
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
164,99
 • 80%

 • Zjarri HD 10
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: Maj 23 2021
 • Dizajn
  Redaktori: 65%
 • Ekran
  Redaktori: 70%
 • performanca
  Redaktori: 80%
 • Kamera
  Redaktori: 50%
 • autonomi
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Dizajni dhe materialet mendohet të rezistojnë
 • Sistemi operativ pa bloat
 • Lidhshmëri e përmirësuar

Contras

 • 1 GB RAM më shumë mungon
 • Çmimi do të jetë veçanërisht tërheqës në oferta
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.