Koreja e Jugut hap hetime për problemet e baterisë së iPhone 6s

mollë

Shumë është thënë për problemin e baterive të disa modeleve të iPhone 6s që janë shitur, veçanërisht në njësitë e para që dolën në treg në fund të vitit të kaluar. Ky problem bën që pajisja të mbyllet papritur edhe pse i mbetet akoma më shumë se sa përqindja e baterisë për të vazhduar punën pa probleme. Siç është e zakonshme Apple nuk ka komentuar në lidhje me të derisa të gjeni burimin e problemit. Me sa duket problemi vjen nga një problem me sensorin e ajrit, i cili detyron bateritë të ndalojnë punën për të shmangur probleme të tjera më serioze.

Duke qenë një problem fabrike, Apple ka krijuar një program falas të zëvendësimit të baterisë, një program në të cilin mund të shkojnë të gjithë përdoruesit që kanë blerë terminalin midis muajve shtator dhe tetor të vitit të kaluar. Por duket se megjithë besimin e mirë nga ana e Apple, organi i ngarkuar me mbikëqyrjen e baterive në Korenë e Jugut, dëshiron të sqarojë problemin e vërtetë të baterive të këtyre modeleve dhe ka hapur një hetim në këtë drejtim, gjë që ai nuk e bëri me shpërthimet e Galaxy Note 7, pasi bateritë Samsung prodhohen nga vetë kompania pa kaluar nëpër këtë rregullator në çdo kohë.

Apple vazhdon të pohojë nga aktive dhe pasive se nLe të mos përdorim asnjëherë kabllo dhe karikues që nuk janë të certifikuar prej tyre., të tilla si ato të shitura nga kompania ose IMF-të. Duket se Apple gjithmonë mburon veten në këtë drejtim kur shfaqen probleme me bateritë, pa marrë parasysh që shumica e përdoruesve gjithmonë përdorin karikuesin zyrtar që vjen me iPhone, unë dyshoj shumë se ata do të zbresin në dyqanin kinez për të blerë një çmim të lirë karikues në mënyrë që të mos shpenzoni origjinalin dhe të vendosni pajisjen në rrezik, e cila nuk karakterizohet saktësisht nga të qenit ekonomik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.