Më 20 gusht NASA do të dërgojë një nëndetëse në fund të Oqeanit Paqësor

titan

NASA mbetet i vendosur të jetë agjencia pioniere në Tokë për eksplorimin e hapësirës dhe zbulimin e formave të reja të jetës. Për të kryer këtë punë, Agjencia e famshme Hapësinore e Shteteve të Bashkuara ka vendosur që ka ardhur koha për të hedhur një hap të ri dhe fjalë për fjalë merrni një nëndetëse në fund të oqeanit Paqësor.

Siç kanë njoftuar përgjegjësit e këtij projekti, të pagëzuar zyrtarisht nga NASA me emrin e Nënujore, do të fillojë 20 gushtin tjeter, data në të cilën nëndetësja pritet të zhytet dhe të fillojë të hedhë të gjitha llojet e të dhënave që më vonë do të përpunohen me përpikmëri, jo më kot, ky mision është shumë i përqendruar në shërbejnë si bazë për projektet e ardhshme në lidhje me kërkimin e jetës jashtëtokësore.

NASA

Fillon projekti Subsea, i cili do të shërbejë si një bazë për të kërkuar për jetë jashtëtokësore jashtë planetit tonë

Nëse jeni pak a shumë i azhurnuar dhe i dini hapat që NASA po ndërmerr, me siguri do ta dini në mënyrë të përsosur pse fillon një mision si ky. Fundi i tij nuk është askush tjetër përveç ekzistencës së hënave të ndryshme si p.sh. Evropë, hëna e akullt e Jupiterit, ose Enceladus y titan, hënat e Saturnit, të cilat muajt e fundit kanë tërhequr vëmendjen e shumë astronomëve dhe shkencëtarëve.

Ideja është që të jemi në gjendje të zhvillojmë sa më shumë të jetë e mundur dhe brenda planetit tonë një lloj sistemi ose mekanizmi, të pajisur me instrumente shumë të specializuara, me të cilat mund të kushtet e studimit në ujë të lëngshëm e cila sapo është zbuluar në hënat e përmendura në vijat e sipërme, veçanërisht në rastin e Titanit, ku uji është në sipërfaqe.

nëndetëse

Ideja për të dërguar një nëndetëse në Titan nuk është e re, NASA na tregoi tashmë rreth këtij projekti rreth tre vjet më parë

Ideja e zhvillimit të kësaj platforme nuk është aspak e re, veçanërisht në rastin e NASA-s, një agjenci që rreth tre vjet më parë i prezantoi botës një projekt të tij që saktësisht kërkonte të merrte një nëndetëse në Titan. Siç ndodh shpesh me këtë lloj projekti, ishte planifikuar në planin afatgjatë, posaçërisht për të sjellë një nëndetëse në këtë hënë të Saturnit, fillimisht, flitej për 2040 si një datë e realizueshme.

Para se të vijë më në fund ajo datë, NASA duhet të jetë në fazat e djegies dhe një nga të parat është të fillojmë prova në planetin tonë, prova që duhet të kryhen në kushte të ndryshme dhe duke përdorur lloje të ndryshme të teknologjive, jo më kot e vërteta është se ne nuk dimë se çfarë do të gjejmë pasi të arrijmë Titani kështu që ne duhet të presupozojmë çdo lloj gjendjeje.

Në këtë mënyrë dhe pa bërë shumë zhurmë, fillon projekti Subsea i NASA-s, në të cilin një nëndetëse e parë do të dërgohet direkt në fund të Oqeanit Paqësor, konkretisht rreth ishullit më të madh të Hawaiit, në mënyrë që të provojë instrumentimin me atë që tregon këtë prototip të parë që do të duhet të përballet kushtet ekstreme të presionit dhe temperaturësPërveç kësaj, misioni do të përdoret për të studiuar biologjinë në pjesët më të thella të oqeanit.

fundi i detit

Në misionin e tij të parë, Subsea duhet të zbresë në një ventilim hidrotermal në Hawaii

Ndër të dhënat e pakta që janë publikuar zyrtarisht, ne e dimë se qëllimi kryesor i misionit është eksploroni pjesën e poshtme të një ajri hidrotermal e cila ka një temperaturë qindra gradë për shkak të faktit se ka aktivitet të madh vullkanik në atë rajon. Nga ana tjetër, nëndetësja do të mësohet studioni organizmat dhe bakteret tolerante këtyre kushteve shumë të veçanta për të cilat do të bëhen vëzhgime topografike, mjedisore dhe kimike.

Pa dyshim, duhet të pranojmë që ky lloj projekti, megjithëse qëllimi kryesor është diçka tjetër, nuk do të na ndihmojë të njohim planetin tonë shumë më mirë. Edhe kështu, duhet të kujtojmë se jemi vetëm para një hapi të parë, një seri testesh që do të përfundojnë kur vitin e ardhshëm NASA do të dërgojë përsëri një nëndetëse në fund të oqeanit megjithëse, me atë rast ata do të përdorin një 24 minuta vonesë në komunikim në mënyrë që të përpiqesh të simulosh kohën që do të duhej për të dërguar një urdhër në një nëndetëse hipotetike që ishte vërtet në Titan.

Më shumë informacion: NASA


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Luis Alberto Albarracin dijo

    MMMM 5 X 8 = 40… 2 deri 23 =… jo nuk do të mbajë presionin.

bool (e vërtetë)