Mbërrin Stadia, platforma e re e lojrave në internet e Google

Logoja e Stadia

Ne e kishim njoftuar atë, ishte vetëm çështje kohe para se gjigandi me kryeqytet G të interesohej për lojërat video. Dhe siç është spekuluar muajt e fundit, ai moment ka ardhur. stadium, platformë krejt e re për "lojtarë" me të cilët Google hyn plotësisht në botën e lojërave video tashmë është një realitet. Dhe për të mirë ose për të keq, nuk ka lënë askënd indiferent.

Më në fund NUK do të kemi një tastierë Google. Për shumë është zhgënjim pasi ata dëshironin të shihnin se çfarë ishte në gjendje të prodhonte dhe të kontribuonte Google në këtë industri. Por nga ana tjetër, koncepti për të qenë në gjendje të luani të gjitha lojërat tuaja, në çdo ekran dhe në çdo kohë, gjithashtu ka tërhequr vëmendjen dhe është pëlqyer shumë. Ne e dinim që Google nuk do të na thërriste për një prezantim me diçka të zakonshme dhe ashtu ka bërë.

Stadia nuk është një tastierë ... por na pëlqen

Duke ditur potencialin që Google ka në nivelin e zhvillimit, ne prisnim diçka të rëndësishme. Për javë të tëra është komentuar në media të ndryshme se ajo që ai do të na tregonte do të ishte diçka e ngjashme me të një lojë Netflix. Por kjo është diçka që nuk ka qene e qarteMadje nuk është folur për një pajtim apo çmime uniforme për lojërat. Pra, nuk mund të flasim me siguri për llojin e shërbimit në të cilin mund të mbështetemi.

Ajo që Google është përpjekur të na dërgojë një koncept shumë i qartë. Në të ardhmen, gjithnjë e më afër, nuk do të na duhet një tastierë për të luajtur lojërat tona të preferuara. Ne mund të ndjekim lojën që fillojmë në laptop në TV-në tonë. Dhe kur të dalim, ndiqni të njëjtën lojë për të njëjtën kohë kur ishim në smartphone. Të dy situatat duken si një përparim i vërtetë, dhe ne e duam këtë. Por me shumë detaje për t'u specifikuar në këtë moment.

Një tjetër risi që flet për lojën që do të ofrojë Stadia është mundësia e të pasurit një ekran të përbashkët. Një mundësi që në varësi të lojës, deri më tani dukej e komplikuar. Fuqia informatike e nevojshme për të ofruar këtë opsion ishte e paarritshme, megjithëse duket se Stadia do t'i heqë këto pengesa shumë shpejt dhe do të mirëpritet nga lojtarët.

Google dëshironte të kishte më të mirën në botën e lojërave video. Dhe ka pasur kompani që janë një pikë referimi në sektor. Por edhe me kontributin që mund të ofrojnë fabrikat e vogla në botën e lojërave. Kështu, Google ofron të gjitha lajmet e krijuara për zhvilluesit nga të gjitha kompanitë që kanë bashkëpunuar në krijimin e Stadia. Në këtë mënyrë, sigurohet që, me gjithë potencialin e G-së së madhe, të vendosin bast për krijimin e përmbajtjes për këtë platformë të re.

Ndani lojën tuaj me këdo që dëshironi në këtë moment

Një nga gjërat që pëlqejnë më shumë adhuruesit e lojës është të jetë në gjendje të ndajnë lojën tuaj me pjesën tjetër. Integrimi i lojtarëve të tjerë në lojën tonë do të bëhet automatikisht. Dhe siç e kemi parë në videon demonstruese do të jetë shumë më e lehtë falë një butoni të dedikuar për atë. Të jesh në gjendje të ftosh lojtarë të tjerë në lojën tonë do të jetë intuitiv dhe i shpejtë. Mbi të gjitha mund ta bëjmë nga vetë platforma dhe pa nevojën për të ndaluar lojën tonë.

Pajisjet Stadia

Pasja e opsioneve si kjo e shtimit të lojtarëve në një lojë në lëvizje mund të sigurohet vetëm nga disa, dhe Google është mes tyre. Gjatë prezantimit të djeshëm u njoftua gjithashtu se Stadia do të shfaqë disa udhëzues specifik për secilën lojë. Diçka për atë që ishte spekuluar javët e fundit. Por diçka që nuk e kishim është integrimi i vetë udhëzuesit në lojë. Dhe kjo do të na ndihmojë të ofrojmë «Zgjidhje» në momentin e saktë në të cilin po fillojmë. Një tjetër përparim që ne e duam.

Stadia, të paktën tani për tani, nuk është asgjë më shumë se një platformë për lojëra me një pjesë të shkëlqyer konceptuale për të cilat ka shumë për të specifikuar. Një platformë, po, me një madhësi aq të madhe sa Google. Dhe se bazohet në qendrat e të dhënave që Google ka në të gjithë planetin tonë. Nuk është për t'u habitur, një nga parullat e tij më të përsëritura sot ka qenë "Qendra e të dhënave është platforma juaj".

Nuk ka më pajisje Stadia

Stadia nuk ka më pajisje

Siç thamë në fillim, të dish që Google më në fund nuk vuri bast për krijimin e një tastiere fizike zhgënjen disa. Por ideja që ata propozojnë të mos kesh nevojë për një pajisje tjetër është gjithashtu një përparim. Adhuruesit e lojërave dhe përdoruesit e teknologjisë më themelore përdorin minimumi dy, tre dhe deri në katër pajisje në ditë. Të paktën, dhe pothuajse domosdoshmërisht, ne përdorim smartphone çdo ditë. Kësaj i shtojmë ndoshta disa kufje. Pastaj laptopi, dhe nëse duam të luajmë, edhe tastiera.

Megjithëse nuk mund të heqim qafe një element thelbësor për ta bërë përvojën e lojrave plotësisht të dobishme, kontrolluesin. Kontrolluesi Stadia, në të cilën imazhet kishin dalë tashmë, na pëlqente. Me një dizajn tradicional që fsheh teknologjinë më të fundit si p.sh. butonin për të ndarë lojën tonë direkt në Youtube, ose një asistent zëri. Do të ketë karikimi përmes USB Type C, lidhshmëria wifi, port fole kufjesh dhe tre cilësimet e ngjyrave.

Ngjyrat e kontrolluesit Stadia

Ne e shohim se si "Hiq" pajisjet pa humbur alternativa dhe loja e lojës nuk është me të vërtetë diçka e re. Të jesh në gjendje të luash të njëjtat lojëra si deri më tani, dhe shumë më tepër, pa pasur nevojë për tastierën. Ose televizioni ku e kemi gjithmonë të lidhur e bën lëvizjen shumë më të madhe. Dhe se siç kemi komentuar, ne mund ta bëjmë atë pa humbur lojën dhe duke ndjekur të njëjtën pikë e bën edhe më të mirë. Pa kuti, pa shkarkime, pa kufij.

Gjithmonë na pëlqen të jemi dëshmitarë të progresit. Dhe Stadia do të jetë padyshim një para dhe pas në industrinë e madhe të lojërave video. Një përparim që si gjithmonë do të jetë pozitiv për përdoruesit. Dhe ajo ne presim shërbejnë në mënyrë që rivalët më të drejtpërdrejtë si p.sh. Microsoft ose Sony marrin shënim e përmirësimeve dhe përpiquni t'i kapërceni ato. Shtë e qartë se industria pëson ndryshime dhe ne do të shohim nëse firmat e tjera janë në gjendje të ndjekin Google në këtë fazë të re.

Ajo që ne ende nuk e dimë për Stadia

Pas një prezantimi relativisht argëtues dhe dinamik, një numër pyetjesh mbeten në proces. Ne qëndrojmë me disa pyetje vërtet të rëndësishme. Ne jemi vendosur nga Google për të ditur më shumë rreth katalogut të lojërave që Stadia do të ketë gjatë verës. Por ka shumë gjëra që nuk na janë thënë, dhe ndër to disa prej tyre kanë shumë rëndësi. Një nga dyshimet e mëdha gjatë këtyre javëve, dhe që do të vazhdojë të mbetet në ajër, është operacioni i nivelit të biznesit të Stadia.

A do të funksionojë me një pajtim mujor? Ne nuk e dimë nëse do të jemi në gjendje të përdorim Stadia duke paguar një tarifë mujore. Dhe sigurisht, ne nuk e dimë, nëse po, për sa do të flisnim. Kjo nuk ka qenë e qartë. Opsioni tjetër, në rast se nuk është një shërbim pajtimi, mund të jetë blerja e lojërave, ose madje mund të ketë një lloj "qiraje" të secilës lojë. Ne do të vazhdojmë të bëjmë spekulime derisa Google të na sqarojë shumë më tepër.

Platforma Stadia

Një tjetër nga pikat e rëndësishme jetësore, ne nuk i dimë kërkesat minimale për shpejtësinë e lidhjes që do të duhet të jemi në gjendje të përdorim Stadia. Sidomos duke marrë parasysh rezolucionet që diskutohen në prezantimin e 4K HDR në 60 FPS. Një detaj thelbësor për, duke marrë parasysh lidhjen që kemi, për të ditur nëse mund të luajmë përmes platformës së re të Google.

Dhe sigurisht, për të gjithë adhuruesit e botës së lojrave, është është thelbësore të njihni katalogun e lojërave me të cilën mund të llogarisim. Në këtë kuptim, Google na citon në verë. Kështu që do të duhet të presim disa muaj për të zbuluar këtë të panjohur dhe shumë të tjerë që u lanë në ajër dje. Bastet në një platformë në të cilën ka akoma shumë për të ditur dhe kaq të rëndësishme, duket e rrezikshme. Megjithëse e duam konceptin e treguar dhe përmirësimet janë thelbësore në nivelin e lojës dhe teknologjisë ne vazhdoni të prisni për të mësuar më shumë rreth Stadia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.