Cambridge Audio Melomania 1+: Përpjekja për të përmirësuar një hit

Cambridge Audio vazhdon të punojë në zgjerimin e gamës së produkteve të saj audio përtej pajisjeve klasike Hi-Fi që i kanë shërbyer markës për të hedhur bazat për tingullin britanik, siç na ka treguar udhëtimi i tij i biznesit në fushën e audios. Këtë herë ata vazhdojnë të bëjnë bast për zërin në kufjet TWS.

Melomania 1+ është një përpjekje për të përmirësuar një produkt mjaft të mirë që Cambridge Audio lançoi për të bërë pjesën e vet në tregun e kufjeve TWS. Qëndroni me ne dhe zbuloni se cila ka qenë përvoja jonë me Cambridge Audio Melomania 1+ nga firma britanike.

Materialet dhe dizajni

Në këtë rast, Cambridge Audio ka vendosur të mos rinovojë aspak përvojën e krijuar tashmë me Melomania 1. Këto kufje të reja, në nivelin e dizajnit, nuk janë absolutisht asgjë e re. Ne kemi një kuti me një madhësi mjaft të përmbajtur dhe me atë që më duket dizajni më i suksesshëm, një sistem vertikal hapjeje. Ne kemi një madhësi mjaft kompakte dhe disa materiale shumë interesante. Këtë herë ata zgjedhin një të zezë mat që ka një llak që mbron nga rrezet e diellit. Në këtë rast, ngjyra e bardhë do të ketë të njëjtat veshje dhe qëndrueshmëri.

 • Përmasat e kutisë: 59 x 50 x 22 mm
 • Përmasat e kufjeve: 27 x 15 mm

Vetë kutia peshon 37 gram, megjithëse nëse shtojmë peshën totale të kufjeve dhe kutisë do të shkojmë në rreth 46 gramë, një peshë dhe dimensione në të njëjtën mënyrë të matura dhe kjo do të na ndihmojë t'i transportojmë ato ditë për ditë. Në rastin tonë, siç e keni parë në fotografi, ne kemi pasur njësinë në të zezë mat. E njëjta gjë ndodh me kufjet, shumë të lehta me sistemin e tyre në vesh, kështu që në parim ata janë mjaft të rehatshëm për tu veshur çdo ditë. Cambridge Audio është shpesh e drejtë në këto pika.

Specifikimet teknike

Sa për kufjet, ne i gjejmë një drejtues 5,8 milimetra për secilën kufje, me kontroll dinamik dhe një diafragmë grafeni. Për të lëshuar tingullin, ai do të përdorë Bluetooth 5.0 Klasa 2, kështu që ne kemi një lidhje automatike dhe sistem të fikjes, si dhe performancë të mirë në aspektin e autonomisë.

Sidoqoftë, kufjet fshehin një procesor me dy bërthama Qualcomm WCC3026 me një nënsistem Kalimba DSP për të ofruar audio me besueshmëri të lartë me produkte që lëshojnë zë që kanë aftësitë për të ekzekutuar skedarët e kërkuar.

 • Rezistencë ndaj ujit IPX5 për kufje dhe për kutinë

Ne kemi mbështetje për profilet A2DP, AVRCP, HSP dhe HFP, si dhe për tre kodekët më të njohur, si në nivelin e audios me besueshmëri të lartë siç është aptX Qualcomm, ashtu si me AAC-në e pronarit për produktet e Apple dhe SBC për pjesën tjetër të tingullit të zakonshëm. Ata kështu vënë bast në një frekuencë përgjigjeje nga 20 Hz në 20 kHz, ndërsa shtrembërimi mbetet shumë nën 1%, ne kemi saktësisht 0,04%, një zemërim i vërtetë.

 • Mikrofoni MEMS me anulimin e zhurmës CvC

Nga ana e tij eMikrofoni ka një ndjeshmëri prej 96 dB dhe një përgjigje frekuence midis 100 Hz dhe 8 kHz. 

Autonomia dhe cilësia e audios

Kemi një bateri 500 mAh me kabllo USB-C dhe fuqi maksimale 5V. Ato ofrojnë kështu një kohë riprodhimi deri në 45 orë duke përfshirë fytyrat e kutisë, rreth 9 orë me një karikim të vetëm, që është një performancë fantastike. Në testet tona numrat kufizohen me ato të ofruara nga Cambridge Audio që zakonisht është mjaft i besueshëm në këto terma të të dhënave specifike.

Ne kështu marrim një tingull mjaft të mirë, superior nëse është e mundur nga ai i ofruar nga Cambridge Audio Melomania 1 nga i cili ata trashëgojnë modelin. Ne kemi parë vonesën e mëparshme prej rreth 70ms që ata na ofruan relativisht të reduktuar në lidhje me riprodhimin audio në lojërat video ose në platformat streaming. Vlen të përmendet se kodeksi AAC është i zakonshmi në iTunes, inferior në cilësi ndaj aptX të Qualcomm dhe ai që do të përdorim në produktet e kompanisë Cupertino, ndërsa me terminalet e pajtueshëm Windows dhe Android mund të përfitojmë nga kodeku aptX .

Konfigurimi dhe aplikimi

Për t'i bërë ato të funksionojnë, ne thjesht duhet të ndjekim hapat vijues themelorë të konfigurimit që tashmë do t'i dini:

 1. Nxirrni kufjet nga kutia
 2. Lidhu me Melomania 1 L në cilësimet Bluetooth të pajisjes suaj
 3. Të dy kufjet do të bashkohen dhe do të fillojnë të punojnë

Nga ana e saj, lLista e mundësive duke shtypur butonat është pothuajse e pafund, Ka kaq shumë funksione sa që nënshkrimi përfshin një kartë me butonat dhe rezultatin e tyre:

 • Luaj dhe Ndalo
 • Kapërce këngën tjetër
 • Kapërce këngën e mëparshme
 • Vëllimi lart
 • Vëllimi poshtë
 • Ndërveproni me telefonatat
 • Asistent zëri

Përvoja e përdoruesit dhe mendimi i redaktorit

Edhe një herë Cambridge Audio na tregon se jo gjithçka shkon me kufjet TWS. Media të tjera prestigjioze tashmë i kanë kataloguar këto kufje si një nga alternativat më të mira TWS që mund të gjejmë në treg, Dhe është që kur firma britanike fillon të punojë, në përgjithësi, e bën këtë në mënyrë që të na ofrojë një përvojë të rafinuar, siç ka ndodhur me produkte të tjerë të ngjashëm. Në këtë rast, Cambridge Audio Melomania 1 e mëparshme na dha një rezultat kaq të mirë saqë është e vështirë për ne të gjejmë arsyen e diferencimit. Sidoqoftë, këto Melomania 1+ nuk supozojnë ndonjë kosto shtesë që na bën të rimendojmë alternativën.

Do të fajësohen 121 euro të blerjes së tij në ndonjë prej modaliteteve për të cilat ne vendosim të zgjedhim, në faqet e internetit të tilla si faqja zyrtare e Cambridge Audio o nga pika jonë e zakonshme e shitjes siç është Amazon.

Melodi 1+
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
121
 • 80%

 • Melodi 1+
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Cilësia e audios
  Redaktori: 95%
 • ergonomi
  Redaktori: 70%
 • autonomi
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni që ndiejnë premium
 • Cilësi audio që përputhet me më të mirën
 • Një çmim i matur duke marrë parasysh sa më sipër

Contras

 • Pak më e guximshme mungon në dizajn
 • Vazhdoni në lidhje me versionin e mëparshëm
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)