Microsoft Edge vazhdon të mundë konkurrencën për sa i përket konsumit të baterisë

performanca-bateria-buzë-krom-firefox-opera

Disa muaj më parë, saktësisht në qershor, Microsoft publikoi një video në të cilën mund të shikonim se si jetëgjatësia e baterisë së laptopëve Windows 10 që përdorin Edge është shumë më e lartë sesa nëse përdorim shfletues nga prodhues të tjerë si Chrome, Firefox dhe Opera. Djemtë nga Redmond e kanë bërë këtë krahasim përsëri, por me Windows 10 Anniversary Update, pasi Google shprehu shqetësimin e tij me këto rezultate dhe filloi një azhurnim të ri të shfletuesit të tij. Për të pastruar çdo dyshim, Microsoft e ka kryer përsëri këtë provë, por kësaj here ka bërë dy teste të ndryshme.

Në të parën, mund të kemi katër tableta Surface që ekzekutojnë Firefox, Edge, Chrome dhe Opera duke ekzekutuar një video Vimeo, i njëjti klip përsëri dhe përsëri në një lak. Të gjitha pajisjet kanë të njëjtin harduer. Në rezultatet e marra në këtë test mund të shohim se si Microsoft Edge ka arritur një jetëgjatësi të baterisë prej 13:25:49 ndërsa Chrome mezi i ka kaluar 12 orë e 8 minuta. Opera është pak më shumë se nëntë orë e gjysmë dhe Firefox është tetë e një çerek orë.

 • Buzë: 13:25:49
 • Kromi: 12:08:28
 • Operon: 9:37:23
 • Firefox: 8:16:49

Në këtë video të dytë, ne mund të shohim të njëjtat pajisje, por këtë herë duke luajtur përmbajtje përmes Netflix me të njëjtët shfletues. Logjikisht, ndryshe nga testi i mëparshëm, orët e jetës së baterisë janë shumë më të ulëta sesa nëse luajmë vetëm video të Vimeo. Në këtë provë Microsoft Edge gjithashtu ka arritur të tejkalojë shumë jetën e baterisë së konkurrentëve të tjerë. Edge ka arritur një jetëgjatësi të baterisë prej 8:47:06 duke luajtur vazhdimisht video përmes Netflix, ndërsa Opera, e dyta në listë, mezi i ka kaluar 7 orët. Chrome nga ana e tij tejkalon gjashtë orë dhe Firefox pesë orë.

 • Buzë: 8:47:06
 • Vepron 7:08:58
 • Krom 6:03:54
 • Firefox 5:11:34

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)