Microsoft ndalon shitjen e Surface 3

microsoft

Tre vjet i është dashur Microsoft-it të kuptojë se diapazoni Surface RT, 2 dhe 3 ishte i dënuar të vdiste edhe para se të nisej. Kufizimet e pajisjes suaj, të cilat nuk lejoi të shijojë një version të plotë të Windows, në cilindo nga modalitetet e saj, dhe ata e shndërruan këtë pajisje në një tablet të thjeshtë pa pretendime dhe padyshim pa aplikime, gjë që e kufizoi shumë shitjen e saj. Më në fund dhe pasi panë sesi Microsoft nuk lançoi Surface 4 në të njëjtën kohë kur prezantoi Surface Pro 4, djemtë nga Redmond kanë filluar të tërheqin Surface 3 nga dyqanet online të kompanisë.

Në fillim të nëntorit sipërfaqja 3 ishte jashtë stokut në SH.B.A., MB, Francë, Gjermani… Por nuk ka qenë deri më tani kur kompania ka vendosur ta eleminojë atë plotësisht nga katalogu i saj në internet. Në konferencën e javës së kaluar që njoftoi rezultatet financiare të kompanisë për tremujorin e fundit, Microsoft njoftoi se Surface 3 kishte ditët e numëruara dhe se do të përqendrohej vetëm në Surface Pro 4 dhe Surface Book. Strategjia e Microsoft për të ardhmen nuk kalon në tregun e tabletëve tani, siç konfirmon kjo lëvizje.

Surface 3, si pjesa tjetër e modeleve Surface të Microsoft-it, pa mbiemrin Pro, Surafce RT dhe Surface 2, përdori procesorët ARM dhe u menaxhuan përkatësisht nga Windows RT dhe Windows RT 8.1. Sidoqoftë, Surface 3 ishte hapi i parë për të përdorur një procesor Intel Atom, i cili e lejoi atë të ekzekutonte një version shumë të kufizuar të Windows, i cili nuk lejoi që pajisja të përdorej si një zëvendësim i vërtetë për një laptop në një çikë. Për momentin duket se Microsoft nuk ka plane për të ri-lëshuar pajisjen Surface pa Pro, por gjithçka duket se tregon se kjo varg ka ndërruar jetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ?? DAVID QUINTERO © ™ (@HUANDAWEI) dijo

  A mendoni se sot një sipërfaqe 2 me Nvidia Tegra 4 dhe 32 GB Ram do të më përshtatej? Pavarësisht se jam Windows RT 8.1, unë do ta përdorja atë vetëm për gjërat themelore në universitet dhe do të konsumoja multimedia.

 2.   ?? DAVID QUINTERO © ™ (@HUANDAWEI) dijo

  A mendoni se sot një sipërfaqe 2 me Nvidia Tegra 4 dhe 32 GB Ram do të më përshtatej? Pavarësisht se jam Windows RT 8.1, unë do ta përdorja atë vetëm për gjërat themelore në universitet dhe do të konsumoja multimedia.

bool (e vërtetë)