Microsoft lëshon mjetet e tij të Mësimit Makiner

Mësim Machine

Siç kemi komentuar tashmë në disa raste, mund të themi se, pa lënë pas dore degët e tjera të biznesit, e vërteta është se në microsoft duket se kanë vënë bast praktikisht të gjithë të ardhmen e tyre për çështje të inteligjencës artificiale, një nga linjat më premtuese të biznesit. Ju keni prova të asaj që unë them në atë se si kompani të tjera të shkëlqyera të teknologjisë, të tilla si Amazon, Google dhe madje edhe Apple, gjithashtu bëjnë bast për këtë model biznesi.

Për të provuar të jetë shigjeta në këtë treg të ri, Microsoft ka marrë vendimin për të vënë në dispozicion të të gjitha palëve të interesuara një sërë shërbimesh me burim të hapur me të cilat Të mësuarit makinerik me njohjen natyrore të të folurit. Kjo do të thotë që çdokush mund të integrojë sistemin e njohjes së zërit të kompanisë së Amerikës së Veriut në aplikacionin ose pajisjen e tij, një platformë që, si një kujtesë, shquhet për të patur një normë gabimi bisede prej vetëm 5,9%.

Microsoft e bën të disponueshme për të gjitha palët e interesuara platformën e saj të Mësimit Makiner me njohje natyrore të fjalës.

Nëse jeni të interesuar në propozim, ju tregoni se ky sistem i njohjes së zërit është pagëzuar nga kompania si një mjet mjetesh njohëse dhe është tashmë i disponueshëm, në beta dhe i licencuar nga MIT, në depon e GitHub. Ndër veçoritë e tij më interesante, duhet të theksohet se ofron mundësinë e ndërtimit të rrjeteve nervore ose zhvillimin e sistemeve të të mësuarit makiner duke përfituar nga përdorimi i CPU-ve dhe GPU-ve me shkallëzim të mjaftueshëm për t'u bërë standardi për këtë teknologji.

Siç është publikuar nga vetë Microsoft, përveç vazhdimit të zhvillimit të platformës së saj të Mësimit Makiner me njohjen natyrore të zërit, kjo përpjekje për të lëshuar projektin ka të bëjë shumë me idenë që ata kanë në shoqërinë e demokratizoni inteligjencën artificiale në mënyrë që të arrihet që të gjitha këto produkte më në fund të kenë vlerë të madhe në botën reale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)