Microsoft Edge gjithashtu do të bllokojë Flash në azhurnimin tjetër

Teknologjia Flash, e cila erdhi disa vjet më parë për t'u bërë praktikisht një standard në internet, ka parë se si në këto dy vitet e fundit ka filluar të jetë një teknologji për të shmangur, për shkak të problemeve të sigurisë që rrjedhin nga softueri i nevojshëm për të ngarkuar përmbajtje nga ky lloj. Përveç kësaj, ardhja e HTML 5, e cila ju lejon të krijoni të njëjtin lloj të përmbajtjes, por ngarkesa shumë më të lehta dhe më të shpejta ka qenë një arsye tjetër për zhdukjen e hershme të flash-it në internet. Më në fund, Microsoft dhe Google sapo kanë njoftuar nekrologjinë e Flash në shfletuesit e tyre, duke pushuar së mbështeturi këtë teknologji si parazgjedhje. Në fakt Chrome 55, versioni më i fundit i Chrome i disponueshëm, nuk ngarkon më asnjë përmbajtje të krijuar në flash.

Përdoruesit që duan të vizitojnë një faqe të krijuar me këtë teknologji Adobe do të duhet të mundësojnë manualisht ngarkimin e saj, duke u ekspozuar ndaj rreziqeve që kjo sjell, rreziqe që vetë zhvilluesi i njohu disa muaj më parë, madje duke rekomanduar që njerëzit të ndalojnë ta përdorin atë. Microsoft vazhdon të mbetet prapa Chrome pasi aktualisht vetëm përdoruesit e programit Insider, Ai tashmë ka në dispozicion opsionin e çaktivizuar dhe ata nuk luajnë përmbajtje Flash.

Përditësimi tjetër i Windows 10, Creators Studio, do të na ofrojë versionin përfundimtar të Edge me kufizimin vendas dhe të paracaktuar të bllokimit të përmbajtjes së krijuar me këtë teknologji. Që nga lëshimi i HTML 5, zhvilluesit e shfletuesve Ata po përqendrohen në përmirësimin e ngarkesës dhe administrimit të burimeve të kësaj teknologjie, përveç sigurisë që parandalon hyrjen e palëve të treta përmes gabimeve të sigurisë, diçka që i ka ndodhur Flash-it në versionet më të fundit të lojtarit të saj që ka lëshuar. Firefox, i treti në diskutim, gjithashtu nuk lejon që Flash të luhet natyrshëm nëse nuk e aktivizojmë atë manualisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)