Microsoft vazhdon të pushojë nga puna punonjësit e saj, tani është rradha e punonjësve të Skype

London Skype Office

Siç është raportuar Times Finnancial, Microsoft do të fillojë një proces të pushimeve nga puna pas së cilës do të mbyllë zyrën në Londër që ka divizioni Skype atje. Ky proces përfshin më shumë se 400 njerëz, një shifër e lartë edhe pse jo aq e lartë sa ristrukturimi i fundit i kompanisë që do të thoshte heqjen e pothuajse të gjithë fuqisë punëtore që kishte trashëguar nga Nokia.

Në këtë rast, Mbyllja e zyrave në Londër nuk do të thotë që unë do të heq SkypeMicrosoft e ka konfirmuar këtë, megjithëse paralajmëron se ka filluar një proces për të unifikuar funksionet e inxhinierëve që aktualisht ka në mënyrë që të zvogëlojë stafin.

Microsoft do të vazhdojë me pjesën tjetër të zyrave dhe pozicioneve të Skype por ato në Londër jo

Edhe pse ky është versioni zyrtar, disa informacione janë mbledhur nga ish-punonjësit e kompanisë të cilët kanë qenë në kontakt me Skype dhe paralajmërojnë se që nga blerja, Microsoft ka zvogëluar gradualisht dhe duke zëvendësuar punonjësit e vjetër të Skype me punonjësit e Microsoft, diçka që nuk ndalet së qeni normale në këto situata edhe pse të dy palët gjithmonë thonë ndryshe. Kështu që pak nga pak Microsoft do të shpëtojë jo vetëm nga punonjësit origjinal të Skype por edhe nga kompanitë e tjera që ka blerë vitet e fundit.

Në çdo rast, unë personalisht mendoj Microsoft vazhdon me strategjinë e tij të zvogëlimit, me fjalë të tjera, zvogëloni fuqinë e saj të punës për të qenë më efektive përballë ndryshimeve të ardhshme që do të vijnë. Këto plane nuk janë tipike për Microsoft por kompanitë e tjera të mëdha po bëjnë të njëjtën gjë me modelet e tyre si Intel. Në çdo rast, e ardhmja e zyrës së Skype në Londër është vulosur dhe bashkë me të edhe e ardhmja e punonjësve në kompani. Por A do të jenë ata me të vërtetë pushimet e fundit të kompanisë këtë vit? A do të ketë ndonjë surprizë të keqe në Microsoft? A do të ndikojë kjo në performancën e Skype?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Perihelion dijo

    Dhe a nuk do të ketë Brexit diçka me të? Ashtë një rastësi që vetëm zyrat e Londrës mbyllen ...

bool (e vërtetë)