Moska do të ndalojë përdorimin e softuerit Microsoft

windows-russia-microsoft

Kompania me qendër në Redmond mund të ndalojë së shërbyeri kryeqytetin rus. Sipas Bloomberg, Moska do të fillojë të zëvendësojë produktet e Microsoft-it me softuer kombëtar, si rezultat i insistimit të Vladimir Putinit për të mos u mbështetur në teknologjinë e huaj, është e veçantë nga të gjitha ato që vijnë nga Shtetet e Bashkuara. Kryeshefi i teknologjisë Artem Yermolaev u tha gazetarëve se shërbimi i parë për të ndaluar punën do të jetë Microsoft Exchange dhe Outlook, i cili do të zëvendësohet në 6.000 kompjuterë nga softueri nga kompania ruse Rostelecom.

Por kjo është vetëm maja e ajsbergut, pasi që në të ardhmen, autoritetet duan të zbatojnë softuerin kombëtar për të menaxhuar postën elektronike në më shumë se 600.000 kompjuterë të shpërndarë në të gjithë vendin. Ata madje mund të zëvendësojnë si Windows ashtu edhe Office megjithëse për momentin, sipas njoftimit nga ministri i teknologjisë, nuk ka plane në këtë drejtim.

Presidenti rus Vladimir Putin u ka bërë thirrje kompanive dhe njësive ekonomike të vendosin në dispozicion të tij një ofertë që do t'i lejojë ata të punojnë si më parë dhe të ndalojnë në varësi të softverit amerikan. Mungesa e besimit në softuerin amerikan jo vetëm që prek Microsoft por edhe Google dhe Apple ata kanë pasur probleme të ndryshme në vend për shkak të spiunimit të pretenduar të aplikacioneve të tyre dhe sistemit operativ.

Gjithçka filloi me krizën e Krimesë, në të cilën bashkësia ndërkombëtare vrapoi kundër Rusisë, dhe kërcënimet e para filluan të mbërrinin nga Rusia në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara. Në përpjekje për të ndaluar avancimin e produkteve amerikane në vend, Putini dëshiron të rrisë taksat për kompanitë amerikane që veprojnë brenda vendit.

Pak nga pak, qeveria ruse duket se po ndjek hapat e Kinës, duke u munduar kanë kontrolluar në çdo kohë të gjithë informacionin që qarkullon në internet dhe pajisjet që mund të paraqesin një kërcënim për qeverinë. Duhet të mbahet mend se nja dy vjet më parë, qeveria e vendit vendosi të zëvendësojë të gjitha iPad-et me tableta Samsung, pasi ata pretenduan se iOS kishte një derë të pasme që lejonte autoritetet amerikane të kishin qasje në informacionin e ruajtur në çdo pajisje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)