Movistar Home dhe Vodafone V-Home, ne krahasojmë shërbimet e reja të lidhura në shtëpi

Shtëpitë po bëhen gjithnjë e më të lidhura falë Inthernet i Gjërave, kompanitë e telefonit dhe komunikimit dëshirojnë të vendosin bateritë, megjithëse qartë disa e kanë bërë atë shumë më tepër se të tjerët. Brenda kornizës së MWC 2018, si Movistar ashtu edhe Vodafone, Dy kompanitë më të forta në tregun kombëtar kanë vendosur të bëjnë bast për risitë e tyre në shtëpi me të cilat do të tërheqin më shumë klientë, Movistar Home dhe Vodafone V-Home.

Le të hedhim një vështrim në atë që secila prej kompanive na ofron të vlerësosh nëse këto lëshime afatshkurtra me të vërtetë ia vlen të merren parasysh, dhe mbi të gjitha të dish se nga ato përbëjnë në një mënyrë të qartë dhe efikase.

Nuk do të jetë shumë e gjatë për gjithnjë e më shumë kompani të fillojnë të ofrojnë pajisje shtëpiake të lidhura si një pretendim më shumë reklamash, megjithëse nuk e dimë saktësisht se si ata do të arrijnë të përfshijnë çmimin e tyre në tarifat, detajet janë të rëndësishme në një treg gjithnjë e më shumë rritja, kujtojmë se të dy Vodafone dhe Movistar po përgatisin rritje çmimesh në normat e tyre për këtë muaj. Ne shkojmë pa vonesa të mëtejshme me lajmet që na janë paraqitur në MWC 2018 që po mbahet në Barcelonë dhe që po i trajtojmë në Actualidad Gadget.

Movistar Home, epiqendra e ardhshme e shtëpisë

Telefónica dëshiron të marrë maksimumin nga Aura, platforma e saj e Inteligjencës Artificiale, e cila tani do të përfshihet në Movistar Home, një asistent dixhital që do të na lejonte të centralizonim të gjitha shërbimet që kemi kontraktuar me kompaninë më të fortë të telefonit në vend. Aura do të jetë e pranishme si në një aplikacion të telefonisë mobile, ashtu edhe në Rrjetet kryesore sociale dhe natyrisht në Home, pajisjen tuaj të re. Me këtë, ai synon të centralizojë të gjitha pajisjet që ne kemi lidhur me Wi-Fi ose rrjetin lokal të shtëpisë sonë… deri në çfarë mase?

Sipas Movistar, Home do të jetë një mjet komunikimi midis kompanisë dhe klientëve, diçka për të përmirësuar duke marrë parasysh i parregullt Shërbimin e Klientit që ata aktualisht ofrojnë. Për atë, Home integron një ekran me të cilin ne mund të bëjmë thirrje video dhe thirrje që mund t'i transferojmë në ekranin e televizionit tonë (Ne imagjinojmë se për këtë do të jetë e nevojshme të kemi dekoderin Movistar +, i cili tashmë integron këtë funksion përmes platformës së saj Yomvi). Por siç kemi thënë, e rëndësishme sipas Movistar është që ajo të centralizojë të gjitha aftësitë e pajisjeve tona, për shembull, ne mund të ndryshojmë konfigurimin e routerit tonë nga ekrani ynë.

Do të bëhet gjithashtu një lloj kontrolli zëri për televizionin e kompanisë, pavarësisht nga fakti që shumë marka të tilla si Samsung tashmë kanë kontrolle të përputhshme për një sistem me karakteristika identike. Në fakt, nëse jeni mërzitur mjaftueshëm, madje do të jeni në gjendje të kërkoni nga Home rekomandime se çfarë të shikoni në televizion. Sidoqoftë, Movistar nuk planifikon ta nisë atë shumë shpejt, deri në gjysmën e dytë të këtij viti nuk do ta shohim në katalogun e tij për Spanjën, dhe më vonë në pjesën tjetër të vendeve ku Movistar është vendosur ndërkombëtarisht. Ata nuk kanë folur për çmimet ose integrimin brenda sistemit të normës, kështu që ne do të duhet të qëndrojmë vigjilentë për këtë pajisje të re me të cilën Movistar synon të revolucionarizojë shërbimet e saj në shtëpinë tonë.

Vodafone dhe Samsung sjellin V-Home

Vodafone gjithashtu ka dashur të sulmojë shtëpinë tonë me lajme teknike në lidhje me pajisjet e lidhuraPër këtë, ajo ka bashkëpunuar me një markë kryesore në treg, çfarë më pak sesa Samsung, edhe pse jemi paksa të befasuar që ata nuk i japin dorën Huawei në këto pajisje, pasi tradita e tyre është mjaft e gjerë. Me pak fjalë, ato nuk kanë qenë të shkurtra, ndryshe nga Movistar, Vodafone ka lëshuar një listë të madhe të pajisjeve për shtëpinë që do t'ju vendosin dhëmbë të gjatë dhe që vijnë në tre pako të ndryshme:

 • Paketimi i Fillimit të Monitorimit V-Home
  • SmartThings HUB: Centrali që kontrollon të gjithë sistemin
  • Kamera e mbikëqyrjes pa tel, me regjistrim HD, zbulimin e lëvizjes dhe mënyrën e natës. Ne mund të lidhim drejtpërdrejt dhe të ruajmë përmbajtje falas për dy javë
  • Multisensor: Sensorë për ndryshimet e temperaturës, hapjen e dyerve dhe dritareve dhe sigurinë në përgjithësi.
  • Sirena: Tingulli i alarmit që mund të paralajmërojë ndërhyrje të mundshme
  • Alarmi: Sistemi që do të njoftojë deri në 6 persona në 15 minuta nëse zbulohet ndonjë ndërhyrje.
  • Monitor V-Home: Sistemi që do të na lejojë të konfigurojmë elementët e lidhur për të vendosur perimetrin e sigurisë
 • Komplet zbulimi
  • Do të ketë një sensor uji për të monitoruar përmbytjet
  • Ai gjithashtu ka një sistem të zbulimit të tymit për të parandaluar zjarret
 • Paketimi i Automatizimit
  • Sensori i lëvizjes
  • prizë
  • Llambë LED

As nuk kanë dhënë data dhe sisteme specifike, vetëm se dyqani juaj online do të përfshijë këto produkte, kështu që me sa duket nuk do të jetë një tërheqje shumë e habitshme përballë normave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.