Nëse smartphone-i juaj nuk karikohet mirë, këto mund të jenë problemet dhe zgjidhjet e tyre

Smartphone

Me kalimin e kohës, telefonat inteligjentë mund të na japin probleme të ndryshme dhe të ndryshme, ndoshta për këtë arsye është pagëzuar si vjetërsim i programuar. Sidoqoftë, në shumë raste pajisja jonë mobile mund të na japë probleme që nga dita e parë, pothuajse gjithmonë në lidhje me baterinë, ngarkuesin ose lidhësin ku karikohet terminali ynë.

Para se të filloni aventurën e blerjes së një karikuesi të ri apo edhe një pajisje të re mobile, nëse shihni që smartphone-i juaj nuk karikohet mirë, lexoni këtë artikull deri në fund, sepse në të do t'ju tregojmë disa nga probleme më të përsëritura për të cilat terminali ynë nuk ngarkohet mirë Dhe ne gjithashtu do t'ju tregojmë zgjidhjet më të shpeshta për këto probleme.

Ndër problemet që mund të hasni janë ngarkimi i ngadaltë ose shkarkimi shumë i shpejtë i pajisjes sonë. Për të zgjidhur të gjitha këto probleme, nxirrni një stilolaps dhe letër, sepse ne do t'i rishikojmë të gjitha ato dhe do t'ju ofrojmë zgjidhjen që keni kërkuar për një kohë të gjatë.

Porta USB, e keqja e të gjitha të këqijave

Samsung Galaxy S6 Edge vs LG G4

Porta USB, përmes së cilës ne karikojmë pajisjen tonë mobile çdo ditë, është një nga pikat më konfliktuale të terminalit tonë. Dhe është se skeda metalike që ne gjejmë brenda portit përfundon e shkatërruar në shumë raste, duke futur karikuesin pa shumë kujdes.

Kjo mund të bëjë që smartphone-i ynë të mos karikohet ose ta bëjë atë shumë ngadalë. Nëse kjo ju ndodh, mos u shqetësoni sepse nuk është fundi i botës. Do të jetë e mjaftueshme për të ndryshuar këtë skedë për të zgjidhur problemet ose përpiquni ta ndreqni atë në mënyrë që gjithçka të funksionojë përsëri normalisht.

Si një këshillë e vogël duhet t'ju themi që të përpiqeni ta rregulloni vetë këtë problem, pasi në çdo dyqan ata do t'ju marrin një shumë të mirë eurosh për të bërë diçka që çdokush mund ta bëjë me pak aftësi dhe kujdes të madh. Nëse keni ndonjë, para se të filloni kërkimin e riparimit për informacion në internet dhe do të gjeni dhjetëra mësime se si të riparoni vetë portën USB ose si të zgjidhni problemet e ndryshme që mund të shfaqen në të.

Kabllot, ngatërresat dhe problemet kudo

Ashtu si porta USB e pajisjes sonë të lëvizshme, karikuesi kabllor që përfshijnë të gjithë terminalet është një tjetër pajisje shtesë që ne përdorim më shpesh. Veshja, keqpërdorimi dhe probleme të ndryshme që mund të shfaqen shpesh janë shkaku i problemeve gjatë ngarkimit të terminalit tonë.

Nëse pajisja juaj karikohet dobët ose shumë ngadalë, kontrolloni që karikuesi juaj dhe kablli i tij janë në gjendje të mirë. Në rast se nuk është në gjendje të përsosur, ndryshojeni atë për një të ri. Karikuesit zakonisht nuk janë shumë të kushtueshëm dhe mund t'ju ndihmojnë shumë në zgjidhjen e problemeve të ndryshme që lidhen me baterinë.

Gjithmonë përdorni një karikues tradicional

hamall

Një nga gabimet më të zakonshme të bëra nga shumë përdorues është përpiquni të karikoni pajisjen tuaj celular përmes një kompjuteri, duke e lidhur atë me portat e saj USB. Kjo nuk është e dëmshme ose e keqe për pajisjen tonë, por do të duhet shumë më shumë kohë për të parë se si bateria është plotësisht e ngarkuar.

Dhe kjo Kur lidhim smartphone-in tonë me një kompjuter, ne nuk do të marrim energjinë ose tensionin e njëjtë sikur ta lidhim pajisjen tonë me një prizë tradicionale, me një karikues muri.

Nëse e keni lidhur celularin tuaj me kompjuterin, duke kërkuar një karikim më të shpejtë se ai që merrni kur e lidhni atë me rrymën elektrike, kontrolloni karikuesin tuaj, nëse është i pajtueshëm me një smartphone sepse mund të përdorni një të gabuar me një të papajtueshëm fuqia dhe voltazhi.

Porta e karikimit mund të jetë e ndyrë

Duke u kthyer në portën e karikimit të pajisjes sonë mobile, është më se e këshillueshme që ta pastroni atë aq shpesh, me për shembull një kruese dhëmbësh me shumë kujdes duke u përpjekur të mos prishë asgjë. Në shumë raste smartphone-i ynë mund të mos karikohet në mënyrën e duhur, sepse ekziston një lloj papastërtie që nuk na lejon të krijojmë kontakt të mirë midis ngarkuesit dhe pajisjes sonë, pa e vërejtur ne.

Ka shumë pajisje për të pastruar këtë port, megjithëse për mendimin tonë me një kruese dhëmbësh tradicionale ose duke fryrë pak ju mund të hiqni papastërtitë e pranishme, dhe që terminali ynë të ringarkohet normalisht dhe pa na dhënë probleme. Nëse ky problem ju ndodh çdo herë, mund të blini një nga shumë mbulesat që kanë skeda speciale për të mbuluar boshllëkun që ekspozohet kur karikuesi nuk është i lidhur.

Ndryshimi i baterisë mund të jetë një ide e mirë

bateri

Nëse keni provuar gjithçka që ju kemi thënë në këtë artikull, pa rimbushur baterinë në një mënyrë normale dhe terminali juaj të karikohet siç duhet, mbase duhet të merrni parasysh të bëni një ndryshim të baterisë, po nëse pajisja juaj e lejon atë. Nëse keni një smartphone unibody, kjo bëhet pak më e komplikuar dhe ju rekomandojmë që të mos e bëni vetë sepse mund ta përkeqësojë problemin.

Bateritë nuk janë zakonisht shumë të shtrenjta dhe mbase për disa euro ju do të keni zgjidhjen e problemeve tuaja me pajisjen tuaj mobile.

Nëse asnjë nga zgjidhjet që ne kemi propozuar në këtë artikull nuk ka funksionuar për ju, gjë që do të na befasonte shumë, ndoshta ideja më e mirë është ta çoni atë në një shërbim teknik të specializuar për të kontrolluar plotësisht pajisjen tuaj mobile dhe për të provuar të zbuloni problemin . Ndoshta nuk keni arritur ta gjeni sepse tashmë është shumë i avancuar ose sepse është një temë tjetër nga të gjitha ato që kemi diskutuar në këtë artikull, megjithëse të them të vërtetën do të ishte mjaft e çuditshme.

A keni arritur të zgjidhni problemet e baterisë së smartphone-it tuaj me këshillat tona?. Na tregoni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes ndonjë prej rrjeteve sociale ku jemi prezent se cili ishte problemi që keni pasur dhe si keni arritur ta zgjidhni atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Pablo dijo

  Përshëndetje e doja artikullin tuaj por kam nevojë që të më ndihmoni rezulton se bleva një metal Ulefon dhe mbërriti 5 ditë më parë, por gjëja e parë që vura re ditën e parë kur e përdora, është se karikimi i baterisë arriti në 20% që tregonte 0 dhe u fik Unë e vendosa atë për të ngarkuar, dhe unë ngarkuar shumë shpejt.
  kur arrin 50% telefoni celular zakonisht fiket duke treguar 0% bateri Unë kontaktova Ulefon përmes një forumi Por gjithçka që ata përgjigjen është se ju duhet të karikoni 100% dhe të shkarkoni plotësisht celularin dy herë dhe kjo do të normalizojë baterinë por unë tashmë e bëri ashtu dhe nuk funksionon.
  Në forumin tuaj ju komentoni problemet e zakonshme midis tyre Ngarkimi i shpejtë shumë shpejt.
  Papritmas keni përvojë dhe mund të më ndihmoni me disa këshilla se si të ri-kalibroni një bateri në mënyrë që të mos më duhet të dërgoni celularin përsëri në Kinë pasi që ndodhem në Kolumbi, unë do të vlerësoja çdo përgjigje, faleminderit