Ndërtimi fillon në teleskopin 1.000 miliard dollarë

teleskopi

Për mjaft kohë është treguar se, pavarësisht nga fakti se investimet mund të bëhen aq goditëse sa ajo që na bashkon sot, E vërteta është se rezultatet e marra brenda botës së astronomisë po na ndihmojnë shumë të njohim hapësirën që na rrethon shumë më mirë, veçanërisht në periudhën afatmesme dhe afatgjatë, duke kuptuar për një kohë të gjatë gjatë gjithë kohës që një teleskop si ky mund të jetë funksional .

Larg nga e gjithë kjo, e vërteta është se bota e astronomisë është me fat pasi që më në fund ka filluar ndërtimin e asaj të pagëzuar si Teleskopi gjigant Magellan, një mjet që do të jetë më i madhi dhe më i fuqishmi në botë sapo të përurohet në mënyrë të parashikueshme 2024. Ky mjet, siç është deklaruar nga astronomë të shumtë, do të lejojë ekspertët të studiojnë universin antik dhe të kërkojnë shenja të jetës jashtëtokësore.

punon teleskopi

Pritet, nëse nuk ka vonesa në projekt, që Teleskopi Giant Magellan do të inaugurohet në 2024

Duke hyrë në pak më shumë detaje, siç është konfirmuar në atë kohë, ky teleskop i madh dhe i fuqishëm do të ndërtohet brenda objekteve të Observatori Las Campanas, një kompleks i vendosur në shkretëtirën Atacama (Kili). Për këtë, një projekt ndërtimi është dashur të hartohet sipas një mjeti të tillë, i cili më në fund do të akomodojë një pajisje, pesha përfundimtare e së cilës do të jetë më shumë se 900 tonë, një peshë që ka bërë që punëtorët të duhet të shpojnë një vrimë më shumë se 7 metra thellë në themel.

Si një nga ata që janë përgjegjës për ndërtimin e Teleskopit Giant Magellan ka komentuar zyrtarisht:

Për të kryer këtë projekt do të jetë e nevojshme të krijohet një strukturë çeliku teleskopike, pesha e së cilës do të jetë rreth 1.000 tonë. Kjo strukturë do të vendoset brenda një rrethimi rrotullues që do të masë 22 kate të larta dhe 56 metra të gjerë.

GMT

Teleskopi Giant Magellan do të jetë më i madhi dhe më i fuqishmi në planet

Sa i përket arkitekturës së tij, për të ndihmuar astronomët të studiojnë universin, është krijuar një teleskop i ri i nivelit të lartë me shtatë pasqyra me diametër 8 metra e gjysmë, secila peshon shumë afër 20 tonë. Puna e përbashkët e të gjitha këtyre pasqyrave do të sigurojë një zonë të mbledhjes së dritës, përafërsisht me madhësinë e një fushe basketbolli.

Përveç sa më sipër, edhe teleskopi do të ketë një 'optikë adaptive' bazuar në përdorimin e një sistemi lazer me të cilin mund të matet shtrembërimi i shkaktuar nga atmosfera e vetë Tokës. Ky mjet do të korrigjojë atë ndërhyrje dhe do të prodhojë imazhe më të mprehta dhe më të qarta. Bazuar në atë që u botua në faqe interneti i projektit:

Pasqyrat e Teleskopit Giant Magellan do të mbledhin më shumë dritë se çdo teleskop tjetër i ndërtuar ndonjëherë në Tokë dhe rezolucioni do të jetë më i miri i arritur deri më tani.

Nëse e vendosim këtë në perspektivë për një moment, ky vlerësim sugjeron që imazhet e marra nga ky teleskop do të jenë deri në 10 herë më të qartë se ato që ofron Teleskopi Hapësinor Hubble nga NASA.

Magellan

Ky do të jetë një nga mjetet që do të na ndihmojë të dimë nëse jemi vetëm apo jo në univers

Ideja prapa ndërtimit të një teleskopi të këtyre karakteristikave është të zhvillojmë një mjet të fuqishëm qëllimi i të cilit do të jetë të ndihmojë në studimin e galaktikave të vendosura në universin e thellë, megjithëse mund të luajë një rol themelor në formulimin e pyetjes nëse është vetëm në univers apo jo.

Në këtë mënyrë, Teleskopi Gjigand Magellan duhet të ndjekë një rrugë të ngjashme me atë të Kepler të NASA-s, e njëjta me të cilën janë zbuluar mijëra ekzoplanetë të rinj. Dallimi midis të dyve gjendet në deklaratat e bëra nga patrick Mccarthy, udhëheqësi i projektit:

Ndërsa një planet kalon përpara yllit të tij, një teleskop i madh në tokë, siç është Teleskopi Giant Magellan, mund të përdorë spektra për të kërkuar shenjat e gishtave të molekulave në atmosferën planetare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)