Netflix do t'ju paguajë nëse gjeni gabime në platformën e tij

netflix normat e dhjetorit 2017 Krishtlindjeve

Shumica e ndërmarrjeve të teknologjisë sot kanë programe shpërblimesh. Falë këtyre programeve, përdoruesit që gjejnë defekte në platformën e tyre, përgjithësisht sigurinë, do të marrin një shpërblim monetar. Netflix ishte një nga të paktët që nuk kishte një sistem të tillë. Edhe pse kjo do të ndryshojë, sepse ata tashmë kanë njoftuar programin e tyre Big Bounty.

Ky është një program sipas të cilit Netflix dëshiron që përdoruesit të gjejnë mete. Prandaj, nëse jeni i pari që gjeni një defekt në platformë, ata do t'ju japin një shpërblim. Megjithëse, është një program disi i veçantë. Sepse do të jenë inxhinierët e ndërmarrjes ata që vendosin nëse ka apo jo një shpërblim.

Kompania drejtoi një program Big Bounty dy vjet më parë. Edhe pse kësaj radhe ishte një program disi ndryshe, pasi ishte privat. Pra, ishte në dispozicion vetëm për 100 studiues që vetë kompania zgjodhi. Ky program u mbyll me një shpërblim prej 15.000 $Por asnjëherë nuk është ditur se kush i mori paratë.

Imazhi i logos së Netflix

Këtë herë Netflix po vë bast për një program të hapur shpërblimesh. Kështu që të gjithë përdoruesit mund të kërkojnë mete në platformë dhe t'i raportojnë ato në kompani. Pastaj, ekipi inxhinierik do të analizojë dështimin që është raportuar dhe do të vendosë nëse përdoruesi merr apo jo një shpërblim për të.

Netflix e bën këtë, sepse sipas komenteve të kompanisë, inxhinierët e saj kanë një gjë të mirë shkalla e autonomisë për sigurinë e produkteve tuaja dhe lirinë për të marrë vendime në lidhje me shpërblimet në një mënyrë më të shpejtë. Meqenëse ata e dinë më mirë cilat janë dështimet më serioze. Kështu që duket se ata po kërkojnë të modernizojnë procesin.

Përveç kësaj, kompania ka komentuar se Kontributet do të futen në Sallën e Famës të Hetuesve të Sigurisë kur një përdorues bëhet i pari që raporton një problem. Ata gjithashtu do të marrin shpërblimin e tyre. Çfarë mendoni për këtë program shpërblimesh?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.