Ata hedhin në gjyq Nike shumëkombëshe për përdorimin e softverit pirate

Këtu askush nuk kursehet. Që ata kapin një shumëkombëshe që persekuton falsifikimin e produkteve të saj në të gjithë botën, përdorimi i softverit pirate për të shmangur pagimin e licencës përkatëse duket si një shaka që në të vërtetë nuk është kështu. Quest, kompania që ka paditur Nike, është një kompani që është e përkushtuar në krijimin e bazave të të dhënave për menaxhimin e saj në re dhe është e përqendruar në botën e biznesit.

Pas kryerjes së një auditimi, Quest mund të verifikojë se si shumëkombëshe përdori softuerin tënd në mënyrë të paligjshme, duke përdorur gjeneratorë të fjalëkalimeve që qarkullojnë në internet dhe që janë në dispozicion për të gjithë. Megjithëse kompania kërkoi me mirësi Nike për të rregulluar situatën, ajo nuk pranoi. Zgjidhja: një proces gjyqësor.

Nike kontraktoi shërbimet e Quest në 2001, dhe që atëherë, prodhuesi i veshjeve sportive dhe veshjeve ka blerë një seri licencash nga kompania për të përdorur shërbimin e saj. Por pas kontrollit të kryer nga kompania, unë e zbuloj atë një numër i madh i ekipeve ata ishin duke përdorur një gjenerator çelësash për të aktivizuar shërbimet që Quest ofron për klientët e saj në re.

Në proces gjyqësor, Quest padit Nike për shkel të drejtat e pronësisë intelektuale përveç prishjes së marrëveshjes që ata arritën në 2001 kur filluan të punojnë së bashku. Siç pritej, Quest jo vetëm që kërkon kompensim financiar por gjithashtu kërkon që të gjithë kompjuterët që kanë të instaluar një version pirat të Quest të marrin legalisht licencën e tij.

Nike nuk ka komentuar për këtë çështjeMe sa duket, ata do të jenë duke përgatitur një deklaratë për të provuar të shpjegojnë se si ata përdorin aplikacione pirate, duke promovuar kështu piraterinë kur produktet e tyre janë më të falsifikuara në botë dhe çdo vit ata shpenzojnë qindra miliona dollarë për të parandaluar kopjet e produkteve të tyre. tregjet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.