Një shkelje serioze e sigurisë ka ekspozuar të dhënat e klientëve të Telefónica

Telefonica

Këtë mëngjes u zbulua një shkelje serioze e sigurisë që preku Telefónica. Për shkak të kësaj, të gjitha të dhënat e klientëve të kompanisë u ekspozuan. Edhe pse më në fund, të njëjtin mëngjes ekipi kompjuterik i kompanisë ka arritur të mbyllë këtë shkelje të sigurisë. Një dështim që lejoi hyrjen në të dhënat e çdo klienti me lehtësi të madhe.

si e vetmja gjë e nevojshme ishte të kesh një llogari në Telefónica. Kur hyn në internet, mjaftonte të bëje një ndryshim të lehtë në URL për të qenë në gjendje të aksesosh të dhënat private të klientëve të tjerë të operatorit. Ishte Facua ai që zbuloi këtë të metë të sigurisë.

Pasi e zbuluan, ata i zbuluan kompanisë qëllimin e tyre për ta bërë këtë informacion publik. Kështu që, Telefónica ka ndërmarrë veprime më shpejt dhe ata kanë kufizuar hyrjen në internet. Më në fund, disa orë më vonë u konfirmua se dështimi ishte zgjidhur përfundimisht.

Edhe pse është shqetësuese se Të dhënat e konsumatorit mund të aksesohen në një mënyrë kaq të thjeshtë. Meqenëse është e mundur që ka qenë dikush që ka krijuar një bazë të të dhënave me informacionin e marrë. Kishte të dhëna që mund të shkarkoheshin në formatin CSV, siç konfirmohet nga disa media.

Telefónica nuk ka reaguar deri më tani për këtë defekt të sigurisë të zbuluar. Gjithashtu nuk dihet nëse është shfrytëzuar apo jo kjo dobësi.. Duket se do të duhet të presim për të zbuluar nëse kjo ka ndodhur. Por rreziku që ka ndodhur kështu është real.

Pritet që Facua të thotë më shumë rreth kësaj më vonë sot.. Pra, me siguri do të marrim më shumë informacion në lidhje me këtë defekt serioz të sigurisë në Telefónica. Shpresojmë gjithashtu që vetë operatori për më shumë të dhëna së shpejti, ose të paktën ndonjë reagim, sepse ata nuk kanë thënë asgjë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.