Orat inteligjente më të mira për të dhënë në Krishtlindje

orë inteligjente dhuratë për Krishtlindje

Krishtlindja është afër cepit. Nëse nuk përfitojmë nga ofertat e ndryshme të së Premtes së Zezë dhe nuk vazhdojmë pa qenë të qartë se çfarë mund të blejmë për partnerin, nënën, babanë, fëmijët apo miqtë tanë, në Actualidad Gadet ne po krijojmë të ndryshme listat e artikujve idealë për t'u dhënë në Krishtlindje.

Si buscas dritat e zgjuara, rrathë sasiorë, altoparlantë të zgjuar o auriculares për të dhënë ju mund të konsultoheni me udhëzuesit që ne kemi botuar më parë. Tani është radha e smartwatches, një nga pajisjet që po fiton më shumë treg në vitet e fundit së bashku me rrathë sasiorë.

Ora inteligjente apo byzylyku ​​sasior?

Para se të vendosim për një orë inteligjente duhet të jemi të qartë cilat janë ndryshimet midis një ore inteligjente dhe një byzylyku ​​sasior. Përafërsisht, ndryshimi kryesor, përveç çmimit, gjendet në funksionalitetin që ata na ofrojnë.

Ndërsa orët inteligjente na ofrojnë një madhësi më të madhe të ekranit dhe mundësinë e përgjigjuni si thirrjeve ashtu edhe mesazheve, rrathët sasiorë përqendrohen në matjen e aktivitetit tonë fizik, një funksion që mund ta gjejmë edhe në orët inteligjente.

Një tjetër ndryshim midis orëve inteligjente dhe rrathëve sasiorë gjendet në jeta e baterisë. Ndërsa orët inteligjente kanë një jetëgjatësi maksimale të baterisë prej një ose dy ditësh, rripat dore të sasisë mund të zgjasin deri në dy javë.

Samsung Galaxy Watch Aktiv

El Samsung Galaxy Watch Aktiv Isshtë gjenerata e parë e një game të re orësh inteligjente të krijuara për të arritur një numër më të madh njerëzish. Kjo gjeneratë e parë na ofron një Ekran 1,1 inç me rezolucion 360 × 360 dhe një bateri 230 mAh. Ka mbrojtje IP68 ndaj ujit dhe pluhurit dhe rezistencë deri në 5 ATM.

Për sa i përket funksionalitetit, nëse e kemi të çiftuar me një smartphone Samsung, do të jemi në gjendje të marrim maksimumin prej tij, por nuk është një kërkesë thelbësore që të jemi në gjendje të shijojmë të gjitha përfitimet që na ofron kur bëhet fjalë për vlerësoni sasinë e aktivitetit tonë fizik, matni rrahjet e zemrës dhe monitoroni ciklet tona të gjumit.

Çmimi i Samsung Galaxy Watch Aktiv është nga 199 euro.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Brezi i dytë i gamës Watch Active të Samsung na ofron praktikisht të njëjtat karakteristika si gjenerata e parë por shton dy funksione të reja dhe interesante si detektori i rënies dhe elektrokardiograma.

Faleminderit detektor i rënies, akselerometri i pajisjes zbulon automatikisht nëse kemi rënë papritur dhe na fton të njoftojmë emergjencat. Nëse nuk i përgjigjemi asaj kërkese, ajo automatikisht do ta bëjë thirrjen duke komunikuar vendndodhjen tonë.

Funksioni elektrokardiogramë na lejon të zbulojmë anomali në zemrën tonë që nuk janë zbuluar më parë. Apple Watch, ora e parë inteligjente që përfshin këtë veçori, ka shpëtuar një numër të madh jetësh falë kësaj funksionaliteti.

Samsung Watch Active 2 ka një ekran 1,4 inç (44 mm) / 1,2 inç (40 mm), menaxhohet nga Tizen (sistemi operativ i Samsung) dhe procesori Exynos 910. Na ofron 4 GB hapësirë ​​ruajtëse, Bluetooth 5.0 dhe është gjithashtu i disponueshëm në një version LTE.

Çmimi i Samsung Galaxy Watch Active 2 44 mm është 295 euro. Nëse nuk duam të shpenzojmë shumë para, mund të marrim gjeneratën e parë, Samsung Galaxy Watch Active çmimi i të cilit është 195 euro.

Samsung Galaxy Watch

Përveç modelit Active, Samsung gjithashtu na ofron Samsung Galaxy Watch, një model me varg premium. Ky model është pasardhësi natyror i gamës Gear që doli në treg disa vjet më parë dhe ka qenë kaq i suksesshëm në treg. Availableshtë në dispozicion në dy madhësi: 42 dhe 46 mm dhe Isshtë bërë me materiale premium.

Si të gjitha modelet që Samsung ofron aktualisht në tregun e orëve inteligjente, ajo menaxhohet nga Tizen. Modeli 46 mm ka një ekran 1,3 inç ndërsa modeli 42 mm ka ekranin 1,2 inç. Të dy ekranet Ata kanë një rezolucion prej 360 360.

Bateria e modelit 46 mm është 472mAh, 270mAh për modelin 42mm. Ky model është një nga të paktët që ka Çipi NFC të jetë në gjendje të bëjë pagesa përmes kyçit të dorës tonë. Ka një çip GPS për të monitoruar aktivitetin tonë fizik jashtë.

Çmimi i Samsung Galaxy Watch është nga 269 euro, për versionin 46 mm.

Huawei Watch GT2

Kopertina e Huawei Watch GT 2

Nëse jeni duke kërkuar për një orë të madhe inteligjente, Huawei Watch GT2 bëhu ai që po kërkon. Watch GT 2 i Huawei është modeli i fundit i prezantuar nga firma aziatike dhe është gjenerata e dytë e Watch GT, një gjeneratë e parë që shiti më shumë se 10 milion njësi.

Ky model ka një Ekran AMOLED 1,39 inç, menaxhohet nga LiteOS (vetë sistemi operativ i Huawei) dhe procesori Kirin A1 (gjithashtu i projektuar dhe prodhuar nga Huawei). Ka hapësirë ​​ruajtëse për 500 këngë dhe një autonomi që mund të arrijë 2 javë (duke zvogëluar të gjitha funksionet e saj në maksimum).

Compatibleshtë i pajtueshëm me çdo smartphone me iOS (kërkon iOS 9 ose më vonë) dhe Android (kërkon Android 4.4 ose më vonë) përmes Aplikacioni Huawei Health. Availableshtë në dispozicion në dy modele prej 42 dhe 46 milimetra, kështu që përshtatet për çdo madhësi dore.

Për sa i përket funksionalitetit, e cila është ajo që ka vërtet rëndësi për ne, jo vetëm që kemi regjistroni rrahjet e zemrës sonë dhe monitoroni gjumin tonë, por gjithashtu përcakton sasinë e çdo lloj ushtrimi që ne kryejmë automatikisht, si jashtë ashtu edhe në një palestër.

El Huawei Watch GT2 është në dispozicion në Amazon për 239 euro.

Ora inteligjente e fosileve sportive

Prodhuesi i orëve Fossil është një nga më të vjetrit në sektorin e orëve inteligjente dhe një provë e shkëlqyeshme e kësaj është Ora inteligjente e fosileve sportive. Ky model, ndryshe nga modelet klasike të kësaj firme, na ofron një dizajn sportiv, është i disponueshëm në dy madhësi 41 dhe 43 mm dhe në tre ngjyra: blu, e zezë dhe rozë (disponohet vetëm në versionin 41 mm).

Brenda Sportit Fosil ne gjejmë Android Wear, Ajo menaxhohet nga Snapdragon Wear 3100, ka një çip NFC për të bërë pagesa përmes kyçit të dorës me Google Pay dhe ka sensorë për të monitoruar gjumin tonë dhe aktivitetin tonë sportiv dhe rrahjet e zemrës.

Rripat e këtij modeli janë 22 mm, kështu që ne kemi në dispozicion një numër të madh opsionesh për ta personalizuar atë. Çmimi i Fosile Sport është nga 149 euro në Amazon.

Seria Apple Watch 3/4/5

Apple Rights Watch

Nëse keni një iPhone, ora inteligjente më e mirë që keni në dispozicion dhe që ju lejon të përfitoni plotësisht nga të dy iOS është Apple Watch. Me Apple Watch jo vetëm që mund t'u përgjigjeni mesazheve, por gjithashtu ju gjithashtu mund të bëni thirrje.

Apple Watch Series 3 është modeli më i lirë që kemi në dispozicion. Dallimi me Seritë 4 dhe 5 gjendet në madhësia e ekranit, e cila shkon nga 38 në 40 dhe nga 42 në 44 mm. Rripat në janë të pajtueshëm në të dy modelet.

Të gjithë modelet e Apple Watch janë në dispozicion në versionin LTE. Dallimi kryesor që gjejmë midis serisë 4 dhe serisë 5 është shfaqja gjithmonë e ndezur e këtij të fundit. Të dy përfshijnë një detektor të rënies dhe funksionin e elektrokardiogramës për të zbuluar anomalitë në zemër.

El Seria Apple Watch 5 është në dispozicion në versionin e tij 44 mm për 479 euro në Amazon. Seria Apple Watch 3 është në dispozicion për 229 euro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.