Pesë ide që Windows 10 duhet të miratojë nga konkursi

Windows-10-menu-fillimi-pllaka të personalizuara-drejtpërdrejta

Windows 10 është çdo ditë më afër përdoruesit përfundimtar. Ky fakt nuk mund të mohohet. Praktikisht çdo ditë shfaqet një informacion i ri për atë që do të jetë Windows 10 dhe çfarë jo, dhe në disa prej këtyre lajmeve ju merrni një surprizë të këndshme. Për shembull, kohët e fundit u mësua se Windows 10 do të kishte një qendër njoftimi, diçka që ka qenë prej kohësh norma në desktopët Linux.

Sidoqoftë, dhe megjithëse është një ide e mirë, që Windows 10 të bëhet përfundimisht një sistem operativ shumë më i përdorshëm, miqësor ndaj përdoruesit dhe efikas, mbase ata duhet të bëjnë një hap më tej përpara. Kjo është arsyeja pse ne kemi përgatitur këtë listë me Pesë ide që Windows 10 duhet të miratojë nga konkursi.

Imazhe falas të instalimit

shkarko-ubuntu-11-04

Ju nuk duhet të shikoni larg për të parë shembuj që kjo ka kuptim. Shumë shpërndarje Linux janë falas për përdoruesit, dhe sipas biznesmenëve si Mark Shuttleworth (shefi i madh i Canonical, kompania nënë e Ubuntu) paratë nuk janë në sistemin operativ, por në ofrimin e mbështetjes teknike përmes profesionistëve të specializuar në sistemin në fjalë (i cili është vendi ku Ubuntu merr një pjesë të madhe të të ardhurave të saj).

Pse nuk mund të mbajnë një qëndrim të ngjashëm në Microsoft? Difficultshtë e vështirë të thuash, dhe më shumë nëse marrim parasysh nëse blejmë një Windows Phone (me një sistem operativ me licencë të pronarit) ne nuk paguajmë një shtesë nga sistemi operativ. E njëjta gjë ndodh me Android.

Përditësime falas

osx_yosemite-finder-view

Meqenëse u komentua për herë të parë që azhurnimi në Windows 10 mund të ishte falas për përdoruesit e Windows 8, kjo çështje ka ekzistuar. Apple ofron azhurnime falas për një sistem operativ për pronarët që kanë blerë tashmë një kompjuter Mac. Në Linux, nëse keni një version, për shembull, OpenSUSE, nëse lëshohet një i ri, mund ta azhurnoni sistemin pa probleme dhe pa shpenzuar një qindarkë Bota e sistemeve operative desktop po ndryshon dhe tashmë jo redoubt për prodhuesit tiranë çfarë ishte ajo. Kompanitë duhet të afrohen më shumë me përdoruesit e tyre dhe është trendi aktual që po ndiqet.

Dyqani i aplikacioneve në desktop

ubuntu-softuer-qendër

Si OS X ashtu edhe Linux në shumë raste përfshijnë një dyqan aplikacionesh brenda sistemit operativ. Kjo është veçanërisht e dobishme në mënyrë që të keni një depo lehtësisht e arritshme për të gjetur dhe instaluar program, e cila kursen shumë kohë kur krahasohet me detyrën e kërkimit të programit në Internet, shkarkimin dhe instalimin e tij.

Me dyqanet e aplikacioneve ne gjithashtu heqim qafe reklamat, dhe kjo minimizon shanset për tu infektuar malware. Ai gjithashtu duhet të lejojë shtimin e depove të jashtme të besueshme, të tilla si GitHub ose SourceForge, të cilat gjithashtu do të ndihmonin në mbajtjen e sigurt të instalimit të programeve të jashtme.

Tani nëse përfshihet një dyqan aplikacionesh versionet e tyre duhet të jenë sa më të azhurnuara. Duke marrë si shembull Qendrën e Programeve Ubuntu, është mjaft e çuditshme që versioni i tyre i Eclipse IDE është në 3.73 dhe që në faqen zyrtare të mjedisit të zhvillimit ata janë tashmë në 4.4.1. Këto aspekte duhet të shikohen më shumë.

Vazhdimësi

vazhdimësi-josemite-ios8-thirrje

Në Microsoft ata janë të fiksuar me integrimin e të gjitha pajisjeve Windows përmes një sistemi të vetëm operativ. Sigurisht, përveç kësaj, diçka tjetër do të ishte e nevojshme. Kjo është ajo që Apple ka arritur me Vazhdimësinë, një mjet që integron iPhone ose iPad me iMac ose MacBook të përdoruesit dhe kjo lejon të konsultohet përmes njoftimeve kompjuterike që arrijnë përdoruesin në telefon dhe anasjelltas.

Që Microsoft doli me diçka të ngjashme për të integruar të gjitha pajisjet e tyre do të ishte një hap gjigand dhe diçka shumë e nevojshme, pasi gjithnjë e më shumë përdorues kërkojnë të jenë në gjendje të ndërveprojnë nga kompjuteri i tyre me terminalet e tyre celular.

Dizajn i ri vizual

Kjo pikë e fundit mund të ketë të bëjë më shumë me atë që Apple ka bërë me Yosemite, ku ata kanë larë faqen e ndërfaqes e përdoruesit dhe ikonave, duke u dhënë atyre një më shumë apartament e cila duket se është shumë në modë kohët e fundit.

E vërteta është se në Windows, përveç disa ndryshimeve të vogla, që nga Windows Vista nuk kemi pasur një ridizajnim të ndërfaqes ose ikona, diçka që duke pasur parasysh trendet aktuale të dizajnit mbase duhet ta shikoni Microsoft.

Deri më tani pesë propozimet tona se Windows 10 vlerësohet më shumë nga komuniteti i përdoruesve, përveç që e bën atë më efikas dhe të përdorshëm. Nëse do të shtonit më shumë ose nuk jeni dakord me ato që ne propozojmë, na lini një koment me mendimin tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.