Plattsburgh bëhet qyteti i parë që ndalon minierat në Bitcoin

Bitcoin

Nxitimi i kriptovalutave duket se nuk ka mbaruar ende. Meqenëse shumë përdorues vazhdojnë të minojnë Bitcoin dhe monedhat e tjera dixhitale. Diçka që po shkakton probleme dhe polemika në shumë raste. Siç ka ndodhur në qytetin Plattsburgh në shtetin e New York. Që nga qyteti është bërë i pari që ndalon minimin e kriptovalutave.

Një votim është mbajtur në këshillin e qytetit. Në votimin në fjalë, unanimisht, ishte miniera e kriptomonedhave e ndaluar për 18 muajt e ardhshëm. Një nga arsyet e këtij vendimi është konsumi i madh i energjisë që kryen ky proces.

Sipas fjalëve të vetë kryetarit të bashkisë, Colin Read, qyteti ka një nga normat më të ulëta të energjisë elektrike në botë. Diçka që ka motivuar minatorët e Bitcoin dhe monedhave të tjera për të përdorur qytetin si qendrën e tyre minerare. Që nga viti kostot e energjisë elektrike bëhen shumë më të ulta.

 

Në rastin e Plattsburgh, paguhen rreth 4.5 cent për kilovat orë. Mesatarja në Shtetet e Bashkuara është rreth 10 cent. Pra, është më pak se gjysma. Përveç kësaj, qyteti ka një çmim special për kompanitë që përdorin intensivisht energjinë elektrike. Në këto raste, tarifohen 2 cent. Diçka që minatorët e Bitcoin kanë dashur të përfitojnë.
Në fakt, Coinmint është një kompani e dedikuar për minierat Bitcoin dhe u vendos në qytetin Plattsburgh. Midis janarit dhe shkurtit kompania ka 10% e energjisë së përgjithshme të qytetit të konsumuar. Një mostër e sasisë së madhe të energjisë që harxhon ky proces. Prandaj, nga këshilli i qytetit ata kanë marrë masa pasi banorët u ankuan për rritjen e çmimit në faturat e tyre.
Meqenëse duke pasur parasysh konsumin e minierave Bitcoin, qyteti duhej të blinte energji elektrike në tregun e hapur, e cila është shumë më e shtrenjtë. Diçka që ka rezultuar në fatura më të shtrenjta për banorët e qytetit. Prandaj, ata e marrin këtë vendim dhe miniera e Bitcoin dhe kriptovalutave të tjera mbetet e ndaluar për 18 muajt e ardhshëm.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.